Ćwiczenia na trampolinie stały się popularne szczególnie wśród osób, które lubią intensywne treningi cardio. Rodzaj aktywności i stopień natężenia można dopasować do kondycji i stanu zdrowia. Dowiedz się, jak skutecznie ćwiczyć na trampolinie.
Ćwiczenia na trampolinie i korzyści zdrowotne
Warto wiedzieć!
- ćwiczenia na trampolinie wzmacniają mięśnie całego ciała 💪
- jednym z efektów ćwiczeń jest zauważalna redukcja wagi 💪
- trampolina to nie tylko zabawka dla dzieci – dzięki tej formie aktywności dorośli mogą zadbać również o układ krwionośny i oddechowy 💪
Ćwiczenia na trampolinie – jakie efekty można osiągnąć?
Czy warto ćwiczyć na trampolinie? Zdecydowanie tak. Ten rodzaj treningu poprawia ogólną kondycję całego organizmu. Angażuje wiele partii mięśni – nie tylko nóg, pośladków, ale również brzucha, ramion i pleców. Ćwiczenia na trampolinie wzmacniają wszystkie grupy mięśni i redukują tkankę tłuszczową. Ten rodzaj treningu nie obciąża stawów, jest więc bezpieczny nawet dla osób po różnego rodzaju urazach. Ponadto skakanie na trampolinie dba o układ krwionośny i oddechowy, wspiera przemianę materii i usuwanie toksyn z organizmu. Poprawie ulega również koordynacja ruchowa.
Ćwiczenia na trampolinie – po jakim czasie widać efekty?
Regularne ćwiczenia przynoszą rezultaty już po kilku tygodniach. Wyższy poziom energii, dobre samopoczucie, radość, większa odporność na stres – to kolejne pozytywne efekty treningu. Wysiłek fizyczny wpływa nie tylko na lepszą kondycją fizyczną, ale też psychiczną. Podczas ćwiczeń organizm wytwarza endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Wpływa to na redukcję napięcia, a także poprawę jakości snu. W krótkim czasie odczujesz znaczną różnicę, a ten rodzaj treningu stanie się twoim ulubionym.
Jak przygotować się do treningu na trampolinie?
Ćwiczenia na trampolinie wymagają przygotowania w postaci rozgrzewki. Dzięki temu zapobiegniesz niechcianym kontuzjom i przygotujesz ciało na bardziej intensywny wysiłek. Jak rozgrzać mięśnie?
Po zakończonym treningu nie zapomnij też o rozciąganiu. Stretching, powolny marsz lub ćwiczenia oddechowe idealnie nadają się na spowolnienie rytmu serca. Równie ważne jest nawodnienie ciała, zarówno w trakcie ćwiczeń, jak i po nich.
Rodzaje ćwiczeń na trampolinie
Ćwiczenia na trampolinie można wykonywać w domu lub w klubie fitness. Różne rodzaje treningu można dopasować do wieku i kondycji fizycznej. Najpopularniejsze z nich to:
- jumping frog – skakanie na trampolinie w rytm energicznej muzyki, łączące dobrą zabawę i spalanie kalorii;
- tabata – przeznaczona dla osób, którym zależy na szybkiej redukcji masy. To idealny trening wytrzymałościowy;
- trening fitness – to typowy trening cardio, który wzmacnia mięśnie i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej;
- ćwiczenia dla zaawansowanych – podczas treningu wykorzystuje się dodatkowo hantle lub gumy.
Oprócz tego znane są także mniej intensywne treningi na trampolinie dla seniorów czy ogólnorozwojowe dla dzieci.
Ćwiczenia na trampolinie – z jakich sprzętów skorzystać?
Skakanie na trampolinie staje się coraz bardziej powszechne. Aby zacząć ćwiczyć, nie musisz zapisywać się na zajęcia fitness. Niezbędne akcesoria znajdziesz w sklepach Decathlon. Czego będziesz potrzebować? W sklepie poszukaj:
- trampoliny – w zależności od potrzeb, możesz wybrać model z uchwytem lub bez;
- wygodnych butów do ćwiczeń – sprawdzą się modele przeznaczone do fitnessu;
- taśm oporowych;
- hantelków;
- piłki.
Dobór poszczególnych sprzętów zawsze należy dopasować do warunków treningu i swoich potrzeb.
Sprawdź także pozostałe propozycje treningów:
- ćwiczenia na wcięcia w talii;
- ćwiczenia na spalanie tłuszczu;
- ćwiczenia na biodra;
- ćwiczenia na orbitreku.
Ćwiczenia na trampolinie przeznaczone są dla osób w każdym wieku. Skakać mogą zarówno dorośli, osoby starsze, jak i dzieci. Systematyczne treningi na trampolinie pomagają schudnąć, a także wyrzeźbić poszczególne partie mięśni. Przeciwwskazaniami do tego rodzaju aktywności są m.in. ciąża, choroby neurologiczne, urazy stawów i kości, choroby układu sercowo-naczyniowego. W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady lekarza specjalisty.