Trening

Rodzaje treningów – jakie są rodzaje treningu sportowego na siłowni ?

rodzaje treningów

Jeśli chcesz ćwiczyć mięśnie, pracować nad wydolnością organizmu, czy modelować sylwetkę, umiejętnie opracuj plan treningowy. Musisz znać rodzaje treningów i wziąć pod uwagę szereg czynników. Poznaj informacje, które mogą ci się przydać!

Aktywność fizyczna może się świetnie sprawdzić jako forma spędzania czasu wolnego. Można dzięki niej osiągać rozmaite cele takie jak na przykład budowanie masy mięśniowej. Ważne jest, aby w umiejętny sposób dopasować ćwiczenia do swoich zamiarów, a także indywidualnych możliwości i preferencji. Istnieją różne rodzaje treningów, więc masz tu do dyspozycji szerokie spektrum rozwiązań. Zastanów się dokładnie nad tym, jak chcesz ćwiczyć, a także dbaj o swoją motywację do regularnego ruchu. Zobacz kilka ciekawych informacji, które mogą ci się przydać podczas opracowywania planu działania!

Jakie są rodzaje treningów i czym się kierować przy wyborze?

https://pl.pinterest.com/pin/626422629434755562/

Na samym początku trzeba zastanowić się nad swoimi celami. Pomyśl o tym, co chcesz osiągnąć poprzez robienie ćwiczeń. Musisz też zweryfikować swoje indywidualne możliwości treningowe. Dodatkowo niezbędna jest tutaj dbałość o szczegóły i poprawne wykonywanie ruchów pod kątem technicznym. Wśród odmian aktywności można wymienić:

Sprawdź!
Podciąganie australijskie – jakie mięśnie pracują? Technika ćwiczeń

Pamiętaj jednak o tym, że wybór musi być tutaj świadomą decyzją. Jeżeli więc dopiero wkraczasz w ten świat, poszukuj informacji.

Co jest ważne, jeśli chcesz regularnie wykonywać ćwiczenia?

Systematyczny ruch może być niejednokrotnie naprawdę dużym wyzwaniem. Bardzo istotną rolę odgrywa tutaj niewątpliwie motywacja. Musisz o nią dbać. Wyznaczanie sobie celów do osiągnięcia oraz monitorowanie ich realizacji może być w wielu przypadkach bardzo pomocne. Pamiętaj jednak o tym, aby twoje ćwiczenia fitness były dopasowane do twoich indywidualnych możliwości. Nie spiesz się i nie przeciążaj swojego ciała. Jeżeli nie jesteś w stanie wykonać poczynionych założeń, powoli staraj się iść do przodu z ich realizacją i zachowaj rozsądek. Dbaj o swój komfort.

Trening siłowy – podstawowe informacje na temat tego rodzaju ćwiczeń

rodzaje treningów - siłowy

Trening siłowy należy do odmian ćwiczeń beztlenowych. Jest to aktywność ukierunkowana na pracę nad wytrzymałością i wydolnością organizmu. Nie ulega wątpliwości, że robienie takich ćwiczeń jest wymagającym zadaniem i potrzebny jest tutaj wysiłek oraz determinacja do działania. Taki trening anaerobowy może być pomocny przy modelowaniu sylwetki, jeśli chcesz, aby była ona umięśniona. Do tej kategorii aktywności zalicza się podnoszenie ciężarów. Jeżeli chcesz to robić, pamiętaj o tym, aby odpowiednio dopasować masę obciążenia! Ćwiczeniami siłowymi są też podciągnięcia na drążku i pompki.

Trening cardio – co trzeba wiedzieć na jego temat?

rodzaje treningów - cardio

Ta odmiana ćwiczeń nazywana jest również treningiem wytrzymałościowym lub tlenowym, który ukierunkowany jest na spalanie tkanki tłuszczowej i pracę nad kondycją. Możesz tutaj między innymi:

  • biegać;
  • robić pajacyki;
  • pływać;
  • skakać na skakance.

Nie ulega wątpliwości, że trening aerobowy również potrafi być bardzo wymagający, ponieważ niejednokrotnie niezbędne jest tu ogromne zaangażowanie mięśni.

Trening interwałowy – co to jest i jak można to wykorzystać?

rodzaje treningów - interwałowy

Głównym założeniem treningu interwałowego (np. treningu HIIT) jest przeplatanie wymagających ćwiczeń z tymi, w których potrzebne jest nieco mniejsze zaangażowanie. W ten sposób organizm po intensywnym wysiłku zyskuje czas na pewnego rodzaju odpoczynek, niemniej jednak odbywa się to bez przerywania całościowych ćwiczeń. Pamiętaj o tym, aby wykonywane przez ciebie serie nie były zbyt rozbudowane. Dbaj o urozmaicenie aktywności. Możesz tu na przykład robić pajacyki przez dwie minuty, a później przez minutę po prostu maszerować. Następnie możesz dwie minuty biegać lub robić przysiady, a potem znowu postawić na marsz.

Sprawdź!
Ćwiczenia na boczki i talię – skuteczne ćwiczenia, które zrobisz w domu

Trening obwodowy – co należy wiedzieć, decydując się na takie ćwiczenia?

https://pl.pinterest.com/pin/838584393113627211/

Trening obwodowy ma na celu optymalizację czasu spędzanego na ćwiczeniach. W tym rodzaju treningu eliminuje się zupełnie przerwy pomiędzy poszczególnymi aktywnościami. Jeżeli już takowe występują, są one bardzo krótkie. Pozwala to na szybką realizację harmonogramu zaplanowanego na jeden trening. Można tutaj zdecydować się na kilka lub nawet kilkanaście ćwiczeń z rzędu, w zależności od indywidualnej kondycji i preferencji.

Jaka powinna być intensywność treningu i liczba powtórzeń?

rodzaje treningów - intensywność

Do dyspozycji osób zainteresowanych są różnorodne rodzaje treningów. U wielu osób może pojawiać się pytanie o to, ile powtórzeń poszczególnych form ruchu należy wykonywać oraz jaka powinna być intensywność ćwiczeń. Nie ma tutaj jednak jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wysiłek fizyczny jest sprawą bardzo indywidualną. Trzeba zastanowić się nad tym, ile jest się w stanie zrobić bez przeciążania swojego organizmu. Ćwiczenia powinny być wykonywane poprawnie pod względem technicznym, a więc niezbędne jest przyswojenie wiedzy na ten temat. Należy mieć to na uwadze przy układaniu planu treningowego.

Przygotowanie do regularnego ruchu – co może ci się przydać?

Jeśli chcesz systematycznie się ruszać, warto skompletować przydatne wyposażenie. Odpowiednie przygotowanie do działania jest bowiem bardzo ważną kwestią. W sklepach Decathlon możesz znaleźć:

  • bieżnie;
  • hantle;
  • maty do ćwiczeń;
  • odzież i obuwie sportowe;
  • gryfy i talerze do sztang;
  • bidony na wodę.

Musisz zastanowić się dokładnie nad tym, jakie rodzaje treningów cię interesują oraz jakie ćwiczenia chcesz uwzględnić w swoim planie. Poświęć na to trochę czasu, ponieważ aktywność powinna być podejmowana w sposób świadomy. Przeanalizuj również, jakie konkretnie akcesoria są ci potrzebne.

Trening w domu i na siłowni – o czym warto pamiętać?

rodzaje treningów - na siłowni

Ćwiczenia fizyczne możesz wykonywać zarówno w domowym zaciszu, jak i na siłowni. Wszystko zależy tutaj od twoich indywidualnych upodobań. Poza domem możesz poznać ciekawych ludzi, a także trochę zmienić otoczenie. W swojej przestrzeni możesz czuć się swobodnie i niezależnie. Jeśli cenisz sobie różnorodność, możesz przeprowadzać swój trening naprzemiennie u siebie i w klubie fitness. Może to być z pewnością interesujący sposób na urozmaicenie podejmowanych aktywności, nad którym warto się zastanowić.

Sprawdź!
Podciąganie na drążku – efekty codziennych ćwiczeń

Rozsądne treningi – dlaczego są ważne?

Układając plan treningowy, musisz podejść do sprawy w sposób kompleksowy i rozważny. Nie chodzi bowiem tutaj o to, aby ekspresowo osiągać wszystkie wyznaczone sobie cele. Tempo musi być indywidualnie dopasowane do ciebie, podobnie też jak wykorzystywane obciążenia i rodzaje ćwiczeń. Pośpiech nie jest wskazany również już w czasie samego ruchu, ponieważ trzeba dbać o detale techniczne. Nie narzucaj sobie presji i nie wykonuj zadań, które są ponad twoje siły.

Jeśli chodzi o dostępne rodzaje treningów, masz naprawdę szerokie możliwości w zakresie organizacji swojej aktywności ruchowej. Starannie ułóż sobie plan działania, a później konsekwentnie się go trzymaj i powoli dąż do wyznaczonych celów. Dbaj o motywację i bacznie obserwuj swoje postępy. Treningi są naprawdę efektywną formą wykorzystywania wolnego czasu!


Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *