Ćwiczenia

Ćwiczenia siłowe w domu – jak wykonywać, aby nie nabawić się kontuzji?

ćwiczenia siłowe w domu

Wiele osób wybiera trening domowy zamiast wizyty w siłowni. Również ćwiczenia wykonywane w domu mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Warto jednak wiedzieć, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia siłowe w domu, by uniknąć kontuzji. Sprawdź!

Trening siłowy pomaga wzmocnić mięśnie, ukształtować sylwetkę i ma najczęściej charakter statyczny. Ćwiczenia siłowe można wykonywać przy użyciu sprzętu i bez niego, zarówno na siłowni, jak i w domu. Do treningu przyda się drążek do podciągania, hantelki, gumy i taśmy oporowe. Ćwiczenia w domu zawsze należy rozpocząć od rozgrzewki, która pomoże przygotować mięśnie do wysiłku. Dzięki niej zminimalizujesz ryzyko wystąpienia kontuzji. Równie ważne jest rozciąganie na koniec treningu. Stretching zapobiega powstawaniu zakwasów i bolesnych skurczów. Jakie ćwiczenia siłowe w domu warto wykonywać? Podpowiadamy!

Domowy trening siłowy całego ciała

Po 10-minutowej rozgrzewce możesz przystąpić do właściwego treningu siłowego. Jeśli chcesz wykonać ćwiczenia w domu bez sprzętu, pamiętaj o napinaniu mięśni podczas treningu, właściwym i ostrożnym wykonywaniu poszczególnych ruchów. Trening siłowy warto uzupełnić ćwiczeniami cardio – może to być jogging, pływanie, ale także skakanie na skakance. Jakie ćwiczenia wykonać w ramach treningu siłowego? Poznaj najprostsze i najskuteczniejsze ćwiczenia.

Pompki, czyli zginanie ramion w podporze w pozycji leżącej

ćwiczenia siłowe w domu pompka

Pompki kształtują sylwetkę. Poprzez ćwiczenia wzmacniasz mięśnie klatki piersiowej, obręczy barkowej, ramion (tricepsy, bicepsy), przedramion, brzucha, pośladków i nóg. Podczas prawidłowego wykonywania ćwiczenia angażujesz całe ciało.

 1. Rozłóż dłonie na szerokość barków.
 2. Wyprostuj plecy.
 3. Wzrok wbij w podłogę.
 4. Trzymaj nieruchomo biodra.
 5. Zegnij łokcie pod kątem 90 stopni, obniżając całe ciało.
 6. Klatka piersiowa powinna się znaleźć tuż nad ziemią.
Sprawdź!
Ćwiczenia na boczki – jak mieć płaski brzuch bez boczków?

Dla osób początkujących łatwiejsze do wykonania mogą być pompki damskie, które różnią się jedynie ułożeniem nóg. Ciężar ciała opiera się w tym przypadku nie na stopach, a na kolanach. Istotną kwestią jest pilnowanie oddechu podczas ćwiczenia – opuszczając ciało, wykonujemy wdech, a podnosząc się, wydychamy powietrze ustami.

Deska, wykrok, brzuszki

Do popularnych ćwiczeń uwzględnianych w planie treningowym należą również wykroki oraz przysiady. Jak prawidłowo trenować rozkroki?

 1. Stań w rozkroku, stopy ustaw na szerokość bioder.
 2. Napnij mięśnie.
 3. Prawą nogą rób wykrok w przód.
 4. Wróć do pozycji wyjściowej i zmień nogę.

Ćwiczeniem, które przynosi dobre efekty, jest również połączenie deski z pompkami. Do jego wykonania przyda się krzesło lub piłka gimnastyczna, na której oprzesz nogi.

 1. Nogi od kolan w dół spoczywają oparte na krześle lub piłce.
 2. Ręce rozstaw na szerokość barków.
 3. Wykonuj pompki, pilnując odpowiedniego tempa i oddechu.
 4. Podczas ćwiczenia trzymaj sztywno ciało.
 5. Staraj się wytrzymać 30 sekund.

Plan ćwiczeń może obejmować brzuszki, przysiady, unoszenie bioder, zakroki, wznosy bioder. Ćwiczenia w domu można też wykonywać, używając hantli czy sztangielek (sprawdź ćwiczenia z hantlami w domu i ćwiczenia ze sztangą w domu).

Ćwiczenia siłowe ze sprzętem

ćwiczenia siłowe w domu ze sprzętem

Trening w domu możesz wzbogacić o ćwiczenia z wykorzystaniem obciążenia, najczęściej są to hantle lub sztanga. Oczywiście, aby zacząć swój trening, musisz zaopatrzyć się w sprzęt do ćwiczeń. Dzięki hantelkom możesz wykonywać ćwiczenia na biceps w domu, służące wzmocnieniu mięśni klatki piersiowej, ale także innych partii ciała. Pamiętaj jednak, że w przypadku treningu z ciężarami znacznie wzrasta ryzyko kontuzji, dlatego po tę opcję sięgnij dopiero wtedy, gdy jesteś odpowiednio przygotowany. Nie zapominaj o rozgrzaniu mięśni. Zanim chwycisz ciężarki, poćwicz pajacyki, wymachy ramion, skręty tułowia, bieg w miejscu, podskoki, przysiady. Oto 6 ćwiczeń z obciążeniem, które możesz wykonać w ramach budowania masy mięśniowej:

Sprawdź!
Morsowanie. Zalety kąpieli w lodowatej wodzie

Jak widzisz, bez problemu znajdziesz przykłady ćwiczeń siłowych bez sprzętu oraz z hantlami i sztangami. Dobrą opcją jest wykorzystanie gum oporowych lub talerzy obciążających. Jeśli zdecydujesz się na wyjście na siłownię, będziesz mieć możliwość wykonywania ćwiczeń na maszynach i korzystania ze specjalistycznego sprzętu.

Ćwiczenia w domu – jak wykonywać, by uniknąć kontuzji?

ćwiczenia siłowe w domu kontuzja

Ćwiczeniom siłowym w domu musisz poświęcić czas. Przede wszystkim nigdy nie wykonuj ich w pośpiechu, bez rozgrzewki i niedokładnie. Każdy ruch musi być przemyślany. Nie przesadzaj również z intensywnością treningu, zwłaszcza jeśli jeszcze nie znasz możliwości własnego ciała. Pamiętaj o odpowiedniej ilości powtórzeń poszczególnych ćwiczeń, przerwach pomiędzy seriami i dniach na regenerację organizmu.

Podczas treningu przyda ci się mata gimnastyczna i wygodny strój sportowy. Wszystko, co niezbędne znajdziesz w sklepach Decathlon. Tam też zaopatrzysz się w przydatne akcesoria jak piłki czy gumy oporowe. Taki drobny sprzęt sportowy pomoże urozmaicić ćwiczenia siłowe w domu. Nuda i monotonia mogą zniechęcić, dlatego tak ważna jest troska o różnorodność i wprowadzanie nowych ciekawych ćwiczeń do regularnych treningów. O czym jeszcze pamiętać, gdy wykonujesz ćwiczenia ogólnorozwojowe w domu?

 1. Jeśli wybierasz sprzęt, zwróć uwagę na jego jakość.
 2. Wykorzystuj sprzęt zgodnie z jego przeznaczeniem.
 3. Daj sobie 72 godziny na regenerację.
 4. Wspomagaj się dietą i suplementami.
 5. Po każdym treningu rozciągnij mięśnie.
 6. Unikaj przeciążenia.
 7. Zacznij od ćwiczeń bez sprzętu.
 8. Ustal przykładowy plan treningowy i trzymaj się wytycznych.
 9. Zacznij od 3 treningów tygodniowo po 30 minut.
 10. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, pamiętaj o treningu cardio (bieg, jazda na rowerze itp.).

Przykładowy plan treningowy

Ćwiczenia siłowe w domu możesz wykonywać co 23 dni, najlepiej, jeśli wybierzesz sobie dni, w których chcesz trenować. Taki trening będzie efektywny, jeśli każde ćwiczenie powtórzysz np. 10–12 razy. Jeśli już wyznaczysz sobie cel treningowy i ustalisz, kiedy ćwiczysz, po prostu zacznij. Przykładowy plan treningowy znajdziesz poniżej.

Sprawdź!
Ćwiczenia na skakance dla początkujących. Efekty skakania

Poniedziałek:

 • podskoki do góry;
 • skręty tułowia;
 • plank;
 • przysiady pulsacyjne;
 • jaskółka;
 • pompki klasyczne.

Czwartek:

 • boksowanie;
 • pompki na ścianie;
 • pompki typu V;
 • nożyce;
 • kolano do łokcia w klęku podpartym;
 • podskoki do góry.

Pamiętaj, że ćwicząc bez sprzętu, wykorzystujesz ciężar własnego ciała, a podczas ćwiczeń staraj się napinać mięśnie. Na początku wystarczy 6 ćwiczeń, aby przyzwyczaić ciało do wysiłku. Stopniowo należy zwiększać ilość powtórzeń – osoby bardziej zaawansowane mogą ćwiczyć więcej i dłużej. Pamiętaj także o zmianie ćwiczeń, ponieważ mięśnie przyzwyczajają się szybko, przez co efekty przestają być tak widoczne, jak wcześniej.

Ćwiczenia siłowe w domu jako alternatywa dla ćwiczeń na siłowni

ćwiczenia siłowe w domu alternatywa

Nie zawsze masz ochotę ćwiczyć w siłowni czy klubie fitness. Czasem powodem jest brak funduszy, innym razem czasu. Wymówką bywa też brak kondycji, poczucie wstydu. Również w domu możesz wykonywać trening siłowy, wzmacniać mięśnie brzucha, ud, pośladków. Jeśli chcesz ćwiczyć, możesz zacząć to robić w każdej chwili. Co więcej, możesz efektywnie ćwiczyć bez żadnego sprzętu, wykorzystując to, co masz w domu (butelki z wodą, krzesła, piłki itd.). Podpowiedzi, co do ćwiczeń znajdziesz w innych artykułach, z których dowiesz się, jakie ćwiczenia na rozgrzewkę w domu będą najlepsze i które ćwiczenia na ramiona w domu warto wykonywać.

Wiesz już, jak wyglądają ćwiczenia siłowe w domu. Trening siłowy, ćwiczenia odchudzające w domu i każdy rodzaj gimnastyki będą miały korzystny wpływ na zdrowie, wygląd i samopoczucie. Nie rezygnuj z aktywności, jeśli masz mało czasu. Skorzystaj z możliwości ćwiczenia w domowym zaciszu i zadbaj o siebie.


Może Cię także zainteresować:
Sprawdź!
Ćwiczenia na pośladki – jak ćwiczyć, żeby osiągnąć upragnione efekty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *