Ćwiczenia

10 ćwiczeń na szybkość i dynamikę

Ćwiczenia na szybkość

Ćwiczenia na szybkość i dynamikę muszą być zróżnicowane. Z założenia muszą wpływać na wydolność organizmu, a także powinny poprawiać siłę oraz kondycję. Poznaj dziesięć skutecznych ćwiczeń!

Warto wiedzieć!

  • Jest dużo różnych ćwiczeń, które wpływają pozytywnie na szybkość i dynamikę.
  • Układając plan treningowy, nie skupiaj się tylko na jednym czy dwóch ćwiczeniach – warto zadbać o kompleksowy rozwój ciała.
  • Ćwiczenia na szybkość i dynamikę wykonasz w domu, ale niektóre wymagają odpowiedniego sprzętu.

Ćwiczenia na szybkość i dynamikę – 10 ćwiczeń, które musisz znać!

Poniżej znajdziesz ćwiczenia na szybkość i dynamikę, które skierowane są zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych. Niektóre wykonasz w domu, inne wymagać mogą udania się na odpowiednio wyposażoną salę do ćwiczeń. Wybieraj te ćwiczenia, które spełniają twoje oczekiwania i które będziesz w stanie wykonać zgodnie ze sztuką.

Bieganie

Ćwiczenia na szybkość bieganie

Proste i skuteczne ćwiczenie. Bieganie na świeżym powietrzu czy na bieżni – bez większego znaczenia. Ma ono pozytywny wpływ na szybkość, wydajność i wydolność. Pamiętaj jednak, że obciążą stawy, więc niech będzie jednym z wielu ćwiczeń.

Rowerek stacjonarny

Ćwiczenie na szybkość, które podobnie jak bieganie, ma duży wpływ na wydolność organizmu i spalanie tkanki tłuszczowej. Oczywiście w sezonie rowerek stacjonarny można zamienić na rower miejski lub trekkingowy. Efekt będzie podobny.

Stepper

Ćwiczenia na szybkość stepper

Lekkie, ale niezwykle wydajne ćwiczenie na stepperze doskonale wpływa na kształt mięśni ud i pośladków, ale również ogólną wydolność organizmu. To ćwiczenie mniej obciążające nogi niż wspomniane wyżej bieganie.

Sprawdź!
Podciąganie nachwytem – jak zacząć? Efekty ćwiczeń

Podciąganie pionowe

Drążek daje wiele możliwości w zakresie ćwiczeń ogólnorozwojowych. Powszechnie znane podciąganie pionowe pozwoli ci na rozwój mięśni rąk i klatki piersiowej, ale również pozwoli na poprawę szybkości i dynamiki.

Podciąganie poziome

Wariacja w postaci podciągania poziomego to ćwiczenie na mięśnie pleców. Ale nie tylko! Pozwala na kształtowanie sylwetki, a także wspomaga wydolność organizmu. Wśród popularnych ćwiczeń na szybkość to absolutna podstawa.

Pompki z klaśnięciem

Ćwiczenia na szybkość pompki

Najlepiej na początek zacząć od samych pompek, ale gdy te idą nadspodziewanie dobrze, warto postarać się o utrudnienie. Pompki z klaśnięciem wymagają użycia większej siły, ale rozwijają również koordynację oraz kondycję całego organizmu.

Skoki na skakance

Niektórym to ćwiczenie może kojarzyć się z dziecięcą zabawą, ale nic podobnego! Profesjonalnie wykonane ćwiczenie pozytywnie wpływa na krążenie i wydolność, ale również koordynację. To jedno z najlepszych i zarazem najbardziej niedocenianych ćwiczeń ogólnorozwojowych.

Przysiad z wyskokiem

Ćwiczenia na szybkość przysiady

Już same przysiady, oczywiście dobrze wykonane, mogą przynieść dużo dobrego, ale gdy dodamy do nich wyskok – mówimy o ćwiczeniu perfekcyjnym. Doskonale wpływa na nogi, uda i pośladki, a w efekcie – również na szybkość i dynamikę.

Skoki przez skrzynię

Kolejne ćwiczenie, które kojarzy się z zajęciami w szkole. Pewnie nie przez wszystkich lubiane, ale na pewno skuteczne. Pozwala na polepszenie koordynacji, a także wyćwiczenie mięśni kończyn górnych i dolnych.

Burpees

Ćwiczenia na szybkość ćwczenia

Ćwiczenie, które polega na przejściu z pozycji stojącej do leżącej, by zakończyć na wyskoku. Dynamiczne i angażujące wiele mięśni, dlatego doskonale sprawdza się w treningu ogólnorozwojowym. Perła wśród ćwiczeń na szybkość!

Ćwicz w domu i na siłowni – wygoda i bezpieczeństwo

Jak już zostało wspomniane, nie wszystkie z powyższych ćwiczeń na szybkość wykonasz w zaciszu własnego domu. Jeśli jednak wybrałeś te, które możesz zrobić samodzielnie, zadbaj o odpowiednie okoliczności. Pomieszczenie musi być odpowiednio duże, a ty musisz mieć właściwy sprzęt.

Sprawdź!
Ćwiczenia na talię osy i płask brzuch - w tydzień to za mało!
Ćwiczenia na szybkość sprzęt sportowy

Podczas zakupów w jednym ze sklepów sieci Decathlon powinny zainteresować cię:

  • mata fitness;
  • buty sportowe;
  • gumy do ćwiczeń;
  • spodenki sportowe;
  • koszulka sportowa.

Sprawdź także:

Ćwiczenia na szybkość pozwolą ci w skuteczny sposób zadbać o kondycję, ale również wydolność. Przydatne są zarówno w przypadku sportowców, jak i osób, które planuję zrzucić kilka kilogramów i zacząć dbanie o siebie. Wszystkie ćwiczenia wykonuj odpowiedzialnie – nie forsuj tempa i zadbaj o odpowiedni sprzęt. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *