Bieganie

Aplikacja do biegania – TOP 7 najpopularniejszych

aplikacja-do-biegania

Uprawiasz jogging i szukasz sposobu na przejrzyste monitorowanie swoich postępów? A może szukasz sposobu na zmotywowanie się do tej aktywności? W obu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie aplikacja do biegania. Sprawdź, którą wybrać!

W ostatnich latach jogging stał się jedną z najpopularniejszych aktywności fizycznych. Wielu ludzi zastanawia się, jak zacząć biegać i co robić dalej, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Bieganie niesie ze sobą ogromne korzyści dla zdrowia całego ciała i umysłu. Co więcej, nie wymaga praktycznie żadnych nakładów finansowych – tylko dobre buty i odrobinę determinacji. Choć nie jest to konieczne, wielu biegaczy korzysta z różnych gadżetów pomagających rejestrować ich postępy. Dziś dowiesz się, czym jest aplikacja do biegania, do czego jest potrzebna i którą najlepiej wybrać.

Zalety biegania z aplikacją

Aplikacja do biegania zalety

Biegacze z Polski i całego świata coraz częściej sięgają po aplikacje i różnego rodzaju gadżety, które mają na celu pomóc monitorować ich postępy. Z pozoru może wydawać się to zbędne, w rzeczywistości jednak okazuje się bardzo pomocne. Dlaczego warto korzystać z aplikacji do biegania? Do największych zalet takiego mobilnego trenera należą:

  • większa motywacja – to właśnie brak motywacji jest najczęstszą przyczyną zaniechania biegania po kilku pierwszych próbach. Większość tego typu aplikacji zachęca do działania różnymi osiągnięciami, poziomami lub porównaniem wyników ze znajomymi. To doskonała zachęta dla każdego, kto ceni sobie nieco rywalizacji;
  • usystematyzowany plan treningowy – regularność to kolejna trudność, z którą muszą zmierzyć się biegacze. Jaki dystans i częstotliwość to już za dużo, a jaki jest niewystarczający? Dobra aplikacja do biegania przekalkuluje to za ciebie. Podpowie ci, kiedy należy zrobić sobie przerwę, a kiedy założyć buty i ruszyć w trasę;
  • rzetelne informacje o ilości spalonych kalorii, utraconej wodzie, a także o pulsie i tempie – takie dane dają przejrzysty wgląd do twojego stanu zdrowia i procesu kształtowania sylwetki. Jest to przydatne dla osób, które pragną schudnąć, jak i tych, które budują masę mięśniową. Dzięki takim danym wiesz, ile powinieneś jeszcze zjeść, jak najlepiej uzupełnić wodę itp.;
  • większe bezpieczeństwo i skuteczność treningu – nadajnik GPS sprawia, że nigdy nie jesteś poza zasięgiem. W razie nieszczęśliwego wypadku łatwo będzie cię znaleźć. Co więcej, aplikacje do biegania na czczo i innych sportów cały czas monitorują twój puls i tętno, dbając o to, byś się nie przemęczał. Jest to zdecydowanie zdrowsza forma treningu, która nie pozwala popadać w skrajności. Jednocześnie taki wirtualny asystent dba o twoją systematyczność, by zapewnić ci lepsze efekty treningu.
Sprawdź!
Skip A, czyli ćwiczenie siły biegowej. Co to jest skip A? Opis ćwiczenia.

Najlepsze aplikacje dla biegaczy

Aplikacja do biegania najlepsze

Oczywiście nikt nie chce przepłacać na sprzęcie do biegania – szczególnie że z założenia jest to praktycznie bezpłatna forma ruchu. Dlatego przyjrzymy się przede wszystkim darmowym aplikacjom do biegania. W sklepie z aplikacjami znajdziesz mnóstwo takich opcji, zarówno na system iOS, jak i Android. Jeśli mnogość wyboru cię przytłacza, przyjrzyj się naszej liście top 7 aplikacji treningowych:

Decathlon Coach

Jest to całkowicie darmowa opcja, która pozwala mierzyć swoją aktywność. Na stronie można w przejrzystym panelu użytkownika przeglądać swoje przebyte trasy i inne statystyki. W sklepach Decathlon znajdziesz też różne przystępne cenowo kompatybilne z aplikacją produkty: zegarek z pulsometrem, pas cardio, a nawet wagę. Dzięki aplikacji otrzymasz jasny i kompleksowy wgląd do swoich postępów. Ta aplikacja do biegania będzie dobrze działać na każdym smartfonie.

Endomondo/MapMyRun

Aplikacja do biegania endomondo

Endomondo była zdecydowanie jedną z popularniejszych aplikacji typu sports tracker. Ta platforma umożliwiała monitorowanie nie tylko biegania, ale też ponad 40 innych form ruchu. Dawała informacje o czasie poświęconym na trening, szybkości, dystansie, a także spalonych kaloriach. Niewątpliwym atutem był jej minimalistyczny, przejrzysty interfejs. Niestety, jakiś czas temu twórcy ogłosili zamknięcie tej aplikacji. Jako zamiennik stosuje się teraz MapMyRun, co jest podobnym systemem, lecz niestety płatnym. Dla miłośników Endomondo może to być jednak wydatek wart swojej ceny.

Adidas Running by Runtastic

Ta aplikacja do biegania wyposażona jest w wirtualnego trenera i systemy grywalizacyjne, które wiele osób niezwykle motywują do działania. Program daje też wgląd do progresu znajomych, posiada wbudowaną pogodynkę i playlistę najlepszych utworów do biegania. Podpowie Ci nawet, jak zrobić rozgrzewkę przed bieganiem. Podstawowa wersja darmowa dostępna jest zarówno w Google Play, jak i App Store.

Strava

Aplikacja do biegania strava

W wersji darmowej pozwala wygodnie wyznaczać trasę, rejestrować bieg i analizować trening. Dostępne do wglądu statystyki obejmują: dystans, prędkość, tempo, spalone kalorie, a także wysokość pokonanej trasy. W tej aplikacji możesz też udostępniać zdjęcia i konkurować z milionami osób z całego świata. W płatnej wersji premium dostępna jest ciekawa opcja trenera głosowego i indywidualnego planu treningowego.

Sprawdź!
Bieganie w ciąży – czy w ciąży można biegać? Do którego trymestru?

Runkeeper

To bardzo popularny, bezpłatny osobisty trener. Dostarcza użytkownikom wszystkie informacje o postępach oraz statystyki treningów biegowych. Warto z tą aplikacją biegać w słuchawkach, ponieważ użytkownik dostaje głosowe podpowiedzi i wskazówki podczas biegu.

Nike Run Club

Aplikacja do biegania nike

Bezpłatny program wyposażony jest we wszystkie standardowe funkcje: liczenia kalorii, śledzenia GPS i analizy danych. Uatrakcyjnienie stanowi wewnętrzny odtwarzacz muzyki i wirtualne medale za pobijanie własnych rekordów.

Pace Control

Jest to polska aplikacja, która w swoim założeniu ma przede wszystkim wygodę obsługi i prostotę interfejsu. Oprócz standardowych pomiarów system wyposażony jest w ciekawą funkcję wirtualnego asystenta. Dzięki niemu łatwiej zaplanujesz trasę i oszacujesz czas dotarcia do celu. W aplikacji dostępna jest też funkcja ścigania się z innymi użytkownikami lub z wirtualnym biegaczem.

Aplikacja do biegania – którą najlepiej wybrać? Cóż, na to pytanie po prostu nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, szczególnie że opcji jest naprawdę wiele. Wybór zależy od tego, na jakich funkcjach najbardziej ci zależy. Ważnym czynnikiem jest też interfejs, który może od razu zachęcić lub zniechęcić do siebie użytkowników. Warto przetestować kilka różnych aplikacji i wybrać spośród nich ulubioną – najwygodniejszą i najbardziej satysfakcjonującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *