Podciąganie

Podciąganie z gumą. Jakie gumy do podciągania na drążku?

Podciąganie z gumą

Podciąganie z gumą to dobre rozwiązanie dla początkujących, którzy zaczynają przygodę z ćwiczeniami na drążku. To również wszechstronny sprzęt treningowy, ułatwiający pracę nad różnymi partiami mięśni. Co jeszcze warto wiedzieć o gumach oporowych?

Osoby, które dopiero zaczynają treningi na siłowni, często mają problemy z wykonaniem niektórych ćwiczeń. Podciąganie z gumą stanowi alternatywę dla klasycznego podciągania na drążku – pozwala modyfikować trening do czasu, aż mięśnie nie nabiorą odpowiedniej siły. Jak dobrać sprzęt, aby odnieść jak największą korzyść z treningu?

Guma oporowa do ćwiczeń – zalety

podciąganie z gumą efekty

Guma oporowa jest niezastąpiona jako sprzęt do ćwiczeń mięśni pleców i bicepsów. Jej zastosowanie pozwala na jeszcze skuteczniejszą stymulację mięśni, co przyczynia się do szybszego ich rozwoju. Przy pomocy gumy oporowej można wykonywać różne ćwiczenia, a także unosić i kurczyć ręce. Pozwala na przeprowadzenie pełnowartościowego treningu w każdym miejscu – nie tylko na siłowni.

W wielu przypadkach ułatwia wykonanie trudnego ćwiczenia. Początkującym poleca się na przykład podciąganie z gumą. Jest alternatywą dla trudniejszego podciągania na drążku – efekty takiej pracy to m.in. rozbudowanie mięśni górnych partii ciała.

Podciąganie z gumą na drążku – efekty

Podciąganie z gumą to znakomite rozwiązanie dla osób, które wiedzą, że ich ramiona nie mają na tyle siły, by można było prawidłowo wykonać to ćwiczenie. Warto także szukać alternatywy, takiej jak podciąganie australijskie, jednak drobna pomoc pozwoli w końcu wzmocnić mięśnie i osiągnąć wyznaczony cel.

Efektem stosowania gumy do podciągania jest właśnie wzmocnienie mięśni kończyn górnych. Jej stosowanie zapewnia bowiem zmienne obciążenie, co pozwala na szybszy rozwój właśnie tych partii. Po kilku treningach z gumą będzie można wykonać podciąganie z zachowaniem prawidłowej techniki. Chcesz wiedzieć więcej o tym ćwiczeniu? Sprawdź, jak wygląda:

Sprawdź!
Ćwiczenia aerobowe w domu – zestaw dla każdego. Nawet bez sprzętu!

Jak wybrać gumę do podciągania?

podciąganie na gumie

Wybór odpowiedniej gumy do podciągania może być trudny. Ważne jest, aby wiedzieć, czego się szuka i jakie są potrzeby. Należy wziąć pod uwagę wytrzymałość, wagę i wielkość, a także cel i poziom zaawansowania treningowego. Szukając odpowiedniej gumy do podciągania, trzeba kierować się przede wszystkim jej oporem. Im jest większy, tym łatwiej wykonać to ćwiczenie. Przy wyborze najłatwiej kierować się kolorami. Początkującym zaleca się gumy czarne (opór 11-29 kg) lub fioletowe (15-38 kg). Natomiast gumy czerwone (6,8-15,8 kg) oraz żółte (1,81-5,44 kg) przeznaczone są dla osób zaawansowanych).

Jeśli szukasz sprzętu treningowego, odwiedź sklep Decathlon. Znajdziesz tam nie tylko gumy oporowe, lecz także niezbędne akcesoria:

  • taśmy treningowe;
  • maty do ćwiczeń;
  • hantelki i obciążniki;
  • drążki do podciągania.

W jaki sposób używać gumy do podciągania?

podciąganie na drążku z użyciem gumy

Najważniejsze jest, aby znać właściwą technikę wykonywania ćwiczeń z gumą do podciągania. Po pierwsze, trzeba ją przymocować do solidnego drążka lub innego elementu, który może wytrzymać wysokie obciążenie. Guma powinna być przymocowana w odpowiedniej wysokości. Następnie należy sprawdzić, czy nie ma żadnych uszkodzeń. Jeśli nie, można przystąpić do ćwiczeń.

Trzeba uchwycić gumę obiema rękami i podciągnąć się w górę. Przy każdym ruchu należy pamiętać, aby wykonać go w sposób jak najbardziej kontrolowany. Ruch powinien być powolny i świadomy. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy wykonywać ćwiczenia w seriach po kilka powtórzeń.

Podciąganie z gumą to etap przejściowy – można je traktować jako przygotowanie do klasycznego podciągania na drążku. Później sprzęt można wykorzystać do trenowania innych partii mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *