Rozciąganie

Rozciąganie klatki piersiowej – dlaczego jest ważne?

rozciąganie klatki piersiowej

Ćwiczenia rozciągające mięśnie klatki piersiowej rozluźniają i wzmacniają ją. Taki trening pomaga zachować prawidłową postawę ciała, pozbyć się dolegliwości bólowych. Jak powinno wyglądać prawidłowe rozciąganie klatki piersiowej? Podpowiadamy!

Obecnie coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia, który charakteryzuje znikoma aktywność fizyczna. Praca za biurkiem, godziny spędzone za kierownicą przyczyniają się do powstawania problemów zdrowotnych – wad postawy, skrzywień kręgosłupa, kłopotów z kolanami. Sposobem na pozbycie się problemów są ćwiczenia rozciągające klatki piersiowej, pleców czy nóg. Jak rozluźnić mięśnie? Wystarczy kilka minut codziennej gimnastyki, by poczuć różnicę. Zobacz, dlaczego rozciąganie klatki piersiowej jest tak ważne.

Dlaczego warto rozciągać klatkę piersiową?

rozciąganie klatki piersiowej - dlaczego warto

Ćwiczenia rozciągające pozwalają się odprężyć, pozbyć bólu, przygotować do treningu i uspokoić mięśnie po jego zakończeniu. Bardzo ważne jest rozciąganie po treningu, które zapobiega tworzeniu się zakwasów. Ćwiczenia tego rodzaju powinny obejmować wszystkie grupy mięśni. Dlaczego rozciąganie klatki piersiowej jest istotne? Przede wszystkim wzmacnia i uelastycznia ścięgna, poprawia ukrwienie mięśni, wzmacnia je. Pomaga się rozluźnić i przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku fizycznym. Ćwiczenia możesz rozpocząć w każdej chwili, nie potrzebujesz dużo miejsca, nie musisz specjalnie przygotowywać się do nich. Wystarczy wygospodarować trochę przestrzeni i nieco czasu w ciągu dnia.

Ćwiczenia rozciągające klatkę piersiową

Jak rozciągnąć mięśnie klatki piersiowej? Przede wszystkim pamiętaj, aby wszystkie ćwiczenia rozciągające, np. rozciąganie pleców, wykonywać dokładnie i powoli, pilnując oddechu. Niezmiernie ważna jest również systematyczność. Jeśli chcesz osiągnąć efekty, ćwicz co najmniej 3 razy w tygodniu. Jakie ćwiczenia wykonać? Oto propozycje.

  • połóż się na brzuchu, nogi wyprostuj, a ręce zegnij w łokciach, układając je na wysokości barków. Wyprostuj ręce, a głowę i plecy odchyl. Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund. Powtórz ćwiczenie 10 razy;
  • stań tyłem przy ścianie, wyprostuj ramiona. Wewnętrzną stronę dłoni połóż na ścianie, układając je na wysokości pasa. Utrzymując pozycję, wykonaj przysiad. Ćwiczenie powtórz 10 razy;
  • chwyć gumę gimnastyczną, podnieś nad głowę i zacznij wykonywać ruchy po okręgu;
  • wykonaj tzw. kołyskę – połóż się na brzuchu, nogi ugnij w kolanach. Chwyć dłońmi stopy, staraj się przyciągnąć do nich głowę. Wytrzymaj w pozycji kilkanaście sekund i powtórz ćwiczenie 10 razy;
  • spróbuj ściągnąć łopatki, wytrzymaj kilkanaście sekund.
Sprawdź!
Morsowanie. Zalety kąpieli w lodowatej wodzie

Rozciąganie mięśni klatki piersiowej – co się przyda do ich wykonania?

rozciąganie klatki piersiowej -co się przyda

Większość ćwiczeń rozciągających wykonasz bez użycia specjalnych urządzeń. Wystarczy mata gimnastyczna, by możliwe było np. rozciąganie nóg. Pomyśl jednak o zakupie piłki i gumy gimnastycznej, które przydadzą się do rozciągania klatki piersiowej. Możesz także zaopatrzyć się w specjalne urządzenie ułatwiające rozciąganie do szpagatu. Niezbędne akcesoria znajdziesz w sklepie Decathlon. Przygotowując się do aktywności, pamiętaj, że szczególną uwagę musisz zwrócić na reakcję organizmu. Ćwiczenia wykonuj do granicy bólu. Choć możesz czuć dyskomfort i rozpieranie, jednak gimnastyka nie powinna przysparzać bólu.

Dlaczego warto wykonywać rozciąganie klatki piersiowej?

Ćwiczenia polegające na rozciąganiu klatki piersiowej pomagają utrzymać ciało w dobrej kondycji, a jednocześnie umożliwiają odprężenie, pozbycie się napięcia. Jeśli chcesz poczuć się lepiej i wziąć oddech pełną piersią, pomyśl o codziennej gimnastyce. Możesz wykonywać mostek, kołyskę, skłony – dzięki ćwiczeniom zadbasz o mięśnie, ale także stawy. Nie masz przyrządów do ćwiczeń? Wypróbuj pasek lub ręcznik. A może problemem jest brak czasu? Zacznij ćwiczyć trzy razy w tygodniu. Po miesiącu poczujesz zdecydowaną poprawę samopoczucia.

Rozciąganie łydek, klatki piersiowej i pleców to prosta aktywność, która pomoże ci lepiej funkcjonować. Wytrenowane i zadbane mięśnie oraz stawy będą ci służyć przez długie lata. Wystarczy zmienić swoje nawyki i zacząć ćwiczenia, wśród których jednym z istotniejszych jest rozciąganie klatki piersiowej.


Może Cię także zainteresować:
Sprawdź!
Rozciąganie po treningu – jak się rozciągać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *