Ćwiczenia

Ćwiczenia na skakance dla początkujących. Efekty skakania

Ćwiczenia na skakance

Ćwiczenia na skakance to sprawdzony sposób na utratę nadprogramowych kilogramów i poprawę kondycji. Skakanka jest popularna wśród sportowców, buduje wytrzymałość i poprawia koordynację ruchową. Sprawdź, od czego zacząć trening ze skakanką.

Warto wiedzieć!

  • Ćwiczenia na skakance przyczyniają się do zwiększenia wydolności serca i redukcji tłuszczu.
  • Następuje w ich wyniku także poprawa elastyczności stawów i zmniejszenie cellulitu.
  • Można w ten sposób zadbać również o wzmocnienie mięśni.

Ćwiczenia na skakance – od czego zacząć?

kobieta wykonuje ćwiczenia na skakance w starym lub opuszczonym budynku

Ćwiczenia na skakance wymagają przede wszystkim samodyscypliny. Jeśli chcesz osiągnąć wszystkie korzyści ze skakania, potrzebujesz określić sobie konkretny plan treningowy. Ponadto zadbaj też o odpowiedni, czyli wygodny i przewiewny strój do ćwiczeń, obuwie oraz przygotuj sobie butelkę z wodą. Przygotuj też podłoże – skacząc na macie, zadbasz o stawy i zmniejszysz ryzyko kontuzji. Dopasuj również długość skakanki do swojego wzrostu. Aby utrzymać prawidłową postawę, nie może być ona ani zbyt krótka, ani zbyt długa. 

Ćwiczenia na skakance – przeciwwskazania

Choć ćwiczenia na skakance dają rewelacyjne i szybkie efekty, ten wysiłek nie jest wskazany dla wszystkich osób. Kto powinien unikać tego rodzaju ćwiczeń? Przede wszystkim osoby, które chorują na wrodzoną łamliwość kości, osoby cierpiące na znaczną nadwagę, chorzy na serce czy inne schorzenia układu krążenia, oraz osoby narzekające na bóle stawów lub kontuzje. Trening na skakance jest dosyć intensywny, dlatego jeśli masz wątpliwości, czy jest dla ciebie, skonsultuj się z lekarzem. Dzięki poradom specjalisty dopasujesz rodzaj wysiłku do swoich indywidualnych potrzeb i obecnego stanu zdrowia.

Sprawdź!
Ćwiczenia na proste plecy - jak wzmocnić łopatki u dorosłych?

Ćwiczenia na skakance – skoki podstawowe

kobieta w odblaskowej kurtce wykonuje ćwiczenia na skakance nad możesz przy linii wody

Różne warianty ćwiczeń sprawiają, że zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane znajdą coś dla siebie. Podstawowe skakanie na skakance polega na naprzemiennym unoszeniu kolan. Stań prosto, chwyć oburącz skakankę. Zacznij ją obracać przy pomocy nadgarstków, równocześnie przeskakując naprzemiennie. Skup się na utrzymaniu tempa i równowagi. Powtarzaj przez około 30 sekund, odpocznij i zacznij ponownie.

Skakanie z większymi podskokami

Skakanie na skakance nie musi być monotonne. Można dodawać różne warianty skoków. W tym przypadku ćwiczenie polega na wykonaniu dodatkowego podskoku podczas skakania. To ćwiczenie również warto wykonywać ok. 30 sekund, a po krótkiej przerwie powtórzyć.

kobieta w sportowym stroju skacze na skakance i wykonuje ćwiczenia na skakance na boisku

Skoki na jednej nodze

Jeśli chcesz poprawić swoją koordynację ruchową, koniecznie wypróbuj skoków na jednej nodze. To dodatkowe utrudnienie świetnie ćwiczy zmysł równowagi. Jedną nogę zegnij w kolanie, a drugą przygotuj do skoku. Po wykonaniu dwóch serii po 30 sekund wykonaj ćwiczenie na drugą nogę.

Skakanie wężykiem

Chcesz jeszcze bardziej urozmaicić ćwiczenia na skakance? Spróbuj skakania z wężykiem. Stań prosto i zacznij skakać, a następnie zrób kilka obrotów w prawo i lewo, cały czas trzymając skakankę na wysokości bioder. Skacz minimum 30 sekund, zrób krótką przerwę i powtórz. 

Sprzęty, które warto wykorzystać do ćwiczeń na skakance

przydatne elementy do wykonywania ćwiczeń na skakance

Ćwiczenia na skakance nie są skomplikowane, jednak niektóre akcesoria dostępne w sklepach Decathlon mogą znacząco ułatwić twój trening. Sprawią też, że szybciej dostrzeżesz oczekiwane rezultaty. Sprawdź następujące sprzęty i akcesoria:

  • skakanka do ćwiczeń;
  • skakanka szybka;
  • mata do ćwiczeń;
  • wygodny strój sportowy;
  • obuwie do ćwiczeń fitness.

Interesują cię ćwiczenia na innych przyrządach? Poznaj także:

Ćwiczenia na skakance to doskonały sposób na spalenie kalorii, poprawę kondycji i wzmocnienie mięśni. Regularne skakanie wyrzeźbi mięśnie nóg i ujędrni pośladki. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze skakanką, postaw na ćwiczenia w wolniejszym tempie. Z czasem możesz stopniowo je zwiększać, a także dodawać różne dodatkowe elementy. Zacznij ćwiczyć już dziś i ciesz się efektami po kilku tygodniach. Podczas jednego treningu możesz spalić nawet do 400 kalorii, dlatego nie zwlekaj z decyzją!

Sprawdź!
Trening fitness w domu czy na siłowni? Sprawdź przykładowe ćwiczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *