Ćwiczenia

Ćwiczenia izometryczne na brzuch. Poznaj najlepsze izometryczne ćwiczenia na mięśnie brzucha.

ćwiczenia izometryczne na brzuch

Ćwiczenia izometryczne na brzuch mogą wykonywać osoby o niskiej sprawności fizycznej. Polegają one na napinaniu i rozluźnianiu wybranych partii mięśni. Zobacz, co jeszcze należy o nich wiedzieć!

Ćwiczenia izometryczne na brzuch polegają na rozluźnianiu i napinaniu konkretnych partii mięśni. W czasie ich wykonywania nie ma konieczności robienia żadnych innych ruchów ciałem, co sprawia, że ten rodzaj treningu sprawdzi się u osób o niskiej wytrzymałości i sprawności fizycznej. Ćwiczenia izometryczne brzucha zaleca się osobom z niewielkimi zanikami mięśniowymi, po urazach lub w bólach mięśniowo-stawowych. Czytaj dalej!

Czym jest trening izometryczny?

ćwiczenia izometryczne na brzuch - czym jest

W treningu izometrycznym wykorzystuje się napinanie i rozluźnianie mięśni, co w znacznym stopniu wpływa na wzrost ich siły. Rozwijanie siły mięśni jest bardzo ważne, by móc ze swobodą wykonywać codzienne czynności. Podstawą treningu izometrycznego jest napinanie mięśni bez skracania ich długości. Ćwiczenia wchodzące w skład treningu izometrycznego mają charakter statyczny, najważniejsza jednak jest technika ich wykonywania. Samo tempo i liczba powtórzeń nie są szczególnie istotne. 

Zalety ćwiczeń izometrycznych na brzuch

Ćwiczenia izometryczne na brzuch bardzo dobrze wzmacniają mięśnie. Zwiększona zostaje ich sprawność i elastyczność. Ćwiczenia izometryczne można wprowadzić jako dodatek do treningu redukcyjnego. Dzięki nim ciało stanie się wyrzeźbione, a mięśnie nabiorą kształtów. Dodatkowo trening izometryczny dobrze wpłynie na zdolność kontrolowania ciała. Podczas treningu izometrycznego nie trzeba używać specjalnego sprzętu.

Ćwiczenia izometryczne na brzuch – dla kogo?

Ćwiczenia izometryczne na brzuch może wykonywać każdy, nawet seniorzy. Nawet jeśli jesteś początkujący, na pewno sobie z nimi poradzisz. Dodatkowo trening izometryczny może zostać wykorzystany jako baza gimnastyki rehabilitacyjnej po wszelkiego rodzaju kontuzjach. Szczególnie dobrze trening wpłynie na osoby, które mają niewielkie zaniki mięśni. Sprawdź ćwiczenia na płaski brzuch dla seniorów.

Sprawdź!
Trening anaerobowy, czyli beztlenowy – zobacz, na czym polega

Ćwiczenia izometryczne na brzuch – przykłady

ćwiczenia izometryczne na brzuch - przykłady

Ćwiczenia izometryczne na brzuch można wykonywać na różne sposoby, jednak najbardziej popularne formy to:

  • deska – wykonywana w pozycji podporu na łokciach. Ciało powinno być ułożone w równej linii. Nie opuszczaj zbyt nisko bioder. Cały czas miej napięte mięśnie brzucha;
  • deska boczna – ciało opierasz na jednym boku. Twoje ramię musi być zgięte pod kątem prostym. Wyprostuj i złącz nogi. Rękę ułóż wzdłuż ciała;
  • przysiad przy opieraniu się o ścianę – plecy muszą być wyprostowane, łopatki ściągnięte. Ręce trzymaj na wprost siebie. Nogi musisz mieć ugięte w kolanach. Pamiętaj o napięciu mięśni brzucha.

Sprzęt do ćwiczeń izometrycznych na brzuch

Ćwiczenia na brzuch możesz wykonywać bez specjalnych narzędzi. Warto jednak kupić matę do ćwiczeń, która sprawdzi się, kiedy wykonujesz trening na ziemi. Do tego warto, abyś zaopatrzył się w strój sportowy. Wszystkie powyższe produkty i inne sportowe akcesoria znajdziesz w sklepie Decathlon, który oferuje sprzęt dla sportowców amatorów i profesjonalistów!

Ćwiczenia izometryczne na brzuch to dobry sposób na rozwinięcie mięśni. Nie są one wymagające i może je wykonywać właściwie każdy. Dodatkowo sprawdzają się one przy rehabilitacji po urazach.


Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *