Ćwiczenia

Ćwiczenia z gumami dla mężczyzn – czy to dobry pomysł? Zobacz, jak wykonywać ćwiczenia!

ćwiczenia z gumami dla mężczyzn

Ćwiczenia z gumami dla mężczyzn stają się nieodzownym elementem każdego planu treningowego. Co ważne, są równie efektywne bez względu na to, czy wykonujesz je na siłowni, czy w domu. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł.

Ćwiczenia z gumami dla mężczyzn mogą być wykonywane w różnych celach. Niektórym zależy na wymodelowaniu sylwetki, inni chcą wzmocnić mięśnie. Taśmy wykorzystywane są też do rehabilitacji po urazach. Są tak wszechstronne ze względu na swoją różnorodność dotyczącą oporu. Właśnie z tego względu znakomicie sprawdzą się także do treningu siłowego – i to takiego, którego celem jest angażowanie niemal wszystkich partii ciała. Czytaj dalej!

Zalety ćwiczeń z gumami dla mężczyzn

ćwiczenia z gumami oporowymi dla mężczyzn siłownia

Ćwiczenia z gumą rozwijają wszystkie partie mięśni, co pomaga w zbudowaniu masy. Stosując jeden gadżet, możesz wykonać trening na biceps i triceps. Zobacz najciekawsze ćwiczenia z gumą na ręce, a także dolnych partiach ciała. Dzięki niej rozwiniesz mięśnie klatki piersiowej, a także bez problemu wykonasz ćwiczenia na barki. To znakomite rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają urozmaicenia. Ćwiczenia z gumami dla mężczyzn można też połączyć z tymi, które wykonujesz na sprzęcie do ćwiczeń siłowych.

Miniband, power band i inne typy gum do ćwiczeń

Trening polega na wykorzystywaniu oporu gumy. Im jest on większy, tym więcej siły należy włożyć w wykonanie poszczególnych ruchów. Z tego powodu taśma tak dobrze aktywizuje wszystkie kończyny i korpus. Do produkcji zwykle używa się lateksu, ale może to być również inny bezpieczny w użytkowaniu rozciągliwy materiał. Gumy treningowe różnią się między sobą grubością i szerokością – te najgrubsze i najszersze stawiają najsilniejszy opór. Ze względu na długość można je podzielić na gumy power band i miniband. Na rynku są też inne rodzaje gum treningowych. To taśmy do pilatesu i ekspandery, szczególnie lubiane przez mężczyzn, którzy stawiają na intensywne treningi.

Sprawdź!
Ćwiczenia na oponkę – 5 najlepszych

Ćwiczenia z gumami oporowymi – co będzie potrzebne?

ćwiczenia z gumami oporowymi dla mężczyzn słup

Ćwiczenia z gumami dla mężczyzn z powodzeniem można wykonywać w domu. Trzeba jednak skompletować odpowiedni sprzęt. Znajdziesz go w sklepach Decathlon, gdzie takie akcesoria dostępne są od ręki. Co będzie ci potrzebne? Podstawą są gumy i taśmy do ćwiczeń, ale warto kupić także matę i rękawiczki do treningu siłowego. Warto je założyć, jeśli pracujesz z naprawdę dużymi obciążeniami.

Trening z gumami oporowymi – najlepsze ćwiczenia z gumami

Gumy doskonale nadają się do treningu mięśni brzucha, mięśni pleców i wielu innych grup mięśniowych. Można je wykorzystać również przy takich ćwiczeniach jak pompki, gdzie pozornie żaden sprzęt nie znajdzie zastosowania. Jak trenować z taśmą oporową, by zyskać najlepsze efekty? Zobacz propozycje ćwiczeń (zawsze rób kilka serii po kilkanaście powtórzeń).

ćwiczenia z gumami oporowymi dla mężczyzn siad

Ćwiczenia na mięśnie brzucha

Ćwiczenia z gumą na brzuch wykonujesz w pozycji poziomej i zawsze masz napięte mięśnie. Możesz wykorzystać do tego zarówno gumę miniband, jak i gumę power band. Nasza pierwsza propozycja to deska, do której potrzebujesz mniejszej gumy:

 1. Przyjmij pozycję deski, w której przedramiona leżą na podłodze i tworzą z łokciami kąt 90 stopni.
 2. Za nadgarstki zaczep gumę, zwróć wnętrze dłoni ku górze.
 3. Zacznij odwodzić przedramiona aż do momentu, gdy nie będziesz mógł wykonać dalszego ruchu.

Teraz możesz sięgnąć po gumę power band, zmieniasz też ustawienie rąk, które należy wyprostować w łokciach. Jest to pozycja wyjściowa do pompki. Najpierw jednak stabilnie zaczepiasz jeden koniec gumy, a drugi chwytasz ręką (obojętnie którą). Ćwiczenie polega na przyciąganiu taśmy do ręki podpierającej ciało – kiedy wracasz do pozycji wyjściowej, pilnuj, by zatrzymać rękę na wysokości barków. Wykonaj je po kilka razy na każdą stronę.

Ćwiczenia na klatkę piersiową

Bardzo dobrym ćwiczeniem, które angażuje mięśnie ramion i klatki piersiowej, jest wyciskanie nad głowę. Zwykle używa się do tego hantli lub sztangi, ale świetnie zastępuje ją taśma oporowa:

 1. Stań prosto, nogi rozstaw na szerokość bioder, ręce opuść wzdłuż ciała.
 2. Stań na taśmie, następnie obiema rękami chwyć oba końce gumy.
 3. Aby naciągnąć taśmę, podciągnij ręce na wysokość klatki piersiowej – łokcie muszą być ugięte i ułożone blisko tułowia.
 4. Z tej pozycji podnieść ręce nad głowę, a następnie wróć do pozycji wyjściowej.
Sprawdź!
Przysiady – zalety ćwiczeń, porady, technika. Jak wykonać je prawidłowo?

Ćwiczenia na pośladki i uda

Ćwiczenia z gumą na pośladki są znakomitym sposobem na rozwój tej partii ciała. Dobrym ćwiczeniem na pośladki jest „zwykły” przysiad. Musi być jednak wykonany z dbałością o technikę:

 1. Gumę umieść nad kolanami i napnij ją.
 2. Przyjmij pozycję wyjściową do przysiadu – stopy na szerokość bioder, kolana zgięte, proste plecy, lekko pochyl się do przodu.
 3. Wykonaj przysiad – pośladki nie powinny schodzić niżej linii kolan.

Ćwiczenia na barki i plecy

Ćwiczenia z gumą na barki i ćwiczenia na plecy z gumą obejmują między innymi wiosłowanie. Jeśli do treningu wykorzystujesz gumę, możesz przyjąć pozycję stojącą lub siedzącą:

 1. Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami, tułów powinien być prostopadle do podłoża.
 2. Zaczep koniec taśmy za stopy, a oba jej końce chwyć w dłonie.
 3. Plecy są prosto, uginając ręce w łokciach, staraj się przyciągnąć do siebie gumę, wykonując taki ruch, jak wioślarze.

W wersji „na stojąco” musisz stanąć ze stopami na szerokość bioder i pochylić się lekko do przodu. Ruchy ramion wyglądają tak samo, jak przy wiosłowaniu na siedząco.

Jak skutecznie ćwiczyć z taśmami oporowymi?

ćwiczenia z gumami oporowymi dla mężczyzn barki

Jeśli ćwiczenia z gumami dla mężczyzn mają być skuteczne, nie można zapominać o rozgrzewce i rozciąganiu po treningu. Choć przy taśmach ryzyko kontuzji jest dość małe, i tak należy dobrze przygotować się do planowanych aktywności. Ważna jest także regeneracja, dlatego intensywny trening z taśmami najlepiej wykonywać nie częściej niż trzy razy w tygodniu. Warto pamiętać, że większy opór nie zawsze przekłada się na rezultaty, dlatego możesz wykonywać mniej powtórzeń z niższym obciążeniem, za to zwracając uwagę na prawidłową technikę. Odpowiednia postawa, oddychanie – to wszystko wpływa na skuteczność treningu.

Ćwiczenia z gumami dla mężczyzn znakomicie uzupełniają i urozmaicają trening siłowy. Są też odpowiednie do tego, by zacząć przygodę z siłownią, a także pozwalają wrócić do formy po urazie. W połączeniu z dietą trening z taśmami daje fantastyczne efekty.

Sprawdź!
Trening cardio - jakie efekty przynosi?

Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *