Odchudzanie

Jak wysmuklić łydki? Ćwiczenia na wyszczuplanie i odchudzanie łydek.

jak wysmuklić łydki

Regularne ćwiczenia to skuteczny sposób na wyrzeźbienie sylwetki od nóg aż po linię ramion. Jednak nie każdą partię mięśni wyrabia się równie łatwo. Poznaj propozycje skutecznych treningów na zgrabne łydki, które wykonasz bez wychodzenia z domu.

To, jak wygląda twoje ciało, w dużej mierze przekłada się na to, jak się czujesz w swojej skórze. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają zachować dobre zdrowie i poprawić kondycję. To także niezawodny sposób, aby wyrzeźbić wymarzoną linię sylwetki i to nawet w ciągu kilku tygodni. Niektóre części ciała wymagają jednak nieco większej uwagi. Wynika to między innymi z uwarunkowań genetycznych. Choć mamy na nie niewielki wpływ, nie oznacza to, że praca ta jest pozbawiona sensu. Prawidłowo dobrana aktywność fizyczna powtarzana regularnie pomoże osiągnąć cel. Niezależnie od tego, jak daleko wydaje się znajdować.

Ćwiczenia na szczupłe łydki – od czego zacząć?

Jak wysmuklić łydki ćwiczenia

Przed rozpoczęciem treningu musisz jasno określić swój cel. Zastanów się, dlaczego w twoim ciele wystąpiła dysproporcja w budowie masy mięśniowej. Czy masywne łydki to wynik niedostosowanych do potrzeb treningów? A może odpowiedzialna jest za to źle zbilansowana dieta? Jeżeli nie masz problemów ze zbędnymi kilogramami, a twoje treningi nie odbiegają od normy, winowajcą może okazać się anatomia. W każdym z tych przypadków cel pracy będzie inny tak, jak sposób dążenia do jego osiądnięcia. 

Chcesz mieć smukłe nogi, ale wyraźnie zarysowaną linię łydek? W takim wypadku sięgnij po zestawy ćwiczeń, które pozwolą zachować równowagę pomiędzy uelastycznieniem mięśni, ich rozbudowaniem oraz spalaniem zbędnych kalorii. Jeżeli twoim celem jest redukcja masy mięśniowej, zadbaj o solidne cardio. Zastąp nim dynamiczne ćwiczenia siłowe. Natomiast, gdy planujesz pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, eliminując efekt rozrostu masy mięśniowej, postaw na trening wyszczuplający.

Sprawdź!
Jak schudnąć 20 kg w 2 miesiące? Czy to zdrowe?

Szczupłe łydki bez wychodzenia z domu? To możliwe!

Jak wysmuklić łydki szczupłe

Odpowiednio opracowany plan treningowy pozwoli Ci na stopniowe opracowanie łydek i nadanie im estetycznej linii. Najlepsze zestawy ćwiczeń wpłyną na poprawienie elastyczności i siły danej partii mięśni. Pozwolą też na zachowanie właściwych proporcji wizualnych w stosunku do pozostałych części ciała. Jeżeli stosowane dotychczas techniki pracy nie przyniosły one efektu, nie zrażaj się. Najprawdopodobniej nie zostały one dopasowane do twoich potrzeb.

Istnieją ćwiczenia, które pozwolą wysmuklić nawet bardzo masywne łydki. Może to wymagać nieco więcej czasu. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach konieczne będzie też działanie na więcej niż jedną partię ciała. Zwłaszcza wtedy, gdy duże łydki to efekt nagromadzonych kilogramów. Z pewnością ucieszy cię fakt, że aby ćwiczyć łydki, nie musisz wychodzić z domu. Wystarczy, że znajdziesz czas, miejsce i chwilę spokoju. Nie potrzebujesz też żadnego specjalistycznego sprzętu. Przyda się za to wygodna mata, średniej wielkości piłka i butelka z wodą. Zacznij od 2 treningów tygodniowo. Z czasem możesz zwiększyć ich liczbę do 3. Nie przekraczaj jednak tej wartości, aby w efekcie nie przeforsować łydek. Zawsze możesz wpleść dodatkową partię na nogi pomiędzy inne ćwiczenia bez nadmiernego obciążenia.

Najlepsze ćwiczenia na szczupłe łydki na start

Jak wysmuklić łydki najlepsze

Kluczem do równowagi treningowej jest pilnowanie czasu trwania ćwiczeń, ich odpowiednia intensywność oraz jasno określona liczba w serii. Na początek warto jednak skupić się na pracy w typie cardio, a dopiero potem przejść do statycznych ćwiczeń rozciągających oraz wzmacniających. Jeżeli lubisz biegać, pamiętaj, aby przemieszczać się po miękkim terenie. Unikaj chodników, asfaltu czy żwirowych ścieżek. Wybieraj takie podłoża, które nie obciążą stawów skokowych i zminimalizują ryzyko urazu. Świetną alternatywą dla biegu będzie jazda na rowerze.

Sprawdź!
Wykroki z hantlami – sposób na mocne ciało! Jak prawidłowo robić wypady i wykroki?

Na start doskonale sprawdzą się też proste ćwiczenia o mniejsze dynamice, jak wznoszenie na palce. Rozciągną one mięśnie i ścięgna oraz wzmocnią łydkę bez efektu budowania masy. Wykorzystuj w nich jedynie naturalny ciężar ciała. Pamiętaj jednak, że w domu również bez trudu wykonasz ćwiczenia aerobowe. Zadbaj, aby trening cardio nie był monotonny. Zaplanuj 30-minutową sesję, w czasie której:

  • wykorzystasz rower stacjonarny;
  • wykonasz przynajmniej 10 powitań słońca;
  • połączysz pajacyki z dynamicznym biegiem w miejscu (naprzemiennie);
  • wykonasz tabatę z podskokami na każdą nogę (nie zapomnij o napinaniu mięśni łydek).

Każdy trening rozpocznij rozgrzewką. Zadziała ona stymulująco na funkcjonowanie układów: oddechowego, naczyniowego oraz ruchu. Zakończ go powolnym rozciąganiem. Dobre przygotowanie ciała do aktywności, a także sumienne wyciszenie, jako wstęp do regeneracji to Twoja tarcza obronna przed dolegliwościami bólowymi po zakończeniu nawet krótkiego treningu.

Ćwiczenia na zgrabne łydki i uda – TOP 3 propozycje do wykonania w domu

Przed przystąpieniem do ćwiczeń na łydki poświęć kilka minut na sesję rozgrzewki tlenowej. Ćwiczenia ogólnorozwojowe nie są w tym przypadku niezbędne, ponieważ cała praca wokół wyrzeźbienia nóg, od pośladków po łydki, opiera się na złożonych seriach rozciągania, stabilizacji, wzmacniania i rozluźniania. Dobre przygotowanie oddechowe to ważny etap prawidłowego przygotowania ciała do ruchu. Skup się na prawidłowym rytmie wdechów i wydechów oraz właściwej stymulacji pracy przepony. Po takim starcie możesz spokojnie przejść do wybranego planu treningu. Skorzystaj z poniższych TOP 3 propozycji krótkich ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu bez sprzętu czy pomocy trenera.

Wzniosy w pozycji plank

Jak wysmuklić łydki wzniosy

Jeżeli już od jakiegoś czasu pracujesz nad wyglądem swoich łydek i znudziły Ci się utarte schematy, jak tradycyjne wzniosy na palce, wykonaj to ćwiczenie w odświeżonej wersji. Przygotuj matę, na której przyjmiesz pozycję “plank”. Utrzymaj prostą linię tułowia w podporze na rękach równo ustawionych pod barkami. Zmieniaj ułożenie stóp przez przetoczenie się na palcach do przodu i do tyłu – praca twojego ciała będzie przypominała falowanie w linii prostej. Skup się na tym, aby w ruchu ku przodowi napinać łydki. Z kolei, gdy kierujesz się do tyłu, rób to tak, aby najsilniej odczuwane było rozciąganie tej partii mięśni.

Sprawdź!
Wykroki ze sztangą – wypady z obciążeniem dla idealnych nóg!

Przysiad i wznos – przysiad baletnicy

Jeżeli kojarzysz ćwiczenie znane jako sumo squats, ta propozycja nie będzie dla ciebie wielkim zaskoczeniem. Stań w rozkroku. Stopy powinny być skierowane do zewnątrz. Na początku opuść ręce wzdłuż tułowia. W czasie wznoszenia na palce stóp unoś je ku górze, a schodząc w dół do pozycji sumo, wyciągnij je mocno na boki. Pamiętaj, aby w czasie przysiadu pięty mocno dotykały podłoża. Schemat powtórz 10-12 razy, najlepiej w 3 seriach.

Oparta o ścianę

Jak wysmuklić łydki oparta

Pozycja wyjściowa tego ćwiczenia to siad prosty na macie. Twarz skieruj w stronę przeszkody. To może być ściana, bok masywnej kanapy czy zabudowa łóżka. Pomiędzy twoje stopy a przeszkodę wsuń średniej wielkości piłkę lub wałek. Celem ćwiczenia jest napieranie na jedno z nich tak, aby mięśnie łydek ulegały mocnemu napięciu. Zarówno ruch napierania, utrzymania, jak i odpuszczania powinien trwać około 3 sekund. Po kilku seriach schemat ćwiczenia możesz zmienić. Wówczas napinaj mięśnie pulsacyjnie bez utrzymywania.

Prawidłowo przeprowadzony trening na łydki powinien opierać się przede wszystkim na ćwiczeniach wyszczuplających. Jednak nie wolno Ci zapomnieć o solidnym wzmocnieniu mięśni core i efektywnym rozluźnieniu. Połącz rozciąganie mięśni nóg oraz całego ciała. Przyciąganie pięt do pośladków w staniu na jednej nodze sprawdzi się doskonale. Za zakończenie treningu usiądź na podłodze w pozycji lotosu. Odpręż się i pozwól ciału na wewnętrzne wyciszenie. To idealny wstęp do skutecznej regeneracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *