Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa to propozycja dla każdego, kto spędza długie przed komputerem albo wykonuje inną monotonną pracę. Prosta gimnastyka pozwoli zniwelować bóle i zapobiegać zwyrodnieniom. Wystarczy nawet kilkanaście minut w ciągu dnia!
Kręgosłup nie ma łatwo – nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak nasze codzienne przyzwyczajenia na niego działają. Nieprawidłowa postawa, długie godziny spędzane w jednej pozycji, garbienie się… To wszystko powoduje bóle mięśni, ale także wyniszcza kręgi, co w przyszłości może zaowocować bardziej zaawansowanymi problemami. Pomóc mogą ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa!
Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – dlaczego warto?
Regularne ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa mogą przynieść wiele korzyści dla całego organizmu. Pomagają nie tylko w zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Poprawiają również postawę ciała, a także wzmocnić mięśnie i stawy. Oprócz tego przyczyniają się do utrzymania optymalnej wagi ciała i polepszenia samopoczucia psychicznego. Zalecane jest, aby ćwiczyć regularnie, pozwoli to na pełne wykorzystanie wszystkich korzyści płynących z ćwiczeń na kręgosłup.
Chcesz wzmocnić inne partie mięśni lub szukasz innych korzyści płynących z ćwiczeń? Koniecznie zobacz:
- ćwiczenia na wcięcie w talii;
- ćwiczenia na spalanie tłuszczu;
- ćwiczenia na smukłe ramiona;
- ćwiczenia na równowagę;
- ćwiczenia na mięśnie rąk;
- ćwiczenia na płaski brzuch w tydzień.
TOP 5 ćwiczeń na kręgosłup
Jakie są najlepsze ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa? Wiele klubów fitness organizuje zajęcia, które są w pełni poświęcone zdrowemu kręgosłupowi. Istnieje też sporo wariantów treningów – na przykład z wykorzystaniem piłek. Przedstawiamy pięć popularnych ćwiczeń, które służą wzmocnieniu kręgosłupa. Są niezwykle łatwe w wykonaniu, trzeba jednak dbać o prawidłową technikę. Przypominamy również, by wcześniej przeprowadzić odpowiednią rozgrzewkę, która przygotuje mięśnie do wysiłku.
Koci grzbiet
Koci grzbiet to bardzo przyjemne ćwiczenie na wzmocnienie kręgosłupa i rozciągnięcie mięśni. Wymaga przyjęcia pozycji w klęku podpartym. Plecy pozostają proste, kolana i stopy rozstawione są na szerokość bioder, a ręce na szerokość barków.
- Z tej pozycji należy wygiąć plecy w łuk (robiąc koci grzbiet) i jednocześnie podwijając biodra.
- Następuje powrót do pozycji wyjściowej.
- Kolejnym etapem ćwiczenia jest zapadnięcie się w lędźwiach.
Przywodzenie łokcia do kolana
Podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu pozycją wyjściową jest klęk podparty z prostymi plecami (bez zapadania w lędźwiach). Dłonie znajdują się pod barkami, kolana i stopy są rozstawione mniej więcej na szerokość bioder – uda i łydki tworzą kąt prosty, a głowa stanowi przedłużenie kręgosłupa.
- Utrzymując proste plecy, należy unieść i wyprostować prawą nogę i lewą rękę.
- Kolejnym ruchem jest wygięcie pleców w łuk i jednoczesne przywiedzenie do siebie kolana i łokcia wyprostowanych kończyn.
- Stawy kolanowy i łokciowy powinny zetknąć się ze sobą.
Wypychanie bioder
Wypychanie bioder to ćwiczenie wzmacniający odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Osoba ćwicząca leży na plecach, z ugiętymi kolanami, stopami mocno wspartymi o podłoże i rękami leżącymi wzdłuż tułowia.
- Należy napiąć mięśnie pośladków i wziąć wdech;
- Następnie zacząć unosić biodra do góry, do momentu aż oderwie się odcinek lędźwiowy;
- W górze następuje przytrzymanie, a później powolne opuszczenie pleców oraz bioder.
Pół kołyska
Pół kołyska to nieco bardziej wymagające ćwiczenie, które znakomicie wzmacnia kręgosłup. Należy położyć się na brzuchu z nogami rozsuniętymi na szerokość bioder i dłońmi ułożonymi pod brodą.
- W tej pozycji trzeba napiąć mięśnie brzucha i unieść do góry klatkę piersiową.
- Ciało jest unieruchomione od pasa w dół – nogi nie powinny odrywać się od podłogi.
- Utrzymując uniesiony tułów, policz do 5, a następnie wróć do pozycji wyjściowej.
Japoński ukłon
Japoński ukłon to bardzo relaksujące ćwiczenie. Pozycja wyjściowa to klęk podparty z zachowaniem prostych pleców.
- W klęku napnij mięśnie brzucha i powoli zacznij cofać biodra aż do momentu, kiedy oprą się na piętach.
- Jednocześnie trzeba jak najdalej wysunąć ręce przed siebie.
- Głowa schowana jest pomiędzy barkami.
Akcesoria potrzebne do ćwiczeń na wzmocnienie kręgosłupa
Aby wykonać ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa potrzeba kilku podstawowych akcesoriów. Są one dostępne między innymi w sklepach Decathlon. Warto kupić tam między innymi:
- buty fitness;
- spodenki fitness;
- legginsy fitness;
- topy fitness;
- maty do ćwiczeń;
- piłki do ćwiczeń.
Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa można bez problemu wykonywać w domu. Wzmacniają i rozciągają mięśnie, a przy tym niwelują ból, który pojawia się po całym dniu pracy w biurze, przy komputerze. Wystarczy kilkanaście minut, by poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Jednak nawet przed tak prostym treningiem warto wykonać dobrą rozgrzewkę.