Rozciąganie

Jak wygląda szpagat francuski? Jak go zrobić? Ćwiczenia 

szpagat francuski

Szpagat francuski to pozycja, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba bowiem wcześniej dobrze rozciągnąć mięśnie i stawy. Wyjaśniamy, jakie ćwiczenia trzeba w tym celu wykonać, a także jak przejść do szpagatu francuskiego.

Szpagat to zaawansowana technika wymagająca dobrej rozciągliwości mięśni oraz elastyczności stawów. Jest to jedna z najstarszych form ćwiczeń, wywodząca się ze wschodnich tradycji medytacyjnych. Współcześnie szpagat jest popularnym elementem treningu fitness, który można wykonywać na różnych poziomach zaawansowania. Istnieje kilka rodzajów ćwiczenia, a jedną z jego popularniejszych form na pewno jest szpagat francuski.

Korzyści, jakie daje nauka szpagatu

szpagat francuski na dworze

Na początku wiele osób zastanawia się, czy każdy może zrobić szpagat francuski? Wcześniej warto jednak pomyśleć o korzyściach, jakie niesie ze sobą opanowanie tej pozycji. Własna satysfakcja oraz podziw znajomych to jedno, o wiele większe znaczenie ma wpływ na organizm. W przeciwieństwie do innych akrobatycznych pozycji  szpagat wymaga regularnego ćwiczenia, aby osiągnąć i utrzymać cel. Dlatego tak wiele osób zaczyna go praktykować.

Szpagat może pozytywnie wpłynąć na mięśnie i stawy oraz poprawić postawę. Zwiększa elastyczność ciała, co pozwala na głębsze rozciąganie i wydłużenie mięśni. To bardzo ważne dla osób, które chcą zmniejszyć ból pleców. Oprócz tego ćwiczenie szpagatu zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni, co jest korzystne dla wszystkich, którzy chcą osiągnąć lepsze wyniki w sporcie. Szpagat rozciąga ścięgna i stawy, poprawiając ich elastyczność. To może pomóc w zapobieganiu urazom i zwiększyć zakres ruchu.

Szpagat francuski – jak wygląda ta pozycja?

Szpagat francuski, znany również jako szpagat damski, siad kroczny, sznurek oraz szpagat podłużny, to podstawowa wersja tej pozycji. Polecany jest osobom, które nigdy wcześniej nie wykonywały tego ćwiczenia i podejmują pierwszą próbę. Efekty przygotowań widoczne są szybciej niż w przypadku szpagatu tureckiego. Stanowi on zresztą bardzo duże wyzwanie również dla osób, które ćwiczą regularnie.

Sprawdź!
Trening oporowy – na czym polega? Najważniejsze zasady wykonywania ćwiczeń

W popularnym sznurku miednica przylega do podłoża, jedna noga jest wysunięta do przodu, a druga do tyłu – pełnym szpagacie tworzą kąt 180 stopni. Bardzo ważne jest prawidłowe ułożenie ciała. Biodra muszą być równo, a kolana i plecy wyprostowane. Chcesz poznać inne rodzaje szpagatów? Przeczytaj artykuł:

Szpagat francuski – jak go zrobić krok po kroku?

szpagat francuski ćwiczenia

Trzeba pamiętać, że szpagatu nie można zrobić bez przygotowania. Należy się dobrze rozciągnąć i dopiero wtedy podejmować próbę jego wykonania. Na początku z pewnością nie da się opuścić bioder do samej podłogi – trzeba przerwać, kiedy zostanie osiągnięta granica bólu. Kontynuowanie mimo wyraźnych sprzeciwów ciała grozi urazem.

Jak zrobić szpagat francuski? Niżej przedstawiamy krótką instrukcję krok po kroku:

  1. Jedną nogą zrób wykrok, a drugą odwiedź do tyłu.
  2. Powoli i ostrożnie zacznij osuwać miednicę w kierunki podłogi.
  3. Podczas opuszczania ciała, asekuruj się dłońmi.
  4. Kiedy osiągniesz cel, twoje nogi będą leżeć wyprostowane na podłożu, tworząc kąt 180 stopni.

Co jest potrzebne do nauki szpagatu?

Aby nauczyć się szpagatu, nie trzeba inwestować w kosztowne sprzęty. Tak naprawdę istotny jest regularny trening oraz stworzenie komfortowych warunków do ćwiczeń. W tym celu warto odwiedzić sklep Decathlon, w którym znajdują się wszystkie potrzebne akcesoria sportowe. Co może przydać się podczas ćwiczeń rozciągających do szpagatu? Potrzebne są między innymi:

  • maty do ćwiczeń;
  • legginsy fitness;
  • topy fitness;
  • koszulki fitness;
  • buty fitness;
  • ręczniki fitness, na siłownię.

Najlepsze ćwiczenia na szpagat francuski

szpagat francuski na salo

Przed zrobieniem szpagatu koniecznie trzeba wykonać rozgrzewkę oraz rozciągające ćwiczenia na szpagat francuski. W wersji dynamicznej są to na przykład kontrolowane wymachy nóg do przodu, do tyłu oraz odwodzenia do boku. Oprócz tego do treningu należy włączyć ćwiczenia statyczne, które skupiają się na mocnym rozciąganiu mięśniu. To między innymi wykroki do przodu, rozciąganie w klęku, siad płotkarski oraz leżący wojownik. 

Sprawdź!
Treningi HIIT – jak wykonywać trening interwałowy?

Pozycją wyjściową jest siad płotkarski (zgięta noga musi znajdować się jak najbliżej pośladka) – osoba ćwicząca odchyla się, aż do momentu, kiedy całkiem położy plecy na podłodze.

Szpagat francuski to jedna z najprostszych wersji tego ćwiczenia. Nie oznacza jednak, że można zrobić go bez przygotowania. Trzeba poświęcić kilka tygodni na dobre przygotowanie mięśni i ścięgien.


Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *