Bieganie

Bieganie z psem – czy to dobra opcja dla niemających czasu?

Bieganie z psem

Pies może być bardzo dobrym kompanem do biegania. Bieganie z psem może być wspaniałą rozrywką, należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie rasy psów mogą biegać długie dystanse. Zobacz, co warto wiedzieć o bieganiu z psem!

Miłośnicy aktywnego stylu życia na pewno wiedzą, jak przyjemne może być bieganie. Aktywność tę warto wykonywać ze swoim czworonogiem! Nie można jednak zapominać, że nie wszystkie rasy nadają się do pokonywania długich dystansów. Bieganie z psem może być wspaniałą rozrywką zarówno dla ciebie, jak i twojego pupila! Chcesz wiedzieć, jak biegać z psem? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Czy z każdym psem można biegać?

jak zacząć biegać z psem

Nie każda rasa psów ma cechy, które pozwalają jej pokonywać długie dystanse w biegu. Przede wszystkim dotyczy to ras małych psów, takich jak:

  • mopsy;
  • buldogi;
  • shih tzu.

Wiąże się to w dużej mierze z budową ich układu oddechowego. Nie zaleca się także biegania z psami, które mają krótkie łapy i długi tułów – przykładem może być jamnik. Jeżeli twój pies ma problemy zdrowotne, to także należy zrezygnować z biegania. Z bieganiem problemy mogą mieć również starsze psy. Oczywiście nie powinno się całkowicie ograniczać ich aktywności fizycznej, ponieważ każdy pies potrzebuje przynajmniej trochę ruchu każdego dnia. 

Istnieje całkiem dużo ras psów, które dobrze radzą sobie z bieganiem. Będą one bardzo dobrym towarzyszem dla osoby aktywnej fizycznie. Bieganie z psem pomoże stworzyć prawdziwą więź! Rasy, które bardzo dobrze radzą sobie z bieganiem, to między innymi:

  • border collie;
  • husky;
  • chart;
  • malamut;
  • dalmatyńczyk;
  • owczarek niemiecki.
Sprawdź!
Skip A, czyli ćwiczenie siły biegowej. Co to jest skip A? Opis ćwiczenia.

Dlaczego warto biegać z psem?

jak biegać z psem

Ta forma aktywności jest bardzo korzystne dla zdrowia człowieka. Co daje bieganie? Regularna aktywność fizyczna sprawia, że układ mięśniowo-szkieletowy jest w dużo lepszym stanie. Bieganie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz choroby sercowo-naczyniowe. Bieganie z psem jest jednak korzystne nie tylko dla właściciela, ale także czworonoga. Psy są dużo lepszymi biegaczami niż ludzie, dlatego potrafią bardzo dobrze motywować podczas treningu. Bieganie z psem to także duża oszczędność czasu, ponieważ połączysz wyprowadzanie psa ze swoim treningiem. Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują aktywności fizycznej. Ma ona bardzo dobry wpływ na ich zdrowie, dlatego nie powinno się jej ich pozbawiać. 

Bieganie z psem – od czego zacząć?

Zanim wyjdziesz ze swoim psem, by pobiegać, powinieneś skonsultować się z weterynarzem. Będzie on mógł ocenić, czy twój pupil nie ma żadnych ukrytych chorób, które mogłyby zagrozić jego zdrowiu podczas aktywności fizycznej. Od weterynarza dowiesz się także, jakie są maksymalne dystanse, które możesz pokonać z psem. Jeżeli wyda pozytywną opinię co do biegania z psem, to powinieneś zadbać jeszcze o kwestie bezpieczeństwa. Warto wyposażyć się w pas do biegania z psem, dzięki temu będziesz mógł mieć pewność, że nie stracisz swojego pupila z oczu. Bieganie rano będzie tak samo efektywne, jak wieczorem, dlatego nie musisz ograniczać się do jednej pory dnia. Przed samym biegiem nie zapomnij o rozgrzewce. Nie chodzi tutaj tylko o rozgrzanie twojego ciała, ale również ciała psa. Zacznij od spokojnego spaceru, a dopiero później przejdź do biegu. Dobrą formą rozgrzewki może być bieganie w miejscu.

Jak biegać z psem?

Jak biegać z psem, aby było to przyjemne zarówno dla właściciela, jak i czworonoga? Wszystko zależy od rodzaju treningu, jaki chcesz wykonywać. Może to być zwykły lekki jogging lub coś bardziej zaawansowanego. Ostatnimi czasy bardzo popularny jest dogtrekking, czyli chodzenie po górach z psem. Kolejną popularną dyscypliną jest canicross, wywodzi się on z psich zaprzęgów. W tej dyscyplinie pies i człowiek są ze sobą połączeni, pokonują oni razem określony dystans. To idealny sposób aktywności dla psów, które potrzebują bardzo dużo ruchu i nie każdy pies się do tego nadaje. Jak często biegać? Wszystko zależy od poziomu twojego zaawansowania oraz wytrzymałości czworonoga. Pamiętaj, by dać sobie i psu czas na regenerację!

Sprawdź!
Skip D – jak prawidłowo wykonywać nożyce lekkoatletyczne? 

Sprzęt do biegania z psem – czego będziesz potrzebować?

uprząż do biegania z psem

Bieganie z psem może być naprawdę wspaniałą zabawą. Zanim jednak ruszysz na pierwszą przebieżkę, będziesz musiał wyposażyć się w pewne akcesoria. Wspominaliśmy już pasie do biegania z psem, do niego potrzebna będzie ci specjalna smycz oraz szelki do biegania dla psa. Wszystkie powyższe akcesoria znajdziesz w sklepie Decathlon! Dzięki nim twoje biegi z psem będą przyjemne i bezpieczne.

Bieganie z psem to bardzo dobry sposób na oszczędzenie czasu. Będzie to wspaniała zabawa dla twojego czworonoga. Pamiętaj jednak, że nie każda rasa jest stworzona do pokonywania długich dystansów. Jeżeli masz wątpliwości, to skontaktuj się z weterynarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *