Bieganie

Bieganie – jak zacząć? Efekty, korzyści i wpływ na zdrowie

bieganie

Bieganie to jedna z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej. Nie bez powodu cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Regularne bieganie na świeżym powietrzu przynosi mnóstwo różnych korzyści zdrowotnych.

Dlaczego bieganie w ostatnich latach stało się tak chętnie uprawiane? Swoją popularność zawdzięcza prostocie. Ta forma ruchu nie wymaga praktycznie żadnego przygotowania, umiejętności ani specjalistycznego sprzętu. Właściwie jedyne, czego potrzebujesz, to własna motywacja do działania. Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy jest to odpowiedni sport dla ciebie – czytaj dalej. Przekonaj się, jakie efekty daje bieganie, a z pewnością zechcesz tego spróbować!

Jak zacząć biegać?

bieganie jak

Co prawda nie jest to szczególnie wymagający sport, jednak mimo wszystko – bez odpowiedniego przygotowania możesz nabawić się kontuzji stawów. Niezbędne jest też rozciąganie po bieganiu, by zachować zdrowe, mobilne ciało. Należy jednak powiedzieć sobie szczerze – początki nigdy nie będą proste. Na początku swojej przygody z bieganiem będziesz szybko się męczyć i może nie sprawiać ci to przyjemności. Warto jednak dać sobie czas na przyzwyczajenie się do tej formy aktywności. Tylko w ten sposób rzetelnie sprawdzisz, czy bieganie jest dla ciebie, czy jednak wolisz poszukać czegoś innego.

Jak często należy biegać? Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od twojej indywidualnej sytuacji – stanu zdrowia, kondycji, ilości wolnego czasu itp. Jeżeli chcesz zacząć biegać i wykształcić taki nowy nawyk, nie ma sensu codziennie udawać się na długie dystanse. W ten sposób jogging szybko ci się znudzi lub zbrzydnie. Zacznij od 30 minut biegu 2-4 razy w tygodniu. Jednodniowe lub dłuższe przerwy pomiędzy treningiem są jak najbardziej wskazane. Jest to czas potrzebny twojemu organizmowi na regenerację.

Sprawdź!
Co daje bieganie? Dlaczego warto biegać i jak zacząć?

Jak zacząć biegać? Możesz na bieżni, lecz zdecydowanie bardziej polecamy jogging na świeżym powietrzu. Taka forma biegania jest całkowicie darmowa! Co więcej, przebywanie na świeżym powietrzu doda ci większego zastrzyku endorfin i innych korzyści. Możesz to robić z samego rana – bieganie na czczo ma wiele zalet.

Dla początkujących biegaczy – czego potrzebujesz, by zacząć?

By zacząć biegać, wcale nie potrzebujesz wiele. Jest jednak kilka podstawowych elementów, o które warto zadbać. Sklep internetowy i stacjonarny Decathlon ma w swojej ofercie wiele produktów, które pomogą ci na twojej drodze do zdrowia. Jakie buty do biegania wybrać? Stopy powinny być w stanie oddychać i naturalnie się poruszać. Jednocześnie twoje obuwie treningowe powinno stanowić dla ciebie stabilne oparcie. Musi też być po prostu wygodne i lekkie.

Spośród innych rzeczy, które mogą ci się przydać, można wymienić:

  • bidon na wodę;
  • lekkie ubrania – strój do biegania powinien być odporny na wiatr, odprowadzający pot i przede wszystkim wygodny;
  • etui na telefon;
  • słuchawki;
  • odblaski;
  • monitory aktywności fizycznej i pulsometry.

Nie jest to jednak stuprocentowo konieczne. Pamiętaj, że do pierwszego treningu w zupełności wystarczą ci wygodne buty i motywacja!

Dlaczego warto biegać?

bieganie dlaczego

Wystarczy pierwszy miesiąc, by zauważyć wyraźne efekty biegania. To jeden z najlepszych rodzajów treningów wspomagający szybkie i sprawne odchudzanie (sprawdź nasz artykuł: bieganie a odchudzanie). Oczywiście należy połączyć to z odpowiednią dietą – zrównoważoną, zdrową i dopasowaną do twojego zapotrzebowania kalorycznego. Ilość spalonych podczas biegania kalorii oczywiście zależy od twojego tempa i dystansu. Jednak już nawet krótki, regularny jogging, czy nawet nordic walking, przynosi wyraźne korzyści dla ciała i ducha.

Możesz praktykować bieganie jako odrębny trening lub uzupełnienie innego rodzaju aktywności. Jest to doskonałe narzędzie do wspomagania wydolności organizmu. Już po niedługim czasie zauważysz też wyraźne efekty w swojej sylwetce. Należą do nich m.in.:

  • zgrabniejsze uda i łydki;
  • jędrniejsze pośladki;
  • redukcja cellulitu;
  • zdrowsza skóra – dzięki bieganiu twoja skóra staje się bardziej ukrwiona. Przyspieszone krążenie wpływa na bardziej napiętą, elastyczną i wyraźnie odmłodzoną skórę;
  • mniejsza ilość tkanki tłuszczowej.
Sprawdź!
Jakie mięśnie pracują podczas biegania? Które partie mięśni pracują podczas biegania na bieżni i w terenie?

Taka forma treningu przyspiesza też proces usuwania zaległych toksyn i nadmiaru wody z organizmu. Zalety biegania to także usprawniony metabolizm i ogólna poprawa kondycji fizycznej, jak i większy spokój ducha.

Co bieganie daje na serce?

bieganie co

Prawdopodobnie nie istnieje lepszy sposób na wzmocnienie swojego układu sercowo-naczyniowego. Już zaledwie 30 minut regularnego biegania kilka razy w tygodniu pomaga wyraźnie zmniejszyć poziom złego cholesterolu we krwi. Z kolei poziom HDL się przy tym podwyższa. Bieganie jest więc bardzo wartościowe dla osób z podwyższonym ciśnieniem krwi.

Co jeszcze daje trening biegowy? Korzyści to m.in.:

  • wzmocnienie mięśnia serca – organ ten staje się bardziej sprawny i silniejszy. Korzysta na tym cały twój układ krwionośny, a w konsekwencji właściwie całe ciało;
  • mniejsze obciążenie serca w codziennych sytuacjach i podczas wysiłku – jak każdy mięsień, serce potrzebuje treningu, by stawać się silniejsze i sprawniejsze. Biegacze przeważnie mają niższe tętno spoczynkowe i efektywniej oddychają. Przyjmują po prostu większą ilość tlenu. Wysportowane serce jest w stanie skutecznie pompować większą ilość krwi;
  • powyższe czynniki wyraźnie redukują ryzyko powstawania chorób serca – nawet do 55%! Oznacza to też mniejsze prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów w tętnicach i naczyniach krwionośnych.

Bieganie pomaga na mózg

Aby zauważyć korzystne efekty na swoim zdrowiu, wcale nie musisz brać udziału w maratonach. Wystarczy nawet regularny, szybki marsz lub nordic walking. Taka forma szybkiego spaceru zalecana jest szczególnie dla osób starszych. Wyraźnie poprawia pracę mózgu, zwiększa pamięć i umiejętność koncentracji.

Szczególnie wartościowe jest bieganie na świeżym powietrzu. Połączenie korzyści aktywności fizycznej z dotlenieniem się i wyjściem na słońce daje jeszcze większe efekty. Jest to doskonały lek na bezsenność i problemy z zasypianiem. To też świetny sposób na redukcję stresu poprawę samopoczucia.

Zalety biegania a kontuzje – czy trening biegowy może szkodzić?

bieganie zalety

Wiele osób obawia się podjęcia biegania jako regularnej praktyki ze względu na swoje kości i stawy. Z reguły rozsądny jogging nie powinien negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie. Wręcz przeciwnie – zwiększy masę twoich kości i zapobiegnie jej utracie (na co narażone są niektóre osoby starsze). Koniecznym warunkiem uniknięcia kontuzji jest jednak odpowiednia rozgrzewka przed bieganiem i rozciąganie po zakończonym treningu. Nie przepracowuj się i działaj tylko na tyle, na ile pozwala twoje ciało.

Sprawdź!
Bieganie z obciążeniem – dla kogo taki trening będzie najlepszy?

Jeśli odczuwasz ból kolana po bieganiu lub masz jakiekolwiek obawy co do stanu zdrowia swoich stanów, kości lub mięśni, warto skonsultować to z lekarzem i profesjonalnym trenerem. Specjaliści pomogą ci dobrać najbardziej stosowny dla ciebie rodzaj aktywności fizycznej.

Jak widzisz, bieganie niesie ze sobą wiele różnych zalet. Pamiętaj jednak, że powyższych efektów nie zauważysz od razu. Postępy możesz mierzyć w aplikacji do biegania. Daj sobie szansę na odniesienie sukcesu i nie zniechęcaj się od razu. Jeśli przekształcisz bieganie w regularny nawyk, już po miesiącu lub dwóch zaobserwujesz wyraźne korzyści. Twoja skóra stanie się bardziej jędrna, a sylwetka wyszczuplona. Bieganie daje też większy spokój ducha i zdrowszy układ krążenia. Jest to więc długoterminowa inwestycja w swoje zdrowie.


Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *