CrossFit

CrossFit ćwiczenia – nazwy. Poznaj wszystkie!

crossfit ćwiczenia nazwy

CrossFit łączy elementy gimnastyki, podnoszenia ciężarów i treningu kondycyjnego. Czy znasz nazwy ćwiczeń CrossFit? Poznaj najbardziej charakterystyczne ćwiczenia i odkryj, jak mogą one przyczynić się do twojego rozwoju.

Jakie są podstawowe ćwiczenia w CrossFit? Nazwy

Skoro czytasz nasz artykuł, wiesz już z pewnością, co to CrossFit. A czy znasz podstawowe nazwy ćwiczeń, które są fundamentem programu treningowego? Oto niektóre z najbardziej znanych nazw ćwiczeń CrossFit:

Jakie ćwiczenia siłowe są najpopularniejsze w CrossFit?

W podstawowych ćwiczeniach CrossFit istotną rolę odgrywają aktywności siłowe, które budują mięśnie i zwiększają wytrzymałość. Do najpopularniejszych należą:

Jakie ćwiczenia na wytrzymałość znajdziemy w CrossFit?

Ćwiczenia na wytrzymałość w treningu CrossFit są niezbędne dla poprawy kondycji, wydolności oraz zdolności do długotrwałego wysiłku przy zachowaniu wysokiej intensywności. Oto niektóre z ćwiczeń na wytrzymałość, które są często wykorzystywane w treningach CrossFit:

CrossFit ćwiczenia – nazwy. Co to WOD, AMRAP i EMOM?

W CrossFit używa się wielu specyficznych terminów do opisu różnych rodzajów treningów. Trzy z najpopularniejszych to WOD, AMRAP i EMOM, które różnią się strukturą, celami i metodami pomiaru postępów. Oto, czym się różnią te nazwy ćwiczeń CrossFit:

1. WOD 

Skrót WOD oznacza Workout of the Day, czyli „trening dnia”. Jest to unikalny zestaw ćwiczeń zaplanowanych na każdy dzień przez trenera CrossFit. WOD może być zróżnicowany pod względem typu ćwiczeń, intensywności i celów treningowych.

Celem WOD jest zapewnienie zróżnicowanego treningu, który może skupiać się na różnych aspektach kondycji fizycznej, takich jak siła, wytrzymałość, szybkość, zwinność. WOD jest sercem programu CrossFit i ma na celu wyzwolenie maksymalnego potencjału fizycznego u uczestników.

Sprawdź!
Co jeść przed treningiem? Propozycje prostych posiłków przed treningiem na siłowni

Przykład: WOD może zawierać kombinację ciężarów, ćwiczeń gimnastycznych i treningu kardio, np. 5 rund: 400 metrów bieganie, 15 przysiadów ze sztangą, 15 podciągnięć.

2. AMRAP 

AMRAP to skrót od As Many Rounds As Possible (jak najwięcej rund) lub As Many Reps As Possible (jak najwięcej powtórzeń), w zależności od kontekstu. Jest to typ treningu, w którym uczestnicy wykonują jak największą liczbę rund lub powtórzeń określonego zestawu ćwiczeń w ustalonym czasie.

AMRAP ma na celu poprawę wytrzymałości mięśniowej i kardiorespiratoryjnej, testując zdolność sportowca do utrzymania wysokiego tempa pracy przez cały okres treningu.

Przykład: 20 minut AMRAP: 5 podciągnięć, 10 pompek, 15 przysiadów.

3. EMOM

EMOM to skrót od Every Minute on the Minute, co oznacza, że na początku każdej minuty uczestnicy zaczynają wykonywanie określonej liczby powtórzeń danego ćwiczenia. Czas, który pozostaje do końca minuty, jest czasem odpoczynku przed następną rundą.

Treningi EMOM pomagają w budowaniu siły i wytrzymałości, jednocześnie pracując nad tempo i konsekwencją w wykonywaniu ćwiczeń. EMOM jest również świetnym sposobem na pracę nad techniką pod presją czasu.

Przykład: 10 minut EMOM, 5 clean & jerks na każdą pełną minutę.

Jakie są najczęściej wykonywane techniki gimnastyczne w CrossFit?

Techniki gimnastyczne w CrossFit służą poprawie siły, elastyczności i kontroli nad własnym ciałem. Wśród nich znajdują się:

Każdy trening w CrossFit jest zaprojektowany tak, aby maksymalnie wykorzystać twój potencjał, budując nie tylko siłę i wytrzymałość, ale również determinację i charakter. Odkrywanie świata CrossFit to przygoda pełna wyzwań, nowych doświadczeń i ciągłego rozwoju. Dzięki zrozumieniu podstawowych nazw ćwiczeń CrossFit w domu czy na siłowni stanie się dla ciebie przyjemnością, a najlepsze efekty nadejdą wraz z czasem, cierpliwością i ciężką pracą.

Sprawdź!
Trening AB – świetne rozwiązanie dla początkujących. Jak go przeprowadzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *