Bieganie a kręgosłup – czy uprawianie joggingu jest dla niego pożyteczne, czy raczej szkodliwe? Według obiegowej opinii każda aktywność fizyczna przynosi korzyści dla zdrowia. Tymczasem w przypadku biegaczy nie jest to tak oczywiste.
Osoby, które większość dnia przebywają w pozycji siedzącej, doceniają zalety biegania. To trening zarówno fizyczny, jak i mentalny, ponieważ wysiłek pozwala pozbyć się stresu. Warto jednak pamiętać, że bieganie a kręgosłup nie zawsze mają po drodze. W jakich przypadkach trzeba zwracać na to uwagę? Przeczytaj!
Bieganie a kręgosłup – korzyści
Jeśli nie występują żadne dolegliwości bólowe, wtedy trening jest korzystny dla zdrowia. Co daje bieganie w takim wypadku? Przede wszystkim wzmacnia mięśnie, które u osób prowadzących siedzący tryb życia, nie są w najlepszym stanie. Bieganie a kręgosłup lędźwiowy – w takim wypadku ma sens, o ile pamięta się o odpowiedniej technice i ćwiczeniach na rozciąganie po bieganiu.
Ból kręgosłupa a bieganie
Bieganie a ból kręgosłupa – tu kwestia jest trudniejsza. Lekarze mogą odradzać taką aktywność zwłaszcza w przypadku przewlekłych dolegliwości. Na przykład bieganie a przepuklina kręgosłupa wymaga konsultacji z rehabilitantem. Być może zaleci marsz lub bieganie na bieżni, a może ustali inne ćwiczenia?
Dyskopatia a bieganie także wymaga dobrego podejścia. Należy doprowadzić kręgosłup do takiego stanu, by nie czuć bólu. Jak zacząć biegać bezpiecznie? Przede wszystkim postawić na mniej wymagające aktywności, takie jak pływanie, ważna jest też fizjoterapia. Dopiero wtedy można wrócić do treningu biegowego. Trzeba także zwracać uwagę na podłoże, po którym się biega. Asfalt i beton nie są najlepsze, natomiast sprawdzają się leśne ścieżki i nieutwardzone dukty.
Akcesoria biegacza – co jest potrzebne?
Wobec kwestii bieganie a kręgosłup warto skupić się na potrzebnych akcesoriach. Strój do biegania nie jest tak ważny jak buty do biegania. Powinny być dostosowane do terenu. W sklepach Decathlon kupisz zarówno buty do biegania w terenie, jak i buty do biegania po asfalcie. Znajdziesz tam także potrzebne akcesoria: skarpety do biegania, bidony, latarki, pasy i wiele innych ciekawych gadżetów, które warto wypróbować podczas treningu.
Bieganie a kręgosłup – czy taka aktywność jest zdrowa dla pleców? Odpowiedź na to pytanie na pewno nie jest jednoznaczna. Zdrowe osoby na pewno nie muszą zastanawiać się nad tą kwestią. Natomiast w przypadku chorób kręgosłupa zawsze warto zasięgnąć opinii swojego lekarza lub rehabilitanta.