Skipy

Skip D – jak prawidłowo wykonywać nożyce lekkoatletyczne? 

skip d

Skip D jest jednym z najczęściej pomijanych, ale jednocześnie bardzo wartościowych skipów lekkoatletycznych. Na czym polega jego technika? Które mięśnie pracują najbardziej podczas jego wykonywania? Sprawdź to!

Skip D często nazywany jest również nożycami lekkoatletycznymi lub nożycami defiladowymi. Jego regularne wykonywanie wpływa doskonale na poprawę dynamiki kroku. Z powodzeniem może być ćwiczony samodzielnie lub w połączeniu ze skipem B lub skipem C. Technika nie jest trudna do opanowania, jednak należy bardzo ściśle się jej trzymać, ponieważ ten skip dosyć mocno obciąża stawy. Z dalszej części artykułu dowiesz się więcej na jego temat. 

Czym są skipy lekkoatletyczne?

Skipy lekkoatletyczne to ćwiczenia oznaczone pierwszymi literami alfabetu. Mamy więc skip A, B, C oraz D. Wszystkie zostały opracowane przez polskiego mistrza biegów na krótkie dystanse, Gerarda Macha. Po zakończeniu swojej kariery Mach rozpoczął trenowanie kadry kanadyjskiej. Celem stworzonych przez niego ćwiczeń była poprawa techniki oraz budowanie siły biegowej. 

Technika wykonywania skipu D

Skip D to wszechstronne ćwiczenie, które w odczuwalny sposób obciąża stawy. Właśnie dlatego tak istotne jest wykonywanie go zgodnie z techniką. Ta z kolei nie jest szczególnie skomplikowana, ale wymaga nauczenia się poszczególnych sekwencji ruchu. 

Postawa ciała jest taka sama, jak w przypadku pozostałych skipów. Ciało powinno pozostać wyprostowane. Nie ma tu miejsca na odchylanie bioder w przód lub tył. Nie powinno się również pochylać pleców. 

W momencie wykonywania aktywności nogi są całkowicie wyprostowane w kolanach. Następuje lekkie wychylenie pleców do tyłu (kręgosłup pozostaje w linii prostej). Nogami wykonujemy nożyce podczas marszy lub biegu. Pośladki i brzuch powinny pozostać napięte. Ręce pracują tak samo, jak podczas standardowego biegu. 

Sprawdź!
Jak zacząć biegać z zerową kondycją? Sprawdź plan treningowy!

Jakie akcesoria są potrzebne do skipu D?

Żeby prawidłowo wykonywać skipy, nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów. Konieczne jest natomiast przygotowanie wysokiej jakości odzieży, która będzie dostosowana do potrzeb biegacza i panujących warunków atmosferycznych. W asortymencie sklepów Decathlon znajdziesz przydatne do skipów produkty, takie jak na przykład:

Co daje ćwiczenie skipu D?

Opracowując technikę skipów, Gerard Mach planował zwiększyć efektywność treningów. Szukał alternatywy dla długich i wyczerpujących biegów. Dzięki jego koncepcji skip D może być wykonywany zarówno w biegu, jak i marszu. Intensywność i dynamikę ćwiczenia można w bardzo prosty sposób dopasować zarówno do swojego stopnia zaawansowania, jak i do indywidualnych potrzeb. 

Skip D rozciąga i wzmacnia różne partie mięśni. Aktywizuje przede wszystkim mięśnie ud, pośladków i łydek. To jednak nie wszystko. Podczas ćwiczenia pracują także mięśnie brzucha i ramion. 

Regularne wykonywanie tych ćwiczeń wzmacnia organizm i zwiększa mobilność stawów. Skip daje możliwość osiągnięcia lepszej kontroli zarówno nad techniką biegu, jak i nad swoim ciałem. 

Skip D – czy jest tylko dla biegaczy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy skip D jest ćwiczeniem zarezerwowanym wyłącznie dla osób, które amatorsko lub zawodowo trenują biegi. Oczywiście nie. Tak samo jak pozostałe skipy lekkoatletyczne, ten również może być stosowany przez każdego, komu pozwala na to kondycja stawów kolanowych i biodrowych. 

Skipping wykonuje się przede wszystkim jako element rozgrzewki przed właściwym treningiem – nie tylko biegowym. Często spotykany jest w szkołach na lekcjach wychowania fizycznego. Wielu trenerów personalnych włącza go do indywidualnych planów treningowych swoich klientów. 

Wszystko dlatego, że skipy mają doskonały wpływ na wzmocnienie organizmu i poprawę koordynacji ruchowej. Doskonale sprawdzają się w roli ćwiczeń aerobowych. Wzmacniają wiele różnych partii mięśniowych i zwiększają ruchomość stawów. 

Czy skip D jest bezpieczny?

Wszystko zależy od tego, czy ćwiczymy zgodnie z obowiązującą techniką. Poprawne wykonywanie tego skipu nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowej i sprawnej osoby. W przypadku problemów ze stawami kolanowymi albo znaczącą otyłością warto przed rozpoczęciem tego typu aktywności skonsultować się z lekarzem albo fizjoterapeutą. 

Sprawdź!
Jak często biegać żeby schudnąć? Bieganie a spalanie tłuszczu

Podsumowanie 

Skip D jest nieco mniej popularny od innych skipów lekkoatletycznych. Warto jednak poćwiczyć jego technikę i i włączyć go do rozgrzewki. Poprawia sprawność ruchową i może realnie wpłynąć na lepsze wyniki podczas biegu. Nie jest to jednak ćwiczenie zarezerwowane dla biegaczy. Może wykonywać je niemal każdy. Regularność i dobra technika wpłyną na wzmocnienie całego organizmu oraz poprawią mobilność i koordynację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *