Bieganie

Co jeść po bieganiu, aby budować masę mięśniową?

co jeść po bieganiu

Każdy trening wiąże się z intensywnym wysiłkiem, dlatego kluczowa jest regeneracja organizmu po zakończeniu ćwiczeń. Nieodpowiednio skomponowane menu może prowadzić do osłabienia i zbyt małego przyrostu masy mięśniowej. Zatem, co jeść po bieganiu? Sprawdź!

Co jeść po bieganiu? Jeśli budujesz masę mięśniową, przede wszystkim postaw na posiłki bogate w białko, które pomogą uzupełnić niedobory. Dzięki temu organizm nie zacznie zużywać protein zawartych w mięśniach. Bardzo ważne jest również dostarczenie odpowiedniej ilości węglowodanów. Oczywiście nie możesz zapomnieć także o nawodnieniu organizmu – podstawą jest woda, jednak dodatkowo możesz wypić napój węglowodanowy lub izotonik. Sprawdzamy, co jeść po bieganiu!

Co jeść po bieganiu porannym i wieczornym?

Co jeść po bieganiu porannym

Wiesz, że bieganie po jedzeniu nie jest dobre – musi minąć nieco czasu między posiłkiem a treningiem. Każdy biegacz powinien pamiętać także o tym, aby zjeść coś w krótkim czasie po treningu. Optymalnie jest to od pół godziny do godziny. Pierwsze 30 minut po treningu to czas, gdy organizm intensywnie wchłania i przyswaja składniki odżywcze, co pozwala na błyskawiczną regenerację. 

Częste treningi wymagają dostarczania węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. Podstawowa teoria głosi, iż powinno się spożywać 1 g węglowodanów na 1 kg masy ciała. Co jeść po bieganiu wieczorem, a co rano? Posiłki należy komponować zgodnie z tymi samymi zasadami, niezależnie od tego, czy wolisz bieganie rano, czy wieczorem.

Jak komponować posiłki po bieganiu?

Posiłki należy komponować z produktów zawierających węglowodany i białko takich jak owoce, warzywa, pieczywo, mięso, nabiał. Co możesz zjeść? 

  • sałatkę warzywną;
  • owsiankę z owocami;
  • jogurt naturalny z bananem;
  • omlet z warzywami;
  • jajko na twardo lub miękko;
  • łososia z warzywami;
  • kanapkę z tuńczykiem.
Sprawdź!
Bieganie – kalorie spalone podczas biegu. Jak spalić więcej kalorii?

Co jeść po bieganiu, aby budować masę?

Co jeść po bieganiu budować

Osoby, którym zależy na budowaniu masy mięśniowej, powinny zrezygnować ze spożywania tłuszczów po treningu. Głównie z uwagi na to, że opóźniają wchłanianie innych składników odżywczych np. węglowodanów. O czym powinien pamiętać biegacz, który chce budować masę? Przede wszystkim nie może dopuścić do deficytu kalorycznego. Oznacza to, że do dziennego zapotrzebowania kalorycznego należy dodać jeszcze 200–400 kcal. To zasady zarówno dla tych, którzy lubią bieganie po schodach, jak i tych preferujących bieganie na bieżni.

Odzież, sprzęt i akcesoria do biegania

Przygotowując się do biegania, nie zapominaj o zaopatrzeniu się w produkty, dzięki którym stworzysz zdrowy posiłek i o wygodnych butach do biegania, które znajdziesz w sklepach Decathlon. Kupisz tam również sprzęt i akcesoria, które mogą ci się przydać podczas ćwiczeń. W ten sposób zadbasz o efektywny trening.

Wiesz już, co jeść po bieganiu. Zbilansowana dieta jest podstawą sukcesu, dlatego niezależnie od tego, czy budujesz masę, czy chcesz schudnąć, zrezygnuj z przetworzonej żywności, słodyczy, niezdrowych przekąsek. Wprowadź owoce, warzywa, zdrowe tłuszcze (orzechy, nasiona, pestki itp.). 


Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *