Bieganie

Bieganie w deszczu – jaka kurtka, spodnie i buty na deszczową pogodę?

Bieganie w deszczu

Zwykle nie ma poważniejszych powodów, by odpuścić sobie bieganie w deszczu. Tak naprawdę wszystko zależy od okoliczności i twojego przygotowania. Sprawdź, jak trenować przy niesprzyjającej pogodzie!

Delikatna mżawka, a nawet nieco silniejsze opady nie muszą być poważną przeszkodą. Wystarczy nieprzemakalna odzież i buty do biegania w deszczu, by ćwiczyć niemal tak samo, jak zwykle. Problemy zaczynają się, gdy na zewnątrz pojawia się ściana wody, do tego walą pioruny, a leśne ścieżki stają się błotnistymi bagnami. W wyjątkowo trudnych, wręcz niebezpiecznych warunkach, lepiej zastąpić bieganie w deszczu za pomocą innego treningu. Na przykład wizytą na basenie, siłowni albo ćwiczeniami w domu – niekoniecznie na stacjonarnej bieżni lub rowerku. Są takie dni, że nawet najlepsza kurtka biegowa przeciwdeszczowa nie pomoże.

Bieganie w deszczu może ci nawet przynieść więcej korzyści, niż zwykle!

bieganie w deszczu jakie buty

Szczególnie latem. Wysiłek przy nieznośnym upale nie dość, że męczy wyjątkowo mocno, to jeszcze może być niebezpieczny dla zdrowia. Letni bieg w deszczu zapewni organizmowi lepsze chłodzenie, do tego wzmocni odporność i poprawi wytrzymałość. Twoja pewność siebie i ochota do kolejnych treningów również się zwiększą. Przeczytaj też artykuł o tym, co daje bieganie oraz o bieganiu z obciążeniem. Naturalnie nie należy przekraczać granicy brawury.

Podczas biegania w deszczu trzeba stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności należy zapewnić sobie odpowiednią ochronę przed wilgocią i zimnem – gwałtowne podmuchy wiatru w połączeniu z opadami oraz lekkim, zwiewnym strojem zwiększają podatność na infekcje. Przed wybiegnięciem na zewnątrz zadbaj jeszcze o:

  • widoczność twojej sylwetki (jaskrawe kolory, elementy odblaskowe);
  • przyczepność;
  • osłonę dla tych części ciała, którymi „ucieka” najwięcej ciepła (uszy, szyja, palce);
  • zabezpieczenie sprzętu elektronicznego – nie wszystkie gadżety dla biegaczy są wodoodporne.
Sprawdź!
Bieganie – po jedzeniu czy na czczo? Ile czasu odczekać po posiłku?

Sprzęt do biegania w deszczu – buty, kurtki itd. W czym biegać w deszczu?

sztuka biegania w deszczu

Obuwie powinno posiadać antypoślizgową podeszwę. Lepiej też unikać kałuż, kamieni, kostki brukowej, korzeni, stert liści czy trawy. Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie buty do biegania w deszczu nie pomogą, jeżeli postawisz stopę w nieodpowiednim miejscu. Przyda ci się też odzież termoaktywna. Kurtka biegowa przeciwdeszczowa to „tylko” osłona zewnętrzna. W Decathlonie kupisz również inne akcesoria. Zobacz, w czym biegać w deszczu:

  • czołówki do biegania, lampy, odblaski;
  • akcesoria do telefonów;
  • okulary do biegania;
  • czapki, opaski, daszki;
  • kolce do biegania po bieżni tartanowej.

Nie ma sprzętu, który nigdy nie zmoknie – po bieganiu w deszczu jak najszybciej przebierz się w suchy strój. Nie zapomnij o rozciąganiu, gdyż po „mokrym” treningu mięśnie mogą być sztywniejsze niż zazwyczaj. Podczas wyjątkowo silnej burzy możesz pozostać przy bieganiu w miejscu. Inną alternatywą będzie bieganie po schodach na klatce w bloku, o ile sąsiedzi nie będą mieli nic przeciwko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *