Ćwiczenia

Ćwiczenia na cellulit – najlepsze ćwiczenia na uda, pośladki i nie tylko!

ćwiczenia na cellulit

Cellulit, nazywany też potocznie pomarańczową skórką, to naturalny i powszechny problem kosmetyczny ludzkiego ciała. Niektórzy go akceptują, inni za wszelką cenę pragną się go pozbyć. Problemy z nim to głównie zmora wielu kobiet, jednak dotyka również mężczyzn, jak i dzieci. Warto więc poznać skuteczne ćwiczenia na cellulit oraz pozostałe, równie istotne, sposoby jego zwalczania.

Skąd bierze się cellulit i co go nasila?

Ćwiczenia na cellulit skąd

Pozbycie się cellulitu to niełatwe zadanie, głównie przez to, że na jego powstawanie składa się wiele czynników. Jednym z nich jest siedzący tryb życia i znikoma aktywność fizyczna. Przyczynia się do niego również nieodpowiednia, źle zbilansowana dieta, bogata w niezdrowe tłuszcze i wysokoprzetworzoną żywność. Niektórych powodów należy upatrywać w nieprawidłowym działaniu organizmu, np. w zaburzeniach hormonalnych, problemach z krążeniem czy wadach postawy. Czasami przyczyny mogą być jednak zupełnie niezależne od trybu życia danej osoby, ponieważ wiążą się z predyspozycjami genetycznymi, a niekiedy wynikają też z tego, że nosi się zbyt obcisłą odzież.

Obrzęki i cellulit wodny powstają w wyniku nadmiernego zbierania się wody w organizmie i nierównomiernego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Skóra robi się pofałdowana, z drobnymi wgnieceniami – z tego właśnie powodu cellulit nazywany jest również skórką pomarańczową. Pojawia się najczęściej na udach i pupie, ale może występować także na brzuchu czy nawet na ramionach. Taka skórka statystycznie częściej dotyczy kobiet, które ukończyły 20 lat. W związku z rozpowszechnieniem ciałopozytywności cellulit staje się coraz bardziej akceptowany, jednak wciąż wiele osób pragnie się go pozbyć lub chociaż zniwelować. Skuteczną drogą do tego jest przede wszystkim aktywność fizyczna. Dzięki ćwiczeniom na cellulit pozbycie się skórki pomarańczowej jest tak naprawdę bardzo proste. W tym przypadku idealne będą: fitness, przysiady, wymachy nóg w klęku podpartym czy nawet ćwiczenia siłowe.

Sprawdź!
Ćwiczenia na biceps i triceps - dołącz je do swojego treningu

Przysiady i brzuszki w walce z cellulitem na udach i nie tylko

Ćwiczenia na cellulit należy zacząć od określenia własnych predyspozycji siłowych. Jeśli aktywność fizyczna była do pewnego momentu znikoma, na początek najlepiej wybrać mniej intensywny trening. Każde ćwiczenia mają za zadanie poprawiać wygląd sylwetki, ale i nie tylko, ponieważ z gimnastykowaniem związane jest również lepsze samopoczucie. Dodatkowo odpowiednimi ćwiczeniami można wzmocnić pewność siebie.

Przysiady to najlepsze ćwiczenia na cellulit na udach i pośladkach, a przy tym są niezwykle proste. Konieczne jest jednak zadbanie o odpowiednią technikę w trakcie ćwiczeń. Należy stanąć w lekkim rozkroku i podczas zginania kolan do przysiadu pilnować, by uda były równoległe do podłoża oraz tworzyły razem z łydkami kąt 90 stopni. Kręgosłup powinien pozostać wyprostowany. Można do tego ćwiczenia dołożyć lekkie obciążenie, np. w postaci hantla czy kettlebella, co pomoże pozbyć się cellulitu przez intensywniejszy trening. Ćwiczenia na pozbycie się cellulitu mogą nie tylko zniwelować skórkę pomarańczową, ale także przyczynić się do ogólnej poprawy kondycji ciała.

Jednymi z najprostszych ćwiczeń, oprócz przysiadów, w walce z cellulitem są brzuszki. Skłony tułowia w przód z leżenia tyłem to bardzo podstawowa aktywność fizyczna. Podczas wykonywania tego ćwiczenia ważny jest wdech i wydech. Kluczowe jest, aby przy napięciu mięśni wykonywać wydech ustami, a w momencie rozluźnienia wypuszczać oddech. Nie należy wstrzymać powietrza. Chcąc poprawnie wykonywać to ćwiczenie, trzeba zacząć od właściwej pozycji. Powinno położyć się na plecach, np. na macie do ćwiczeń lub kocu, a potem ugiąć nogi w kolanach. Stopy muszą opierać się o podłoże. Ręce umieszcza się za głową, ale nie splata się ich. Następnie rozszerza się łokcie. Wzrok powinien być skierowany przed siebie. Plecy muszą dotykać maty do ćwiczeń. Później napina się brzuch. Jest to pozycja wyjściowa do ćwiczeń. Wtedy należy zrobić wydech i unieść łopatki. Gdy mięśnie brzucha maksymalnie się napną, najlepiej zastygnąć w danej pozycji na co najmniej sekundę. Później ze wdechem opuszcza się tułów do pozycji leżącej. W trakcie brzuszków skutecznie spalana jest tkanka tłuszczowa, co pomoże w walce z cellulitem.

Sprawdź!
Ćwiczenia na przedramiona – jak efektywnie trenować przedramiona?

Wypady nóg w tył – sposób na pozbycie się cellulitu z ud i pośladków

Ćwiczenia na cellulit wypady

Kolejnym ćwiczeniem, które niweluje cellulit na udach i pośladkach, to wypady nóg w tył. Dla osób mających problemy z utrzymaniem równowagi może się ono wydać na początku skomplikowane, jednak wszystko jest kwestią praktyki. Ćwiczenie to zaczyna się w pozycji stojącej wyprostowanej, gdzie stopy ustawione są na szerokość bioder. Dłonie dla lepszego balansu można oprzeć na biodrach. Jedną nogę należy wysunąć maksymalnie do tyłu, drugą natomiast ugina się w tym czasie w kolanie. W tej pozycji trzeba wytrzymać około 5 sekund, a następnie zmienić strony. Dzięki ćwiczeniom cellulit na nogach i pośladkach będzie mniej widoczny.

Ujędrniający mostek biodrowy

Mostek biodrowy nazywany jest także wznosem bioder, a wykonać to ćwiczenie jest naprawdę łatwo. Pozycją wyjściową jest leżenie płasko na podłodze, używając do tego maty do ćwiczeń. Ręce ułożone są wzdłuż tułowia, wewnętrzną stroną dłoni do dołu. Nogi zgięte w kolanach, a stopy ustawione na szerokość bioder i umieszczone tuż pod linią kolan. W tym ustawieniu jedynym ruchem jest wypychanie bioder do góry i opuszczanie, ale tak, by nie dotknąć z powrotem powierzchni maty. Gdy biodra są w górze, należy spiąć maksymalnie mięśnie brzucha, ud oraz pośladków i wytrzymać około 10 sekund, po czym opuścić. Nie jest to skomplikowane ćwiczenie. Dodatkowo należy je wykonywać co najmniej 10 razy.

Antycellulitowe hula hop z kulkami masującymi

Ćwiczenia na cellulit hula hop

Hula-hop z pewnością kojarzy się z dzieciństwem i zabawami na podwórku. Jednak tę niepozorną zabawkę można wykorzystać do walki z cellulitem. Oczywiście, o wiele lepsze będzie profesjonalne hula-hop ze specjalnymi kulkami masującymi. Jest to mało przyjemny masaż, ale bardzo skuteczny. Poprzez naciskanie na powierzchnię skóry modeluje sylwetkę i wzmacnia mięśnie brzucha. Kręcenie hula-hop jest stosunkowo łatwe. Wystarczy stanąć w lekkim rozkroku, wciągnąć brzuch, a umieszczonym w okolicy talii kołem zakręcić – z początku rękami, a potem już siłą całego ciała. Hula-hop jest dobre nie tylko na mięśnie brzucha, ale także na pośladki i nogi. Osoby początkujące mogą zacząć od kilkuminutowych serii, po czym stopniowo zwiększać czas trwania ćwiczenia na cellulit.

Sprawdź!
Ćwiczenia na obwisły brzuch. Jak szybko wrócić do formy?

Rosyjski twist skuteczny w walce z cellulitem

Ćwiczenia na cellulit russian

Ostatnim ćwiczeniem, które angażuje w głównej mierze mięśnie brzucha, jest rosyjski twist. Pozycja wyjściowa to siad równoważny. Należy usiąść na macie, tułów przechylić delikatnie do tyłu, a nogi zgiąć w kolanach i unieść nad podłogę. W tym ustawieniu dłonie trzyma się złączone przed sobą i na zmianę przekręca tułów w lewo i prawo, jakby chciało się nimi dotknąć podłogi. Ćwiczenie można wykonywać z obciążeniem w postaci kettlebella. Taki ruch ciała bardzo dobrze działa również na boczki oraz ogólną budowę talii. Dodatkowo ćwiczenia warto robić regularnie. 

Jak pozbyć się cellulitu?

W walce z cellulitem niezbędna jest aktywność fizyczna. Bez niej właściwie żadne inne starania nie pomogą. Co ważne, ćwiczenia muszą być wykonywane systematycznie, czyli co najmniej 3-4 razy w tygodniu, ponieważ tylko regularność pozwoli zobaczyć szybkie efekty. Do tego należy dodać odpowiedni trening. Doskonale sprawdzą się tu interwały, które, ze względu na swoją intensywność, skutecznie przyczyniają się do spalania tkanki tłuszczowej. Są niestety dość wymagające, dlatego nie każdy sobie z nim poradzi. Alternatywa dla interwałów to trening aerobowy, czyli tzw. kardio. Trening powinien trwać co najmniej 40-45 minut, ponieważ organizm dopiero po 30 minutach aktywnego ruchu zaczyna pobierać energię z tkanki tłuszczowej – wcześniej czerpie ją z węglowodanów. Przy ćwiczeniach dolnych partii ciała warto poświęcić 10 minut na jedną nogę. Ważna jest po prostu aktywność fizyczna. Wykonując ćwiczenia na cellulit, można biegać, skakać czy pływać. Jazda na rowerze również może pomóc w walce ze skórką pomarańczową.

Oprócz ćwiczeń dodatkowym sposobem na poradzenie sobie z cellulitem na nogach, pośladkach czy brzuchu jest stosowanie specjalnych kremów ujędrniających, a także korzystanie z zabiegów kosmetycznych. Jednymi ze skuteczniejszych środków do walki z pomarańczową skórką są peelingi, które napinają skórę i złuszczają martwy naskórek. Należy wykonać je dwa razy w tygodniu. Warto również postawić na zdrową dietę. Bez aktywności fizycznej i zbilansowanych posiłków wszelkie zabiegi i kremy na nic się zdadzą. Wszystkie te czynniki powinny zostać uwzględnione w staraniach o jędrną skórę bez efektu pomarańczy.

Sprawdź!
Wiosłowanie na maszynie – skuteczne ćwiczenia dla każdego

Kluczowym sposobem walki z cellulitem jest aktywność fizyczna. Ćwiczenia na cellulit są przeważnie proste i znane większości. Ważne jest, by wykonywać je prawidłowo i systematycznie powtarzać. W walce ze skórą pomarańczową można postawić na przysiady, skręty i wypady. Jeśli dołoży się do tego zdrową dietę i zabiegi kosmetyczne, szanse na pozbycie się cellulitu znacznie wzrosną.


Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *