Ćwiczenia

Ćwiczenia z gumą na pośladki – dlaczego ważna jest technika wykonania?

ćwiczenia z gumą na pośladki

Ćwiczenia z gumą na pośladki zyskują coraz większą popularność wśród trenujących osób. Gumy mają wiele zalet, a trening z nimi potrafi być bardzo skuteczny. Zobacz, co warto wiedzieć o gumach do ćwiczeń i jakie ćwiczenia można za ich pomocą wykonywać!

Ćwiczenia z gumą na pośladki doskonale modelują mięśnie tej części ciała. Jeżeli jesteś osobą początkującą, to powinieneś zastanowić się nad zakupem gum do ćwiczeń. Dzięki nim można wypracować odpowiednią technikę treningu i dobre nawyki. Ćwiczenia z taśmami to naprawdę bardzo dobry sposób na kształtowanie sylwetki. Wykorzystywane są one przy budowaniu mięśni i w ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o gumach do ćwiczeń, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!

Czym są gumy do ćwiczeń?

ćwiczenia z gumą na pośladki - czym są

Gumy do ćwiczeń najczęściej wykonane są w kształcie pętli. Materiałem, z którego są wytwarzane, jest najczęściej lateks, istnieją jednak gumy dla alergików, które wykonane są z innego materiału. Gumy do ćwiczeń nazywane są przez niektórych gumami oporowymi. Gumy do ćwiczeń dzielą się na kilka rodzajów:

  • taśmy pilates – mają długość od 12 do 180 centymetrów i zróżnicowaną szerokość i grubość. Wykorzystywane są najczęściej w jodze, stretchingu oraz rehabilitacji. W zależności o rodzaju ich opór wynosi od 5 do 25 kilogramów;
  • gumy oporowe – mają one kształt pętli, której obwód wynosi zwykle około 2 metrów. Mają dużo większy zakres oporu niż taśmy pilates. Ich wytrzymałość również jest wyższa. Gumy oporowe są najczęściej wykorzystywane w ćwiczeniach, które mają na celu odchudzanie i ujędrnianie ciała. Ich opór to od 1,5 do nawet 160 kilogramów;
  • miniband – przypominają klasyczne gumy oporowe, ale są zdecydowanie mniejsze. Ich obwód wynosi to od 50 do 60 centymetrów. Wykorzystuje się je najczęściej w treningu, który ma na celu poprawienie wyglądu dolnych partii ciała, czyli pośladków, ud oraz bioder. Ich opór wynosi od 5 do 25 kilogramów.
Sprawdź!
Ćwiczenia na brzuch i boczki – TOP 5 ćwiczeń na szybki efekt

Ćwiczenia z gumami – dla kogo?

Ćwiczenia z gumą na pośladki może wykonywać praktycznie każdy. Wystarczy dopasować odpowiednią gumę do poziomu doświadczenia oraz siły fizycznej. Można je wykorzystać w wielu rodzajach treningu, to dzięki nim możesz na przykład wytrenować u siebie brazylijskie pośladki. Z gum możesz korzystać podczas ćwiczeń na pośladki na siłowni i w domu. Jest to jeden z najlepszych sposobów treningu dolnych partii ciała. Gumy do ćwiczeń nie są drogie, dlatego warto kupić je i wykorzystywać w ćwiczeniach na pośladki w domu, gdzie nie masz dostępu do zaawansowanych urządzeń dostępnych na siłowni.

Gumy do ćwiczeń a ich kolory

ćwiczenia z gumą na pośladki - kolory

Guma, która jest szeroka lub gruba, stawia większy opór. Nie zawsze jednak jesteś w stanie rozróżnić je ze względu na rozmiary, dlatego producenci zdecydowali, że opór gumy będzie reprezentowany przez jej kolor. Dzięki temu możesz już na pierwszy rzut oka stwierdzić, która guma będzie odpowiednia do wykonywanego przez ciebie treningu. Niestety jednak gumy od różnych producentów, chociaż mają jednakowy kolor, będą różnić się od siebie oporem, dlatego warto dokładnie zapoznać się z opisem na opakowaniu. Rozwiązaniem jest też zaopatrywanie się w gumy od jednego producenta.

Zalety i wady gum oporowych

Ćwiczenia z gumami na pośladki oporowymi mają wiele zalet. Przede wszystkim gumy nie zajmują dużo miejsca, dlatego można je zabrać wszędzie. Wybór gum jest bardzo duży, dlatego będziesz mógł dobrać takie, które idealnie zaspokoją twoje potrzeby treningowe. Ćwiczenia na duże pośladki przy użyciu gum oporowych są bardzo wygodne, liczba ćwiczeń, które możesz wykonać przy ich wykorzystaniu, jest naprawdę bardzo duża. Nigdy nie będziesz więc narzekał na nudę. Efektywny trening z gumami oporowymi przeprowadzić zarówno zawodowiec, jak i początkujący.

Jeżeli chodzi o wady, to należy pamiętać, że gumy nie stworzą takiego oporu, jak ciężary. Na pewnym poziomie zaawansowania opór może być zbyt niski, a trening mniej efektywny. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie gum do rozciągania i rozgrzewki przed treningiem z ciężarami.

Sprawdź!
Ćwiczenia na barki z hantlami. Jakie są różnice? Najlepsze ćwiczenia na barki

Ćwiczenia z gumami na pośladki – co musisz wiedzieć?

ćwiczenia z gumą na pośladki - co musisz wiedzieć

Ćwiczenia z gumami na pośladki są bardzo skuteczne. Dzięki nim twoja pupa stanie się jędrna i umięśniona. Na prawidłową stabilizację kręgosłupa wpływają właśnie ćwiczenia na pośladki. Szybkie efekty będziesz mógł osiągnąć tylko przy zachowaniu odpowiedniej regularności. Ważna jest także odpowiednia technika, jeżeli nie miałeś nigdy do czynienia z ćwiczeniami przy wykorzystaniu gum oporowych, to będziesz musiał spędzić trochę czasu na szlifowaniu umiejętności. Ćwiczenia na pośladki mogą pomóc w radzeniu sobie z bólem kręgosłupa wywołanym przez słabe mięśnie pośladkowe.

Pamiętaj o diecie!

Ćwiczenia to jednak nie wszystko, jeżeli chcesz, aby twoje ćwiczenia prowadziły do szybkiego efektu, to połącz je z dobrze zbilansowaną dietą. Nie zapominaj również o rozgrzewce, która sprawi, że twoje ciało będzie dobrze przygotowane do ćwiczeń na pośladki z obciążeniem czy ćwiczeń na pośladki z hantlami, w innym wypadku możesz nabawić się kontuzji. Poniżej prezentujemy kilka ćwiczeń na pośladki z gumami, które poprawią wygląd tej partii mięśni!

Spacer z taśmą mini band

To ćwiczenie to dobry sposób na rozwinięcie mięśni pośladkowych średnich. Gumę należy założyć na kostki. Stopy musisz rozstawić tak, aby taśma była napięta. Teraz musisz wykonać krok odstawno-dostawny. Twoje kolana nie mogą schodzić się do wewnątrz. Ćwiczenie wykonaj na obie nogi.

Hip thrust z mini band

Mięśnie pośladkowe większe mają największy wpływ na wygląd pupy, to ćwiczenie świetnie nadaje się właśnie do rozwinięcia tej partii mięśniowej. Musisz znaleźć podparcie dla swoich pleców. Może to być ściana lub kanapa. Taśmę załóż nad kolanami, rozstaw je w taki sposób, aby była ona napięta. Napnij mięśnie brzucha i unieś biodra w górę. Pośladki musisz mieć napięte. Wróć do pozycji wyjściowej, opuszczając biodra w dół.

Sprawdź!
Ćwiczenia na mięśnie głębokie brzucha – jakie są najlepsze?

Przysiad z mini band

ćwiczenia z gumą na pośladki - przysiad

Stań w rozkroku w pozycji wyprostowanej, stopy mają się znajdować na szerokości barków. Gumę musisz założyć tuż nad kolanem. Weź wdech, napnij mięśnie brzucha oraz pośladki. Następnie wykonaj przysiad. W momencie, gdy twoja kość udowa będzie znajdowała się trochę poniżej kolana, wróć do pozycji startowej. Nie zapominaj o tym, że taśma ma być cały czas napięta.

Wyprosty nogi w klęku podpartym z użyciem gumy oporowej

Bardzo dobre ćwiczenie z gumą na pośladki. Zaczynasz je w klęku podpartym, guma ma być zahaczona o podeszwę prawej stopy, jej drugą stronę owiń wokół dłoni. Nie zapominaj o wyprostowanych plecach. Teraz wyprostuj nogę, na której zahaczyłeś taśmę. Zrób kilka powtórzeń, a później zmień nogę.

Odwodzenie nogi w bok

Stań w pozycji wyprostowanej, a taśmę umieść pod stopami. Chwyć jej końce lewą dłonią, teraz przenieś ciężar ciała na lewą nogę, prawą nogę odsuń w bok, by napiąć gumę. Następnie unieś lewą nogę w bok tak, aby znalazła się w górze. Opuść ją niżej i znowu unieś. Zrób kilka powtórzeń i zmień stronę.

Ćwiczenia z gumą na pośladki – sprzęt do ćwiczeń

ćwiczenia z gumą na pośladki - sprzęt

Do wykonywania ćwiczeń z gumami na pośladki będziesz potrzebował oczywiście gum. Ich wybór będzie zależał od twojego poziomu zaawansowania. Wybierz takie, których opór najbardziej będzie ci odpowiadał. Szeroką ofertę gum do ćwiczeń znajdziesz w ofercie sklepu Decathlon, gdzie kupisz wysokiej jakości sprzęt dla sportowców. Dobierzesz tam gumy do każdego rodzaju treningu.

Ćwiczenia z gumą na pośladki to bardzo dobry sposób na rozwój tej partii mięśni. Gumy zapewniają szeroką gamę ćwiczeń, dlatego na pewno nie będziesz znudzony. Mięśnie pośladkowe mają duży wpływ na wykonywanie codziennych czynności, dlatego naprawdę warto wprowadzić ćwiczenia na nie do swojego planu treningowego!

Sprawdź!
Ćwiczenia z hantlami w domu – na różne partie mięśniowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *