Bieganie

Jakie buty do biegania? Które wybrać do biegania po asfalcie lub terenie na początek?

jakie buty do biegania

Decydując się na buty do biegania, wiele osób w pierwszej kolejności zwraca uwagę na ich wygląd. Nie ma w tym nic złego, lecz przed zakupem trzeba uwzględnić jeszcze kilka innych aspektów. Jakie buty do biegania wybrać i co trzeba wziąć pod uwagę?

Chcesz zacząć swoją przygodę z bieganiem? Wielu początkujących przytłacza decyzja o tym, jakie buty do biegania należy kupić. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, które z nich są najlepsze. W sklepach sportowych znajdziesz wiele różnych opcji, a wszystkie charakteryzują się czymś innym. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania butów do joggingu? Podpowiemy ci, jak dobrać obuwie do własnych potrzeb.

Jak wybrać buty do biegania do swojego typu stopy?

Jakie buty do biegania na asfalcie

Zastanawiając się, jakie buty do biegania wybrać, w pierwszej kolejności należy ustalić swój typ stopy. Rozmiar to nie wszystko! Ważne jest też to, jak stopa układa się w kontakcie z podłożem. Może być:

 • neutralna – w takim ułożeniu stopy ciężar twojego ciała jest równomiernie rozprowadzany pomiędzy palcami a piętą. Kostka powinna lekko odchylać się do zewnątrz. Dlatego też podeszwa buta będzie ścierać się od zewnętrznej strony w okolicach pięty i na środku śródstopia. Jest to zdrowe ułożenie, które zabezpiecza nogę przed kontuzją;
 • pronująca – pronacja to nadmierne nachylenie stawu skokowego do wewnątrz. Z takim ułożeniem często wiąże się niskie podbicie stopy. Źle dobrane buty w takiej sytuacji mogą skutkować bólem stawu skokowego, kolanowego, bioder, a nawet lędźwi. Jeżeli to właśnie twój typ stopy, zadbaj o buty do biegania z większym wsparciem od wewnętrznej strony. Twardsza pianka w tym miejscu zwiększy twój komfort i pomoże zapobiec kontuzjom;
 • nadsupinująca – supinacja to przesadne odchylenie stawu skokowego na zewnątrz. Przeważnie wiąże się to z wysokim podbiciem. Takie ułożenie stopy utrudnia jej naturalne tłumienie wstrząsów. Należy więc to zrekompensować, wybierając buty z większą amortyzacją. Cholewka powinna zapewniać jak najlepszą stabilizację. W ten sposób zmniejszysz ryzyko skręcenia stawu skokowego.
Sprawdź!
Bieganie – efekty? Brzuch, nogi i inne części ciała, które angażuje bieg

Nawierzchnia i stopień amortyzacji – jakie buty do biegania po asfalcie, a jakie do parku?

Jakie buty do biegania w terenie

Oczywiście bezsensowny byłby zakup kilku różnych par do innych nawierzchni. Należy jednak wziąć pod uwagę to, po jakim podłożu najczęściej biegasz. Bieżnia na siłowni ma inną twardość niż miejski asfalt lub ścieżki w parku. Zanim zdecydujesz się na konkretne buty do biegania, uwzględnij więc ich poziom amortyzacji. Podeszwa powinna być grubsza i bardziej sprężysta, jeżeli częściej biegasz po bruku lub betonie. Powinna ona dobrze amortyzować wstrząsy i zapewniać ci dużą stabilizację.

Częściej wybierasz się na trening biegowy do lasu lub parku? Jogging po miękkim, nierównym, czy nawet grząskim terenie wymaga mocno wyprofilowanej podeszwy. Wybierz obuwie z dobrą przyczepnością, które nie zawiedzie cię na wzniesieniach i zróżnicowanym nachyleniu podłoża. Amortyzacja wstrząsów może być mniejsza, ale takie obuwie powinno umożliwiać swobodny ruch stopy i dopasowywanie się do różnego terenu.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze butów?

Stopień amortyzacji powinien być dostosowany nie tylko do nawierzchni, po której biegasz, ale też do twojej wagi. Im większa masa ciała, tym amortyzacja powinna być wyższa. Wybierając takie buty, odciążasz swoje stawy i dbasz o lepsze zdrowie kręgosłupa.

Dostosuj też offset do swojego stylu biegania. Jest to parametr, który określa wysokość pomiędzy piętą a palcami. Jeżeli wybijasz się ze śródstopia, powinien on być raczej niewielki. Duży drop sprawdzi się doskonale dla osób, które biegają „z pięty”.

Jakie buty do biegania wybrać – dodatkowe wskazówki:

 • wybierz się do sklepu na mierzenie butów popołudniu, kiedy twoje nogi są zmęczone i nabrzmiałe po całym dniu. Podobnie będą się one zachowywać podczas twoich treningów. Dlatego to właśnie w takiej sytuacji powinno być ci najbardziej wygodnie;
 • do mierzenia załóż skarpetki, których najczęściej używasz do joggingu;
 • pamiętaj, aby przymierzyć oba buty, ponieważ rozmiar twoich stóp może się lekko różnić między sobą. Twoja para powinna dobrze leżeć na każdej z nich;
 • buty do biegania powinny dobrze trzymać stopę, lecz jednocześnie umożliwiać jej naturalny ruch i swobodę. Pięta nie powinna być w stanie się przesuwać. Natomiast duży palec musi mieć nieco przestrzeni w końcówce buta;
 • w przypadku obuwia do uprawiania sportu, powinno być one idealnie dopasowane już od pierwszych chwil użytkowania. Nie licz na to, że się rozejdzie. Dobranie butów z takim założeniem może skończyć się kontuzją lub łatwym do uniknięcia dyskomfortem.
Sprawdź!
Skip D – jak prawidłowo wykonywać nożyce lekkoatletyczne? 

Najlepsze buty do biegania

Jakie buty do biegania na maraton

Znasz już swój swoje potrzeby, ale wciąż nie wiesz, jakie buty do biegania będą dla ciebie najlepsze? W Decathlonie znajdziesz buty dostosowane do każdego ułożenia stopy i wszystkich rodzajów nawierzchni. Kilku faworytów, którzy cieszą się dużą popularnością, to:

 • Kalenji Run Active – wytrzymały model, który bardzo dobrze trzyma stopę i ją amortyzuje;
 • Kalenji Active Grip – korki 3 mm zapewniają dobrą przyczepność na każdym terenie;
 • Kiprun Ultralight – cechuje je wyjątkowa lekkość. Są antypoślizgowe i sprawdzają się nawet na bardzo długich dystansach, lecz posiadają niedużą amortyzację;
 • Adidas Duramo – technologia Lightmotion zapewnia duży komfort i stabilizację całej stopy. Obuwie wyprodukowane jest z materiału pochodzącego z recyklingu.

Wciąż nie wiesz, jakie buty do biegania wybrać? Po tym artykule powinieneś mieć przynajmniej wstępną wizję tego, czego potrzebujesz. Wszystko powinno się jednak wyklarować po przymierzeniu kilku par. Wiesz już, na co należy zwrócić uwagę oprócz samego wyglądu i wstępnego komfortu. Wybór obuwia jest jednak kwestią bardzo indywidualną. To, co sprawdza się u jednej osoby, niekoniecznie będzie najlepszym rozwiązaniem dla kogoś innego. Uzbrój się więc w cierpliwość i odwiedź sklep sportowy, gdzie swobodnie przymierzysz różne rozmiary i rodzaje obuwia do joggingu przed podjęciem ostatecznej decyzji. Pamiętaj, że dla zdrowia równie istotna jest rozgrzewka przed bieganiem!


Może Cię także zainteresować:
Sprawdź!
Strój do biegania - jaki strój do biegania męski i dla dziewczyny w zimę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *