Odpowiedź na pytanie, co daje bieganie, pomoże osobom, które nie są przekonane do joggingu. Ten sport ma wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną – poprawia samopoczucie i redukuje stres. Dla wielu jest stałym elementem życia, równie ważnym, jak sen i jedzenie.
Trwa moda na aktywność fizyczną. Jako że bieganie jest chyba najłatwiej dostępnym sportem, na każdym kroku można napotkać osoby, które uprawiają jogging. Z naszego artykułu dowiesz się, co daje bieganie i jak zacząć tę przygodę. Początki mogą być trudne, ale nie należy się zniechęcać, bo w perspektywie masz wiele korzyści – ładna sylwetka to tylko jeden z bonusów, którymi cieszą się biegacze.
Czy bieganie pomaga poprawić samopoczucie i redukuje stres?
Zastanawiasz się, co daje bieganie? Wśród zalet na pewno należy wymienić te, które wpływają na samopoczucie. Biegając, pracujesz nie tylko nad ciałem, lecz także nad swoim umysłem. Osoby, które uprawiają ten sport, o wiele lepiej radzą sobie ze stresem i napięciem emocjonalnym, a poza tym cieszą się lepszą koncentracją. Pomaga w tym większy poziom neuroprzekaźników, dzięki którym mózg możne tworzyć nowe neurony. Oprócz tego trening biegowy wpływa na wytwarzanie endorfin, powszechnie nazywanych hormonami szczęścia. To właśnie one odpowiadają za dobry nastrój – wystarczy poświęcić 30 minut dziennie na aktywność, by odczuć różnicę. Wpływ na samopoczucie ma nie tylko samo bieganie, lecz także szybki marsz. Co więcej, regularna aktywność fizyczna poprawia pracę mózgu, o czym powinni pamiętać między innymi seniorzy, chcący jak najdłużej zachować pełną sprawność umysłu, która spada wraz z wiekiem.
Co daje bieganie? Biegacze lepiej śpią
Bezsenność to jedna z chorób cywilizacyjnych, na którą zapada coraz więcej osób. Istnieje sporo domowych sposobów na to, by sobie z nią poradzić, a wśród nich jest również bieganie w terenie albo bieganie na bieżni. Warto przy tym pamiętać, że każdy trening pomoże w zasypianiu – czasami efekty są przeciwne do zamierzonych. Spokojnego snu nie ułatwia na między innymi bardzo intensywny wysiłek na krótko przed udaniem się na spoczynek. Bieganie może przynieść efekt, jeżeli odbywa się w rozsądnych godzinach, na przykład wczesnym wieczorem i jest traktowane rekreacyjnie. Pozwala się pozbyć negatywnych emocji, które również utrudniają zaśnięcie. Tymczasem przetrenowanie stanowi jeden z powodów chronicznej bezsenności, dlatego trzeba wypracować balans.
Zalety regularnych treningów – biegnij na zdrowie
Mówiąc o tym, co daje bieganie, nie sposób nie wymienić korzyści dla zdrowia. Regularne bieganie poprawia wydolność organizmu, ale przede wszystkim zmniejsza ryzyko wielu niebezpiecznych chorób. Dzięki bieganiu maleje ryzyko śmierci z powodu zawału i normuje się ciśnienie krwi. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych nowotworów (na przykład płuc, przełyku albo wątroby). Warto wiedzieć, jak bieganie zmienia jakość twojego życia.
Bieganie wzmacnia kości
Mocny układ kostny pozwoli ci zachować sprawność również w podeszłym wieku, dlatego warto zawczasu rozpocząć przygodę z bieganiem. Osoby biegające zwiększają swoją masę kości, a także wzmacniają stawy. Niektórzy „obwiniają” ten wysiłek fizyczny o ból kolan i dolegliwości zwyrodnieniowe, jednak badania pokazują, że pojawiają się one u osób, które w przeszłości nie podejmowały żadnej aktywności. Natomiast wyczynowi biegacze nie mieli takich problemów. Nie trzeba być jednak zawodowcem, by w ten sposób zadbać o swoje zdrowie.
Bieganie a choroby sercowo-naczyniowe
Jeśli wybierzesz bieganie, twoje serce i układ krwionośny na pewno ci za to podziękuje. Przede wszystkim w ten sposób wzmacniasz jeden z najważniejszych narządów w swoim ciele. Dzięki regularnym treningom masz niższe tętno spoczynkowe i możesz przyjąć większą ilość tlenu, a twoje serce jest w stanie przepompować więcej krwi. Warto pamiętać również o tym, co daje bieganie osobom, które mają problem z cholesterolem – zmniejsza się po takiej aktywności ilość „złego”, a zwiększa zawartość „dobrego”. Oprócz tego jogging w naturalny sposób obniża ciśnienie krwi.
Bieganie a cukrzyca
Cukrzyca typu II należy do chorób cywilizacyjnych, na które zapada coraz więcej osób. Badania dowiodły, że niezbyt intensywny wysiłek fizyczny pomaga w obniżaniu poziomu cukru we krwi i lepszym przyswajaniu insuliny. Warto więc włączyć bieganie w profilaktykę cukrzycy – oczywiście po wcześniejszym skonsultowaniu tego z lekarzem. Jednak lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego, aby uniknąć zachorowania na cukrzycę, warto uwzględnić zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Według nich dorosły człowiek powinien 2,5 godziny tygodniowo poświęcać na regularne wykonywanie intensywnych ćwiczeń. Niech to stanowi twoją motywację.
Bieganie a odchudzanie – wpływ biegania na utratę wagi
Początkujący biegacze liczą na to, że dzięki długim treningom osiągną imponujące efekty w zrzucaniu kilogramów. Wyniki na pewno nie pojawią się od razu, najpierw trzeba pobudzić metabolizm. Należy także wprowadzić zmiany w swoich codziennych nawykach – lepiej się odżywiać, zrezygnować z alkoholu i innych używek. Bardzo ważne jest więc, by prowadzić higieniczny tryb życia.
Jak schudnąć dzięki bieganiu?
Co daje bieganie osobom, które się odchudzają? Tutaj warto zaznaczyć, że jeśli masz dużą nadwagę, lepiej nie zaczynać od biegania, by nie obciążać stawów. Trzeba też przyswoić sobie trochę liczb – pozbycie się 1 kg tłuszczu wymaga spalenia 7000 kcal. W ciągu miesiąca bieganie daje około 5000 tysięcy spalonych kalorii, więc ile kalorii spala bieganie 30 min.? Trening biegowy o umiarkowanym poziomie trudności pozwala spalić około 62 kcal/km, zatem jest skuteczniejszy niż jazda na rowerze. Warto przy tym pamiętać, jak bieganie zmienia sylwetkę – ładnie rzeźbi uda i pośladki, pomaga też zmniejszyć słynną oponkę na brzuchu. Oprócz tego bieganie poprawia kondycję skóry. Dzięki temu, że usuwa nadmiar wody z organizmu, zmniejsza się cellulit. Widoczne efekty nie pojawią się jednak od razu, trzeba uzbroić się w cierpliwość i regularnie wykonywać ćwiczenia.
Sprzęt, który jest potrzebny biegaczom
W pokonywaniu kolejnych kilometrów pomagają dobre buty do biegania. Kupisz je w sklepach Decathlon, gdzie znajdziesz o wiele więcej przydatnych rzeczy. Skompletujesz tam między innymi strój do biegania, a oprócz tego znajdziesz ciekawe akcesoria. Oto propozycje dla osób, które dopiero zaczynają biegać, a także bardziej zaawansowanych biegaczy:
- zegarki do biegania;
- czołówki do biegania;
- pulsometry;
- monitory aktywności;
- słuchawki do biegania.
Jak zacząć biegać?
Pomyśl, co daje bieganie – i zacznij biegać. Po kilku tygodniach regularnych treningów zauważysz różnicę w swoim samopoczuciu, a także wyglądzie. Bieganie usprawnia organizm, a przede wszystkim uzależnia, bo później trudno jest przestać. Motywacją są pierwsze efekty, więc wcześniej trzeba trochę nad sobą pracować. Proponujemy metodę małych kroków – aby nie zniechęcić się do biegania, na początku wystarczą trzy treningi w tygodniu. Piętnaście minut biegu przeplatane marszem to optymalny czas dla osób, które dopiero wstają z kanapy. Należy pamiętać także o rozgrzewce i rozciąganiu oraz nawadnianiu. Musisz pić zarówno w trakcie treningu, jak i po nim.
Gdy już wiesz, co daje bieganie, zastanów się nad tym, czy nie zacząć własnych treningów. Bieganie zmieniło życie wielu osób. Korzyścią z tej aktywności jest zdrowie oraz dłuższe życie. Do zalet biegania należy dopisać także wpływ na odchudzanie, ponieważ spalasz naprawdę dużo kalorii. Zacznij od zaraz i pamiętaj, że nie możesz się poddawać!