Ćwiczenia

Ćwiczenia na równowagę – nie tylko dla osób starszych

Ćwiczenia na równowagę

Ćwiczenia na równowagę poprawiają koordynację ruchową i postawę. Wskazane są dla osób w każdym wieku. Poczuj się lekko i pewnie dzięki dobrze dobranym ćwiczeniom ruchowym. Poznaj skuteczny trening, dzięki któremu odzyskasz stabilność!

Warto wiedzieć!

  • ćwiczenia na równowagę są proste, bez problemu wykonasz je w domu 💡
  • wskazane są dla osób w każdym wieku 💡
  • wykorzystywane są w neurorehabilitacji 💡

Ćwiczenia na równowagę – dla kogo?

Ćwiczenia na równowagę ćwiczenia

Wbrew pozorom ćwiczenia na równowagę nie są skierowane tylko do osób starszych. Stanowią nieodłączny element terapii pacjentów z chorobami neurologicznymi czy zaburzeń układu przedsionkowego. Ten rodzaj ćwiczeń mogą z powodzeniem wykonywać osoby zdrowe, które pragną poprawić swoją koordynację ruchową i wzmocnić mięśnie. Prawidłowa stabilizacja ciała zwiększa efektywność ćwiczeń i minimalizuje ryzyko kontuzji. Dlatego ta forma aktywności powinna stać się nieodłącznym elementem treningu każdego sportowca.

Ćwiczenia na równowagę – rodzaje

Ćwiczenia na równowagę świetnie uzupełniają trening. Warto wykonywać je regularnie, jako część codziennej rutyny. Które z ćwiczeń przyniosą najlepsze efekty? Warto wybrać takie, które nie obciążają zbytnio organizmu.

Ćwiczenia na równowagę – stanie na jednej nodze

To ćwiczenie, choć wydaje się proste, może stanowić nie lada wyzwanie. 

  1. Stań w lekkim rozkroku i ugnij jedną nogę w kolanie. 
  2. Spróbuj ją przyciągnąć w stronę klatki piersiowej. Dla ułatwienia rozłóż ręce na boki. 
  3. Postaraj się wytrzymać w tej pozycji kilka sekund, a następnie zmień nogę. 
Sprawdź!
Ćwiczenia z gumą na uda. Jak je wykonywać i czemu warto je wdrożyć do planu treningowego?

Z czasem można ćwiczenie modyfikować na różne sposoby – zamknąć oczy, próbować z rękami wzdłuż ciała. Dobrze sprawdza się też pozycja drzewa znana z jogi. Tutaj również można wykonywać różne wariacje, unosząc ręce w górę lub trzymając złożone na wysokości klatki piersiowej.

Ćwiczenia na równowagę – przysiady na jednej nodze

To ćwiczenie jest trudne i wymaga sporej wprawy. Warto się nie poddawać i próbować, aż w końcu uda się nam wyćwiczyć robienie przysiadów. Unieś jedną nogę do góry, a na drugiej wykonaj przysiad w dół. Uniesiona noga powinna być wyprostowana. Wykonaj tyle powtórzeń, ile dasz radę. Następnie wykonaj ćwiczenie na drugą stronę. Dzięki temu ćwiczeniu wzmocnisz mięśnie nóg i pośladków oraz wyćwiczysz koordynację ruchową.

Ćwiczenia na równowagę – balansująca deska

Ćwiczenia na równowagę deska

Ten rodzaj ćwiczeń trenuje równowagę, ale to również świetny sposób na dobrą zabawę. Dzięki desce balansującej masz okazję wzmocnić swój zmysł propriocepcji, czyli inaczej czucia głębokiego. Kształt deski wymaga wykonywanie balansu całym ciałem, aby utrzymać równowagę. To świetne ćwiczenie dla dorosłych, a także dzieci, które w ten sposób ćwiczą dużą motorykę.

Ćwiczenia na równowagę – piłka

Do tego rodzaju ćwiczeń można wykorzystać różnego rodzaju piłki. Najbardziej znana jest piłka gimnastyczna, z pomocą której możesz wykonywać wiele aktywności. Piłki do ćwiczeń mogą być też lekkie, większych rozmiarów, które umożliwiają ćwiczenia w pozycji siedzącej.

Jakie sprzęty sprawdzą się do ćwiczeń na równowagę?

Ćwiczenia na równowagę piłka

Ćwiczenia na równowagę można wykonywać z pomocą specjalistycznych sprzętów lub bez. Jeśli jednak chcesz urozmaicić swój trening, potrzebne przyrządy znajdziesz w sklepach Decathlon. Najczęściej wykorzystywane sprzęty to:

  • deska balansująca;
  • półpiłka trener równowagi;
  • trampolina.

Taka forma aktywności z użyciem poszczególnych akcesoriów pomoże ci odzyskać równowagę i balans oraz wzmocnić siłę mięśni.

Sprawdź!
Ćwiczenia na barki – siłownia to dobre miejsce na trening. Jak ćwiczyć barki na siłowni?

Poznaj także inne propozycje ćwiczeń:

Ćwiczenia na równowagę warto włączyć jako niezbędny element każdego treningu. Pozwalają wyćwiczyć koordynację ruchową, ale także niwelują bóle pleców i zapobiegają złemu ułożeniu ciała podczas treningu. Przeznaczone są dla osób w każdym wieku, niezależnie od kondycji fizycznej. Jeśli borykasz się z kontuzjami lub przewlekłą chorobą, zawsze warto zasięgnąć porady lekarza specjalisty, który pomoże dopasować rodzaj aktywności do twojego stanu zdrowia. Efekty tego rodzaju ćwiczeń zobaczysz już po kilku regularnych treningach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *