Skip C to jeden z podstawowych skipów lekkoatletycznych. Można wykonywać go zarówno w miejscu, jak i podczas biegu. Jakiej techniki wymaga i jakie mięśnie rozwija? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu.
Podobnie jak skip A, skip C świetnie sprawdzi się zarówno w roli rozgrzewki przed biegiem, jak i w samodzielnym treningu. To doskonałe ćwiczenie rozwijające, wzmacniające i poprawiające technikę biegu. Nie jest tak wymagający i trudny jak skip B, jednak wymaga zachowania odpowiedniej techniki. Angażuje różne partie mięśni i fantastycznie rozwija ogólną kondycję organizmu. Chociaż z pozoru nie jest skomplikowany, to jednak należy zadbać o odpowiednią technikę jego wykonywania. Sprawdź, co jeszcze trzeba wiedzieć o skipie C.
Skip C – dynamiczne ćwiczenie biegowe
Tak samo jak inne skipy lekkoatletyczne (w tym skip D) ten również został stworzony przede wszystkim dla biegaczy. Jego autorem jest polski sportowiec Gerard Mach, który specjalizował się w biegach krótkodystansowych. Po zakończeniu kariery w połowie XX wieku rozpoczął on trenowanie przyszłych pokoleń zawodników, przede wszystkim reprezentacji Kanady. Do dzisiaj na niemal całym świecie traktowany jest jako guru lekkoatletyki.
Projektując technikę skipów, Mach szukał alternatywy dla wyczerpujących biegów treningowych. Skip C polega na dotykaniu stopami do pośladków. Można wykonywać go zarówno w miejscu, jak i w ruchu. Regularnie trenowany poprawia technikę i zwiększa siłę biegową. Bardzo cenionym „efektem ubocznym” tego typu aktywności jest ogólne wzmocnienie organizmu i poprawa koordynacji.
Skip C – jak wykonywać go poprawnie?
W przeciwieństwie do wariantu B, który określany jest jako najtrudniejszy ze skipów, skip C nie stanowi dużego wyzwania dla większości zawodników o umiarkowanej sprawności fizycznej. Nie można jednak zapominać, że w jego przypadku również niezwykle ważna jest prawidłowa technika. Jaki jest przepis na bezpieczne wykonywanie skipu C?
Zginając nogi w kolanach powinniśmy zahaczać piętami o pośladki. Ważne jest to, aby w momencie zginania nogi palce u stóp były zadarte do góry. Ćwiczenie można wykonywać zarówno podczas sprintu, jak i w miejscu. Ważne jest to, aby zachować odpowiednią postawę. Tułów musi być wyprostowany. Trzeba również uważać, aby nie cofać bioder, kiedy noga ląduje na podłożu.
Zwróć uwagę również na pracę rąk, które powinny zachowywać się tak samo, jak w przypadku standardowego biegu. Mięśnie brzucha powinny przez cały czas pozostać napięte.
Akcesoria potrzebne do skippingu
Skipy lekkoatletyczne nie wymagają żadnych specjalistycznych akcesoriów. Warto jednak zgromadzić dobrej jakości odzież do biegania, która zapewni komfort i bezpieczeństwo zarówno na hali, jak i w plenerze. W bogatym asortymencie sklepów Decathlon znaleźć można między innymi:
Jakie mięśnie rozwija wykonywanie skipu C?
Regularne wykonywanie skipu C poprawia mobilność całego ciała. Może zwiększyć zakres ruchu w stawach i poprawić wydolność organizmu. Warto jednak wiedzieć, że podczas treningu uaktywniane i rozciągane są również liczne partie mięśni, w tym mięśnie dwugłowe ud, mięśnie brzucha, łydek, pośladków i ramion.
Skipping C – zastosowanie
Skipy to ćwiczenia stworzone przede wszystkim dla biegaczy – zarówno sprinterów, jak i osób biegających na długie dystanse. Świetnie sprawdzają się jako elementy rozgrzewki, jednak wielu trenerów personalnych włącza je do indywidualnych planów treningowych swoich klientów.
Połączenie skipu C z innymi ćwiczeniami aerobowymi daje doskonałe efekty we wzmocnieniu organizmu, poprawie szybkości, i spaleniu nadmiernej ilości kalorii. Naprzemienne uderzenie piętami w pośladki poprawia również mobilność stawów, co jest bardzo istotne z punktu widzenia naszego zdrowia. Osoby otyłe przed wykonywaniem tego typu ćwiczeń powinny skonsultować się z lekarzem. Skip mocno bowiem obciąża kolana.
Podsumowanie
Jeżeli twoim celem jest poprawa szybkości i polepszenie wyników opisywane ćwiczenie jest skierowane właśnie do ciebie. Doskonalić technikę skipów może jednak niemal każdy. Prawidłowo wykonywane będą miały zbawienny wpływ na wydolność organizmu, mobilność stawów i kondycję mięśni różnych partii ciała.