Zrzucamy kilogramy

Jak schudnąć 40 kg i zrobić to z głową? 

jak schudnąć 40 kg

Jak schudnąć 40 kg – takie pytania padają regularnie. Motywacje są różne, od walki z otyłością zagrażającą zdrowiu po chęć uzyskania atrakcyjnej sylwetki. Tak samo zróżnicowane są metody. Zobacz, na czym polega bezpieczna utrata kilogramów!

Masa ciała to nie tylko tkanka tłuszczowa, lecz także mięśnie czy woda. Mocno rozbudowana masa mięśniowa pogarsza kondycję (większe zapotrzebowanie na tlen). Rozmaite diety cud wprawdzie przynoszą błyskawiczne efekty, ale najczęściej bazują na odwodnieniu. Najpierw trzeba sobie uświadomić dlaczego, a dopiero potem dowiedzieć, jak schudnąć 40 kg – da się to zrobić całkiem szybko, ale na krótko i przy dużym ryzyku dla zdrowia. Nie ma uniwersalnej metody. Trzeba opracować indywidualny, długofalowy plan.

Jak schudnąć 40 kg – porady, metody. Dieta i aktywność fizyczna

jak schudnąć 40 kg porady

Jeśli trwała redukcja ma polegać na spalaniu niepotrzebnego tłuszczu, trzeba połączyć zdrowe odżywianie z ujemnym bilansem energetycznym. Patrzenie tylko na kalorie i zastanawianie się, jak schudnąć 5 kg w 10 dni albo 2 tygodnie, to prosta droga do poważnych problemów zdrowotnych. Ujemny bilans kaloryczny spowoduje, że organizm zacznie spalać białko z mięśni i odkładać tłuszcz na później. W ten sposób ciało przygotowuje się na przetrwanie „głodu”. Ograniczanie jedzenia mocno poniżej zapotrzebowania może pomóc tylko przy niskich wydatkach energetycznych w ciągu dnia.

Zobacz też: Jak schudnąć 4 kg w miesiąc?

Połączenie „głodówki” z intensywnym treningiem to kiepski pomysł. Kiedy zaczynasz sporo ćwiczyć i zwiększasz wysiłek fizyczny, musisz dostarczyć organizmowi dość paliwa. Ciało sięgnie po rezerwy z tkanki tłuszczowej, gdy będzie otrzymywać dość węglowodanów, protein, lipidów, witamin i mikroelementów w ciągu dnia. Odpowiedzi na pytanie, jak schudnąć 40 kg albo jak schudnąć 25 kg, są bardzo zbliżone. Najefektywniejsze metody treningowe to odpowiednie połączenie wysiłku siłowego i interwałowego. Obciążenia i częstotliwość trzeba dobrać indywidualnie.

Sprawdź!
Jak schudnąć w tydzień 7 kg – dieta, ćwiczenia, odchudzanie

Akcesoria przydatne w zrzucaniu zbędnych kilogramów

jak schudnąć 40 kg akcesoria

Każdy może wybierać ćwiczenia dopasowane do własnych preferencji oraz indywidualnych potrzeb. Osoby z dużym nadbagażem powinny unikać nadmiernego obciążania nóg, w szczególności kolan. W takich przypadkach lepiej postawić na pływanie lub jazdę na rowerze niż bieganie. Kiedy wiesz, jak schudnąć 40 kg, pomyśl nad zakupem sportowego sprzętu. Bez względu na plan treningowy, w sklepie Decathlon znajdziesz odpowiednie akcesoria:

 • odzież i buty fitness;
 • sprzęt do treningu siłowego;
 • rowery trekkingowe i crossowe;
 • stroje pływackie;
 • buty do biegania po asfalcie;
 • odżywki, suplementy diety, zdrową żywność.

W jakim czasie można schudnąć 40 kg? Jak zrobić to bezpiecznie?

jak schudnąć 40 kg w dobrym czasie

Optymalne pod względem bezpieczeństwa i równowagi organizmu tempo chudnięcia to średnio 0,5–1 kg tygodniowo. 40 kg można schudnąć w ok. 9 miesięcy, niektórzy będą potrzebować 1,5 roku, a inni mogą to zrobić w ok. 7 miesięcy – to kwestia osobnicza. Oprócz trzymania się diety i sumiennego wykonywania treningów liczą się również:

 • predyspozycje genetyczne;
 • wiek;
 • płeć;
 • stan zdrowia, przebyte choroby i urazy;
 • tryb życia, wykonywany zawód.

Zainteresuje Cię też wpis „Jak schudnąć w 3 dni 10 kg”.

Aby zrzucić 1 kg, trzeba spalić ok. 7–8 tys. kalorii. Tymczasem dzienne zapotrzebowanie energetyczne 30-letniego mężczyzny, który na co dzień wykonuje prace fizyczne, to ok. 3000 kcal. Dołożenie do tego treningów 3–4 razy w tygodniu jeszcze je zwiększy. Natomiast kobieta w tym samym wieku, która prowadzi siedzący tryb życia, potrzebuje ok. 1,9 kcal/dzień. Nie ma jednej drogi do tego, jak schudnąć 40 kg w bezpieczny sposób. Warto skorzystać z pomocy odpowiednich specjalistów. Nie ma co stawiać zbyt wygórowanych celów. Możesz sprawdzić, jak schudnąć 2 kg w miesiąc – to rozsądne tempo na początek.

Nie ma uniwersalnego sposobu na to, jak schudnąć 40 kilogramów

Najważniejsze są świadomość założonego celu, motywacja do konsekwentnego działania i realne oczekiwania. Warto przy tym pamiętać o kilku ogólnych zasadach zdrowego odżywiania oraz ćwiczeń fizycznych:

 • utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia;
 • lepiej jeść mniej, ale częściej (5 posiłków dziennie);
 • spożywać owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste;
 • unikać fast-foodów, słodyczy, żywności przetworzonej;
 • przed każdym treningiem zrobić rozgrzewkę i rozciąganie;
 • zmniejszyć obciążenia, ale zrobić więcej powtórzeń;
 • zadbać o regenerację po intensywnym wysiłku.
Sprawdź!
Jak schudnąć z ud w 2 tygodnie? Czy da się szybko schudnąć z ud?

Zbijanie wagi wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i wyzwaniami – pójście na skróty kończy się efektem jo-jo, rozczarowaniem, a w gorszych przypadkach nowymi problemami ze zdrowiem. Jest wiele przepisów na to, jak schudnąć 40 kg, ale nie każdy będzie odpowiedni akurat dla ciebie.

Są różne sytuacje, które „wymagają” gwałtownej utraty masy lub poprawy sylwetki (wesele, wyzwania zawodowe modelek albo sportowców w dyscyplinach z limitami wagowymi). Zanim wypróbujesz ekspresowe porady na to, jak schudnąć 30 kg w miesiąc, dokładnie zapoznaj się z długofalowymi konsekwencjami takich metod. Zawsze odchudzasz się na własną odpowiedzialność!


Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *