Bieganie

Bieganie czy rower – co będzie lepsze, jeśli masz problemy z kręgosłupem?

Bieganie czy rower

Wiele osób zastanawia się nad tym, co lepsze – bieganie czy rower? Odpowiedź zależy przede wszystkim od twoich celów, dla których uprawiasz sport, a także twojej techniki biegu i jazdy. Sprawdź, co będzie korzystniejsze dla ciebie!

Nie musisz wybierać między bieganiem a rowerem – da się połączyć obie dyscypliny, z korzyścią dla organizmu. Zróżnicowane ćwiczenia pozwalają na wszechstronniejszy rozwój. Mówi się, że osoby zrzucające wagę powinny postawić na bieganie. Czy rower przeszkadza w odchudzaniu? Oczywiście, że nie! Wprawdzie średnie tempo spalania kalorii będzie mniejsze, ale to samo dotyczy poziomu przeciążania kończyn. Oba rodzaje wysiłku wzmacniają mięśnie brzucha i pleców, które stabilizują kręgosłup. Jednak przy nieprawidłowej technice mogą spowodować nasilenie dolegliwości bólowych.

Jazda na rowerze czy bieganie? Efekty treningu, obciążenia

Bieganie czy rower – efekty

Pół godziny biegu po płaskim terenie w całkiem żwawym tempie (ok. 12 km/h) spala ok. 500 kcal. Dwukrotnie szybsza jazda na rowerze w tych samych warunkach to wydatek energetyczny rzędu 400 kcal. Sprawdź też dane z artykułów: „ile kalorii spala bieganie 30 min” oraz „bieganie kalorie”. Wnioski? Większe zapotrzebowanie na energię występuje przy bieganiu. A rower w czym będzie lepszy? Specjaliści najczęściej wskazują na:

  • poziom wzmocnienia mięśni pleców i rąk (nieznaczne różnice);
  • kształtowanie pośladków;
  • możliwość kontynuowania treningu w razie urazów.

Osoby z nadwagą nie powinny przeciążać bioder, kolan, kostek i stóp. Dylemat „co lepsze – bieganie czy rower?” wydaje się prosty do rozstrzygnięcia. Pedałowanie wymaga znacznie mniej energii, ale podczas pokonywania podjazdów sytuacja może się diametralnie zmienić. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że jazda na rowerze czy bieganie są mniej kontuzjogenne od drugiego z porównywanych sportów. Trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

  • nawierzchnia;
  • ukształtowanie terenu;
  • wyposażenie i jego stan techniczny;
  • indywidualne predyspozycje (w tym historia urazów).
Sprawdź!
Rozciąganie po bieganiu - poznaj ćwiczenia rozciągające po bieganiu

Kwestia tego, co lepsze – bieganie czy rower – w wielu przypadkach jest drugorzędna

W pierwszej kolejności liczą się aktualne potrzeby oraz stan zdrowia. Ważne, by uprawiać sport odpowiedzialnie – bez niepotrzebnego narażania się na kontuzje. Zarówno podczas biegania, jak i jazdy na rowerze, trzeba zadbać o prawidłową technikę.

W podjęciu decyzji mogą ci pomóc nasze artykuły o tym, jakie mięśnie pracują podczas biegania i jak często biegać, by uzyskiwać określone rezultaty. Jeśli masz problemy z kręgosłupem i lekarz, rehabilitant lub inny specjalista wydał ci konkretne zalecenia, pozostaje ci się do nich w pełni dostosować. Nie modyfikuj programu według własnego uznania czy zasłyszanych porad.

Bieganie czy rower – koszt wyposażenia też ma znaczenie

Bieganie czy rower – koszt

Cena sprzętu również jest czynnikiem, który wpływa na wybór głównej dyscypliny sportu. Wydatki na rzeczy potrzebne, by uprawiać bieganie, a rower przyzwoitej jakości i jego cena, to sumy z różnych rzędów wielkości. Z drugiej strony – zadbany jednoślad posłuży ci zapewne dłużej niż para butów. Można pokusić się o hipotezę, że kolarstwo ma wyższy próg wejścia, ale w wieloletniej perspektywie nie będzie szczególnie droższe od joggingu. Zachęcamy do zerknięcia na parametry i ceny w sklepie Decathlon, jeśli chodzi o:

  • odzież do biegania;
  • buty do biegania;
  • rowery;
  • części rowerowe;
  • odzież i buty rowerowe.

Jazda na rowerze czy bieganie są sprawdzonymi, a do tego łatwo dostępnymi sposobami na regularny trening. To sporty w pełni efektywne przy samodzielnych ćwiczeniach, czego nie można powiedzieć np. o grach zespołowych. Musisz zmierzyć się ze swoimi słabościami i znaleźć sposób na ich przezwyciężenie, ponieważ nikt z drużyny cię nie wyręczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *