Ćwiczenia

Ćwiczenia w domu bez sprzętu – czy ma to sens? Wyjaśniamy!

ćwiczenia w domu bez sprzętu

Nie zawsze możesz czy masz ochotę wybrać się na siłownię lub do klubu fitness. Marzysz jednak o pięknej, smukłej, wysportowanej sylwetce. Czy ćwiczenia w domu bez sprzętu pomogą osiągnąć cel? Zobacz, jak może wyglądać trening tego rodzaju!

Zapewne każdy choć raz zastanawiał się, czy trening domowy jest skuteczny i czy może zastąpić wyjście na siłownię. Oczywiście, że tak! Poprzez trening w domu możesz osiągnąć podobne efekty, poprawić kondycję i wygląd, wzmocnić mięśnie, wysmuklić sylwetkę. Kluczem do sukcesu jest opracowanie dopasowanego planu treningowego i wybór odpowiednich ćwiczeń. Planując aktywność sportową, musisz pamiętać o przygotowaniu wygodnego stroju i butów. Choć może się wydawać, że to rzecz drugorzędna, komfort i wygoda pozwolą ci skupić się na treningu. Przeczytaj, jak zacząć ćwiczenia w domu bez sprzętu!

Najpopularniejsze ćwiczenia w domu

ćwiczenia w domu bez sprzętu dom

Ćwiczenia w domu od zawsze miały swoich zwolenników i przeciwników. Warto jednak zdać sobie sprawę, że nie istotne jest to, gdzie, ale jak ćwiczysz. Znaczenie ma to, czy jesteś systematyczny, dbasz o technikę treningu, liczbę powtórzeń, rozgrzewkę i rozciąganie. To elementy, które grają kluczowe role i decydują o tym, czy osiągniesz zamierzone efekty. Dobrym pomysłem są ćwiczenia ogólnorozwojowe w domu, które prowadzą do wzmocnienia wszystkich najważniejszych partii mięśniowych. Co istotne, do ich wykonania nie potrzeba żadnego drogiego, czy zajmującego miejsce sprzętu. Aby zadbać o swoje samopoczucie i wygląd wystarczy zaledwie kilka sprawdzonych i łatwych ćwiczeń:

Sprawdź!
Trening anaerobowy, czyli beztlenowy – zobacz, na czym polega

Ćwiczenia w domu bez sprzętu – najważniejsze zasady

ćwiczenia w domu bez sprzętu trening

Aby ćwiczenia w domu bez sprzętu przyniosły efekty, musisz pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:

 • trenuj wszystkie partie ciała, postaw na trening obwodowy;
 • wybierz konkretne dni na ćwiczenia;
 • dodawaj ćwiczenia, aby uniknąć monotonii;
 • wykonuj odpowiednią liczbę powtórzeń każdego ćwiczenia;
 • trenuj co 2–3 dni, aby organizm zdołał się zregenerować;
 • rób przerwy między ćwiczeniami, jednak skracaj czas ich trwania w miarę poprawy kondycji;
 • zwróć uwagę na technikę każdego ćwiczenia, aby uniknąć kontuzji;
 • trening zacznij od rozgrzewki (sprawdź ćwiczenia na rozgrzewkę w domu);
 • gimnastykę zakończ rozciąganiem, które uspokoi mięśnie i zapobiegnie zakwasom oraz skurczom;
 • ćwiczenia domowe możesz uzupełnić jednym z ulubionych rodzajów aktywności (jak np. pływanie, jogging, jazda na rowerze).

Ćwiczenia w domu bez sprzętu to trening, w którym bazujesz na ciężarze własnego ciała. Ta forma aktywności jest odpowiednia zarówno dla panów, jak i pań. Często wybierają ją osoby początkujące, które mają słabą kondycję i wstydzą się treningów na siłowni.

Trening w domu – jak zacząć?

ćwiczenia w domu bez sprzętu rozciąganie

Jeśli nie masz kondycji, a chcesz wyrzeźbić mięśnie, zacznij od ćwiczeń dla początkujących, które nie wymagają żadnego sprzętu. Zestaw ćwiczeń pozwoli wytrenować poszczególne partie mięśni. Taka gimnastyka pozwala również zrzucić zbędne kilogramy i poprawić samopoczucie. Na pewno przyda się mata do ćwiczeń oraz wygodny strój, dzięki któremu żadne ćwiczenie nie będzie wywoływać uczucia skrępowania. Kondycja pozostawia wiele do życzenia? Zacznij od prostego ćwiczenia, jakim jest tzw. plank. Jak je prawidłowo wykonać?

 1. Uklęknij na macie.
 2. Ciało oprzyj na przedramionach i palcach stóp.
 3. Łokcie ułóż pod barkami, dłonie złącz przed sobą.
 4. Zachowaj prostą linię ciała.
 5. Nie poruszaj biodrami (nie możesz ich unieść ani opuścić).
 6. Napnij mięśnie brzucha i pośladków.
 7. Wytrzymaj około 30 sekund.
Sprawdź!
Ćwiczenia na hip dips. Czy da się ich pozbyć?

Do prostych ćwiczeń należą również odwrotne pompki, unoszenie nóg, rowerek czy wykroki.

Jak urozmaicić ćwiczenia w domu?

ćwiczenia w domu bez sprzętu ściana

Ćwiczenia odchudzające w domu, a może joga? Możesz dopasować swój trening do indywidualnych potrzeb i tak naprawdę ogranicza cię tylko wyobraźnia. Może to być trening siłowy, cardio, zaawansowane ćwiczenia. Warto również urozmaicić trening, wykorzystując drobne akcesoria sportowe. Ćwiczenia bez sprzętu nie oznaczają, że nie możesz sięgnąć po piłkę gimnastyczną, skakankę czy taśmę oporową. To elementy, dzięki którym twoja regularna aktywność stanie się jeszcze bardziej efektywna i zróżnicowana. Możesz także urozmaicić trening poprzez ćwiczenia z hantlami w domu. Z powodzeniem zastąpią one ćwiczenia na siłowni i sprawią, że szybciej wymodelujesz i wzmocnisz mięśnie ramion, mięśnie pleców czy mięśnie klatki piersiowej. Panie mogą zastąpić hantelki butelkami z wodą, które także spełnią swoje zadanie. Innym sposobem na zwiększenie efektywności domowych ćwiczeń jest podciąganie na drążku. Drążek rozporowy zamontujesz w każdym domu, nie zajmuje on miejsca, nie jest też drogim sprzętem. Jeśli planujesz zacząć trening domowy, sprawdź również ćwiczenia na ramiona w domu oraz ćwiczenia na łydki w domu.

A może jednak domowa siłownia?

Karnet na siłownię to nie opcja dla ciebie – to już wiemy. Zaczynasz trenować w domu, nie martwiąc się o sprzęt. Każdego dnia wykonujesz odpowiednią liczbę serii wybranych ćwiczeń, zwiększasz sukcesywnie intensywność i nagle stwierdzasz, że czegoś ci brak. Być może jest to odpowiedni moment, aby pomyśleć o innym treningu? Możesz wziąć pod uwagę ćwiczenia ze sztangą w domu. Aby wykonać trening tego rodzaju, musisz przygotować swoją domową siłownię – potrzebna będzie ławeczka i sztanga. Jeśli tylko dysponujesz kawałkiem przestrzeni, możesz zacząć trenować jeszcze intensywniej bez wychodzenia z domu. To jednak propozycja dla bardziej zaawansowanych sportowców – osoby początkujące powinny stopniowo poprawiać kondycję i pracować nad poszczególnymi partiami mięśni. Trening domowy to opcja przygotowana z myślą o osobach, które stawiają swoje pierwsze kroki w świecie sportu.

Sprawdź!
Białko przed czy po treningu? Czy suplementacja jest ważna? Odpowiadamy

Kalistenika, czyli trening bez sprzętu w domu

ćwiczenia w domu bez sprzętu ćwiczenia na macie

Kalistenika to rozbudowany trening fizyczny, który ma zwiększyć sprawność i elastyczność ciała poprzez wykonywanie szeregu ruchów, takich jak pchanie, zginanie czy skakanie z wykorzystaniem własnej masy ciała. Kalistenika poprawia jednocześnie zdolności psychomotoryczne. Ćwiczenia wspomagają odchudzanie (sprawdź również inne ćwiczenia na spalenie tłuszczu w domu) i pozwalają wypracować płaski brzuch. Wśród najlepszych ćwiczeń kalisteniki wymienia się:

 • pajacyki (około 30–50);
 • pompki (powtórzone przynajmniej 15 razy);
 • wykroki (10 powtórzeń);
 • brzuszki rowerowe (15–30 powtórzeń);
 • deskę;
 • podciąganie.

Ćwiczenia możesz wykonywać w domu, w parku, zewnętrznej siłowni.

Niezależnie od tego, który rodzaj ćwiczeń wybierzesz, pamiętaj o butach do ćwiczeń i wygodnym stroju. Materiał powinien dobrze przylegać do ciała, nie krępować ruchów. Panie muszą wybrać stanik sportowy, który dobrze podtrzyma biust. Jeśli nie chcesz ćwiczyć w butach, wybierz skarpety z antypoślizgową podeszwą. Strój skompletujesz w sklepach Decathlon, gdzie znajdziesz także gumy i taśmy oporowe, piłki, niewielkie ciężarki, talerze obciążeniowe, maty do ćwiczeń. Wybierz to, co pomoże ci trenować komfortowo i skutecznie, a potem po prostu zacznij ćwiczyć i wypatrywać efektów. Ćwiczenia w domu bez sprzętu lub z całkowicie podstawowymi akcesoriami także mogą dawać bardzo ciekawe rezultaty!


Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *