Ćwiczenia

Przykładowe ćwiczenia na stepie. Efekty

Ćwiczenia na stepie

Ćwiczenia na stepie to sposób na uzyskanie wymarzonej sylwetki dzięki intensywnym treningom. Podczas zajęć można spalić sporo kalorii, angażując przy tym zróżnicowane partie mięśni. Na stepie pracują bowiem nie tylko nogi, ale całe ciało!

Ćwiczenia na stepie wykorzystywane są podczas odchudzania. Jednak gubienie zbędnych kilogramów to nie wszystko, czego można spodziewać się po tym treningu. Odpowiednie dobranie wysokości ułatwia wyszczuplenie lub rozbudowanie mięśni ud oraz łydek. Jednak można w ten sposób pracować nad muskulaturą całego ciała.

Ćwiczenia na stepie – dla kogo?

Ćwiczenia na stepie bieganie

Ćwiczenia na stepie są szczególnie polecane osobom, które szukają skutecznego treningu kardio. Step aerobik jest świetnym sposobem na spalanie kalorii i pozbycie się zbędnych kilogramów. Znakomicie wzmacnia mięśnie i poprawia wytrzymałość. To doskonały wybór dla osób, które szukają skutecznego i zróżnicowanego treningu będącego zarazem przyjemnym i łatwym do wykonywania. Step aerobik może być wykonany samodzielnie, w grupie lub pod okiem instruktora.

Jakie ćwiczenia można wykonywać na stepie? Dzięki temu sprzętowi można pracować nad różnymi partiami ciała – zobacz:

Przykładowe ćwiczenia na stepie

Aby trening przyniósł oczekiwane korzyści, ćwiczenia na stepie należy wykonywać w sposób prawidłowy. Przede wszystkim należy pilnować napięcia mięśni brzucha oraz odpowiedniego ustawienia stopy. Chcąc zintensyfikować wysiłek, można dołożyć ciężarki – na przykład wokół kostek.

Sprawdź!
Wyciskanie francuskie – czym jest? Jak prawidłowo wykonywać?

Przeskoki na stepie

Ćwiczenia na stepie zamiana nóg

Jest to typowe ćwiczenie kardio, przy którym nie liczy się powtórzeń, a wykonuje w określonym czasie.

 1. Stań przed stepem, opierając na nim jedną nogę. Druga cały czas stoi na podłodze.
 2. Wykonując podskok, zamień nogi miejscami na stepie.
 3. Ćwiczenie wykonuj szybko i energicznie.

Wskakiwanie na step

Ćwiczenia na stepie przysiad

To nieco bardziej zaawansowana propozycja, której stopień trudności zależy od wysokości stepu. Mimo że polega na obunożnym wskakiwaniu i zeskakiwaniu ze stopnia, należy zwracać uwagę na prawidłową pozycję.

 1. Stań w lekkim rozkroku, by step znajdował się między nogami.
 2. Przyjmij pozycję półprzysiadu – łydki i uda tworzą kąt prosty, tułów lekko pochylony do przodu, plecy wyprostowane.
 3. Wskocz obunóż na step, prostując przy tym nogi w kolanach.
 4. Wróć do pozycji wyjściowej.

Przysiad sumo na stepie

To dobry sposób na wewnętrzne mięśnie ud. Do wykonania tego ćwiczenia potrzebne są dwa stepy, można również dodać do niego ciężar – na przykład kettlebell.

 1. Ustaw stepy równolegle, zachowując około 50-centymetrowy odstęp.
 2. Jedną nogę ustaw na jednym, a drugą na drugim stepie.
 3. Zachowując proste plecy i nieruchome kolana, zacznij wykonywać przysiad.
 4. Jeśli korzystasz z obciążenia, opuszczaj ręce pomiędzy nogami.

Akcesoria potrzebne do treningu

Ćwiczenia na stepie zajęcia

Wykonywanie ćwiczeń na stepie nie wymaga kompletowania wielu elementów. Wszystkie potrzebne do tego akcesoria bez problemu można znaleźć w sklepach Decathlon. Są to oczywiście wygodna odzież i buty fitness, a także:

 • stepy fitness;
 • gumy oporowe;
 • maty treningowe;
 • kettlebell;
 • a także inne akcesoria fitness.

Jakie są efekty ćwiczeń na stepie?

Regularne ćwiczenia na stepie pozwalają zwiększyć siłę mięśni nóg, pośladków i ramion. Wzmocnienie tych partii wpływa na lepszą równowagę oraz koordynację. Step jest także doskonałym ćwiczeniem aerobowym, które pomaga zwiększyć wydolność serca i płuc. Ćwiczenia na stepie wspomagają również ogólną kondycję i wytrzymałość, zwiększając zdolność do wykonywania innych programów treningowych. 

Sprawdź!
Rozpiętki na ławce – jak je wykonywać i dlaczego?

Step jest również skutecznym sposobem na spalenie kalorii i utratę niechcianych kilogramów. Zależy to oczywiście od intensywności treningu, przeprowadzanego przez danego trenera. Ćwiczenia na stepie są szczególnie skuteczne dla osób, które chcą się pozbyć tłuszczu i kształtować mięśnie. W czasie 30-minutowej sesji na stepie można spalić nawet 300 kalorii.

Ćwiczenia na stepie – podsumowanie

Ćwiczenia na stepie trening

Ćwiczenia na stepie można polecić każdemu. W zależności od planu treningowego służą spalaniu tłuszczu i odchudzaniu. Bardziej zaawansowani mogą skupić się jednak na rozbudowie swojej muskulatury. Wszystko zależy od programu oraz zastosowania dodatkowych akcesoriów, takich jak sztangi, ciężarki czy kettlebell.


Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *