Trening

Trening z gumami – jakie są zalety?

trening z gumami

Wykorzystanie taśmy podczas aktywności fizycznej może okazać się bardzo łatwą i praktyczną opcją, jeśli chcesz pracować nad mięśniami nóg i pośladków. Sprawdź przykłady ćwiczeń z taśmą, które możesz wykorzystać, planując trening z gumami!

Nie ulega wątpliwości, że trening z gumami może okazać się bardzo efektywną i prostą do wykonania formą aktywności. Z wykorzystaniem taśm możesz przeprowadzić między innymi trening siłowy, a także intensywnie ćwiczyć mięśnie pośladków i nóg. Jest to świetny sposób na modelowanie sylwetki. W zależności od wykonywanych ruchów możesz chwycić band w dłonie lub też unosić go za pomocą mięśni swoich ud. Do dyspozycji masz tu naprawdę szereg różnorodnych możliwości. Sprawdź propozycje do wykorzystania podczas opracowywania zestawu ćwiczeń!

Trening z gumami a mięśnie brzucha, nóg i pośladków – dlaczego warto?

trening z gumami dlaczego

Wdrażając gumy do swojego treningu oporowego, możesz ćwiczyć między innymi mięśnie:

 • górnych partii nóg;
 • pośladków;
 • brzucha.

Masz więc możliwość zaangażowania do wysiłku rozmaitych partii ciała, co z pewnością nie pozostaje bez znaczenia. Wszystko zależy tutaj od opracowanego planu oraz doboru ćwiczeń. Taśmy treningowe dają wiele możliwości, a ich wprowadzenie do harmonogramu aktywności nie jest trudnym zadaniem. Dodatkowo akcesoria te nie są drogie. Z pewnością warto rozważyć takie rozwiązanie w kontekście swoich ćwiczeń. Trening z gumami w wielu przypadkach może okazać się świetną opcją.

Taśmy oporowe – dlaczego są przydatne podczas treningu?

trening z gumami taśmy

Warto przez chwilę zastanowić się nad tym, z czego wynika przydatność taśm podczas ćwiczeń. Gumy są rozciągliwe, a jednocześnie stawiają opór. Sprawia to, że wykonanie poszczególnych ruchów wymaga od mięśni niejednokrotnie więcej wysiłku. Dzięki temu jest to świetny sposób na angażującą aktywność. Trening z gumami może okazać się niejednokrotnie bardzo efektywną propozycją na spędzanie wolnego czasu. Można postawić tylko na tę formę ruchu lub też umiejętnie wkomponować tego rodzaju elementy do całościowego zestawu wykonywanych ćwiczeń. Możliwości są więc tutaj naprawdę spore.

Sprawdź!
Ćwiczenia na plecy z hantlami – trening pleców z hantlami

Trening z gumami – jak umiejętnie opracować swój plan treningowy?

trening z gumami jak

Pamiętaj o tym, że przy opracowywaniu planu treningowego należy wykazać się rozsądkiem oraz dbałością o szczegóły. Musisz uwzględnić tutaj zarówno cele, które chcesz osiągnąć, jak i swoje indywidualne możliwości. Ważne jest to, aby nie przeciążać swojego ciała. Dopasuj więc liczbę powtórzeń do swojej siły i kondycji. Z pewnością istotne jest tutaj odpowiedzialne podejście do sprawy. Jeżeli nie jesteś w stanie zrobić danego ćwiczenia tyle razy, ile chcesz, daj sobie czas. Być może wraz z kolejnymi treningami ci się uda. W aktywności ruchowej nie chodzi o szybkie rezultaty i forsowanie się.

Ćwiczenia fitness z wykorzystaniem taśm – przykładowe aktywności

trening z gumami ćwiczenia

Przykładem bardzo prostego ćwiczenia z zastosowaniem gumy jest łączenie i rozszerzanie nóg. Taśmę umieszczasz powyżej kolan i siadasz na brzegu krzesła w taki sposób, aby były one zgięte pod kątem 90 stopni. Wyprostuj się. Pozwól swoim mięśniom rozciągać i luzować gumę. Drugą propozycją są tutaj przysiady. Rozstaw nogi na szerokość bioder. Taśma powinna znajdować się nad kolanami. Ugnij je i powoli opuść się w dół. Ręce trzymaj wyprostowane przed sobą bez zginania łokci. Później wróć do pozycji wyjściowej. W tym wariancie to twoje nogi mają za zadanie unieść gumę.

Jakie ćwiczenia możesz wykonywać z zastosowaniem taśm?

Kolejną opcją są klasyczne przysiady, ale z gumą zaczepioną na karku i przechodzącą z przodu przez barki. Stopy podtrzymują band, na którym stoisz. Kiedy schodzisz w dół, guma się luzuje, ale gdy się prostujesz, twoim zadaniem jest ją rozciągnąć. Następna propozycja to wykroki z gumą umieszczoną nad kolanami, która powoduje, że wykonanie ruchu wymaga nieco więcej wysiłku. Możesz także odwodzić nogę w bok, opierając się o ścianę i mając gumę zaczepioną o obie nogi powyżej kolan. Jeśli chcesz trenować równowagę, możesz wypróbować to ćwiczenie bez podporu z rękami na biodrach i gumą nad kostkami.

Sprawdź!
Ćwiczenia z hantlami w domu – na różne partie mięśniowe

Jak przygotować się do efektywnego treningu w domu?

trening z gumami przygotować

Jeżeli chcesz ćwiczyć w domu, przydatne mogą okazać się różnego rodzaju akcesoria. Zaopatrzenie w sprzęt jest niejednokrotnie bardzo ważne, gdyż pozwala na urozmaicenie treningów. W sklepach Decathlon możesz znaleźć:

 • gumy do ćwiczeń;
 • odzież sportową;
 • maty do ćwiczeń;
 • bieżnie;
 • hantle;
 • gryfy i talerze do sztang;
 • obuwie sportowe;
 • bidony na wodę;
 • steppery;
 • rowerki stacjonarne;
 • orbitreki.

Różnorodne przyrządy do ćwiczeń mogą się świetnie sprawdzić w przypadku osób, którym szybko się nudzi i potrzebują różnorodnych aktywności w swoim planie aktywności ruchowej.

Trening z gumami może okazać się bardzo ciekawym rozwiązaniem. Pamiętaj o tym, aby wykonywać poszczególne ruchy z uwzględnieniem poprawnej techniki. Dbaj również o nawodnienie i swój komfort, a także o dopasowanie ćwiczeń do swoich możliwości. Warto naprawdę dobrze zastanowić się nad opracowaniem własnego planu treningu w domu.


Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *