Zrzucamy kilogramy

Jak schudnąć 10 kg w miesiąc, czyli co jeść, jak ułożyć jadłospis i jak ćwiczyć?

Jak schudnąć 10 kg w miesiąc

Jak schudnąć 10 kg w miesiąc, a zarazem nie zrobić sobie krzywdy i nie martwić się efektem jo-jo? Jeśli chcesz schudnąć szybko i uzyskać spektakularny efekt, musisz połączyć dietę z aktywnością fizyczną. W artykule znajdziesz wskazówki, jak mądrze zaplanować odchudzanie!

Lekarze przestrzegają przed zbyt gwałtownym i szybkim odchudzaniem, które może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Niekorzystnie zadziała zwłaszcza tak chętnie stosowana głodówka. Aby uzyskać upragnione rezultaty, czyli znaczną redukcję wagi w krótkim czasie, konieczne jest rozsądne zaplanowanie działań i ścisłe trzymanie się raz wytyczonej ścieżki postępowania. Jak schudnąć 10 kg w miesiąc? Efekt można osiągnąć i utrzymać dzięki zmianie nawyków żywieniowych, opanowaniu sztuki liczenia kalorii i komponowania posiłków, a także zdrowemu stylowi życia. Droga do upragnionej sylwetki i wagi nie jest pozbawiona wyrzeczeń i trudności. Przy planowaniu odchudzania warto skorzystać z pomocy dietetyka. Konieczny będzie również wybór rodzaju aktywności fizycznej, która bez wątpienia pomaga schudnąć szybciej i bezpieczniej.

Jak schudnąć 10 kg w miesiąc?

Jak schudnąć 10 kg w miesiąc waga

Jak schudnąć 10 kg w miesiąc? Jeśli chcesz szybko zredukować wagę, musisz pamiętać, że podstawą jest dyscyplina, wytrwałość i trzymanie się planu. Odchudzanie to proces, przez który musisz cierpliwie przejść. Pierwszym elementem dobrego planu jest odpowiednia dieta. Sposób odżywiania się ma kluczowe znaczenie dla utrzymania właściwej masy ciała i zdrowia. Niezależnie od tego, czy chcesz stracić 10 kg, czy mniej, musisz zwrócić uwagę na to, co i jak często jesz. To oznacza, że niezbędna będzie zmiana nawyków żywieniowych. W szybkim schudnięciu pomoże tzw. post przerywany, który uważany jest za bezpieczną metodę walki z nadwagą. Na czym polega ten sposób spożywania posiłków? Nie jest to post całodniowy, jednak przyjmowanie pokarmów możliwe jest jedynie w okresie tzw. okienka żywieniowego – to indywidualnie ustalony przedział czasowy. Poza okienkiem należy powstrzymać się od jedzenia, można przyjmować płyny – najlepiej wodę, jednak dopuszczalna jest również herbata oraz czarna kawa.

Sprawdź!
Jak schudnąć 4 kg w miesiąc?

Wariantem postu przerywanego jest model 16:8, w którym przez 8 kolejnych godzin można przyjmować posiłki, a przez pozostałe 16 należy pościć. Utrata masy ciała jest możliwa pod warunkiem, że w czasie okienka żywieniowego nie je się zbyt obfitych posiłków. Objadanie się zniweczy efekty, a taka dieta okaże się nieskuteczna.

Co jeść? Jaką dietę wybrać?

Każdy, kto chce chudnąć, musi jeść zdrowo. Nawet osoby stosujące post przerywany muszą pamiętać o produktach zalecanych i niedozwolonych, ilości kalorii, częstotliwości posiłków. Co oznacza zdrowe odżywianie? Przede wszystkim rezygnację z fast foodów, żywności przetworzonej, produktów wysokokalorycznych, słodyczy itp. Czego należy unikać, aby utrata 10 kg w ciągu miesiąca była realnym celem do osiągnięcia?

 • zrezygnuj z tłustych mięs, zastępując je chudymi (cielęcina, królik, indyk) oraz rybami (dorsz, pstrąg, łosoś);
 • ogranicz spożywanie węglowodanów prostych (białe pieczywo, słodycze, słodzone napoje, alkohol) na rzecz węglowodanów złożonych znajdujących się w produktach pełnoziarnistych;
 • jedz owoce o niskim indeksie glikemicznym – jabłka, gruszki, grejpfruty, truskawki, wiśnie; pamiętaj, że produkty takie trawione są wolniej, dlatego uczucie sytości będzie ci towarzyszyć znacznie dłużej;
 • zrezygnuj z przekąsek i podjadania słonych paluszków, chipsów, ciastek, które zawierają duże ilości tłuszczów, soli, ale mają mało błonnika, witamin i składników mineralnych;
 • wprowadź do diety produkty bogate w witaminy i minerały – otręby, wybrane owoce i warzywa;
 • przyjmuj minimum 1,5-2 litry płynów dziennie – postaw na wodę, herbaty owocowe i ziołowe.

Aby skutecznie schudnąć i móc cieszyć się spektakularną utratą wagi, oprócz zmian w diecie, konieczne będą modyfikacje w sposobie przygotowywania posiłków – nie smaż, a gotuj i piecz, grilluj i duś. Jeśli nie stosujesz postu przerywanego, a decydujesz się na dietę, pamiętaj, aby spożywać mniejsze posiłki, ale częściej i o stałych porach. Regularne odżywianie się i prawidłowo zbilansowana dieta to podstawa w procesie odchudzania. Szybkie i bezpieczne zrzucanie wagi opiera się na utrzymaniu deficytu kalorycznego. Są oczywiście nie tylko pytania o to, jak schudnąć 10 kg w miesiąc. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat redukcji wagi, przeczytaj również:

Sprawdź!
Jak schudnąć 20 kg w miesiąc?

Zdrowe odchudzanie a aktywność fizyczna

Jak schudnąć 10 kg w miesiąc ćwiczenia

Jak schudnąć 10 kg w miesiąc? Spadek wagi będzie możliwy, jeśli zaczniesz spożywać mniej kalorii, patrzeć na to, co jesz, mądrze komponować poszczególne posiłki. Jednocześnie musisz zadbać o aktywność fizyczną. Żadna skuteczna dieta nie pomoże szybko pozbyć się zbędnych kilogramów, jeśli nie zostanie uzupełniona odpowiednimi ćwiczeniami. Jaką aktywność wybrać? Doskonałym wyborem będą ćwiczenia cardio, czyli trening o średniej intensywności, na który musisz poświęcić około 30 minut w ciągu całego dnia. Ćwiczenia należy wykonywać bez przerwy – może to być jazda na rowerze, na rowerku stacjonarnym, pływanie, jogging.

Rezultatem regularnie wykonywanych ćwiczeń jest spadek masy ciała, dotlenienie komórek i tkanek. Zasadą treningu jest przyspieszenie tętna, zwiększenie liczby oddechów, dlatego, jeśli chcesz możesz też szybko maszerować, uprawiać fitness lub aerobik. O tym, jak prawidłowo wykonywać dane ćwiczenia opowie instruktor fitness i przedstawi plan na to, jak schudnąć 10 kg w miesiąc. Wiesz już, że musisz wprowadzić dietetyczny reżim i codziennie poświęcić chociaż 30 minut na trening.

Jak usprawnić metabolizm?

Restrykcyjne diety przyczyniają się do szybkiej redukcji wagi, jednak zazwyczaj kończą się efektem jojo, mogą także być powodem poważnych problemów zdrowotnych. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i zdrowego chudnięcia potrzebujesz przede wszystkim diety i ćwiczeń – dobrze, jeśli pamiętasz o kilku dodatkowych zasadach:

 • wiedz, że ważnym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie – udowodniono, że osoby spożywające pierwszy posiłek w ciągu godziny po przebudzeniu łatwiej i szybciej chudną;
 • zadbaj o odpowiednią ilość białka w diecie, co powstrzyma spadek tempa metabolizmu, a także zapobiegnie skutkom ubocznym diety jak utrata masy mięśniowej;
 • zwiększ ilość wypijanej wody;
 • pij zieloną herbatę, która poprawia spalanie kalorii;
 • wysypiaj się – brak lub niedostateczna ilość snu wpływa negatywnie na metabolizm, sprawia, że wzrasta ryzyko wystąpienia otyłości.
Sprawdź!
Jak schudnąć z ud w 2 tygodnie? Czy da się szybko schudnąć z ud?

Jak schudnąć 10 kg w miesiąc? Przydatne akcesoria

Jak schudnąć 10 kg w miesiąc miara

Jak schudnąć 10 kg w miesiąc? Jeśli chcesz osiągnąć szybkie rezultat, uzyskać i utrzymać nową masę ciała, musisz dostarczać organizmowi mniej kalorii, jedząc zbilansowane i zdrowe posiłki. Konieczne są również regularne treningi. Aby były one skuteczne i przyjemne, zaopatrz się w przydatne akcesoria sportowe. Doskonale sprawdzą się produkty, które znajdziesz w ofercie sklepu Decathlon:

 • regulowany stepper fitness wyposażony w licznik i linki;
 • trampolina fitness z drążkiem;
 • gumy oporowe;
 • skakanki treningowe;
 • kołyska do brzuszków;
 • mata do ćwiczeń;
 • koło do ćwiczeń mięśni brzucha.

Planując codzienny trening, pamiętaj o wygodnym stroju do ćwiczeń. Nie może on krępować ruchów, powinien dać ci pełną swobodę i zapewnić komfort. W Decathlon znajdziesz sportową bieliznę, koszulki, spodnie czy buty.

Jak schudnąć 10 kg w miesiąc i czy to w ogóle jest możliwe? Tak, jeśli tylko podejdziesz do tematu z głową, rozsądnie. Jeśli masz problemy zdrowotne, swoje odchudzanie skonsultuj z lekarzem, być może nadmierne tycie i niemożność schudnięcia są związane z chorobą. Pamiętaj również, by zdrowe nawyki pozostały z tobą, nawet kiedy już osiągniesz upragniony efekt i wymarzoną wagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *