Szpagat w 30 dni – czy można nauczyć się go w ciągu miesiąca? Wiele osób podejmuje takie wyzwanie. Wyjaśniamy, na czym polega nauka szpagatu, a także jaki rodzaj ćwiczenia będzie najlepszy na początek.
Nauka szpagatu wymaga odpowiedniej dozy dyscypliny oraz samozaparcia. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że nie można wykonać tej figury „z marszu”. Najważniejszą kwestią jest odpowiednie przygotowanie mięśni oraz ścięgien, co czasami zajmuje sporo czasu. Szpagat w 30 dni to często spotykane wyzwanie, ale czy można je zrealizować w tak krótkim czasie?
Szpagat w 30 dni – od czego zacząć?
Niezwykle ważna jest odpowiedź na pytanie, czy każdy może zrobić szpagat w 30 dni? To kwestia bardzo indywidualna i zależy od kilku różnych czynników. Przede wszystkim niezwykle ważna jest elastyczność mięśni oraz ścięgien, a także fakt, czy dana osoba wykonuje regularnie jakieś ćwiczenia. Wtedy szybciej przygotuje swoje ciało na to wyzwanie i uda jej się zrobić pełny szpagat w ciągu miesiąca. Poza tym wpływ na czas przygotowań ma również płeć oraz wiek.
Jedno jest pewne, regularny trening to jedyny sposób na to, by wykonać szpagat. Jeśli nauka ma zająć 30 dni, ćwiczenia rozciągające trzeba wykonywać codziennie. Należy się skupić oczywiście na mięśniach kończyn dolnych. Przypominamy jednak, że najważniejsze jest zdrowie i jeśli organizm potrzebuje więcej czasu na przygotowanie, trzeba go sobie zapewnić.
Jaki rodzaj szpagatu wybrać?
Nie jest tajemnicą, że istnieje kilka rodzajów szpagatu – podstawową wersją jest szpagat damski, nazywany również szpagatem francuskim. Aby go wykonać, należy opuścić miednicę do podłoża, jedną nogę wysuwając do przodu, a drugą do tyłu. W pełnej wersji tej pozycji, kończyny tworzą kąt 180 stopni. Jest to najprostsza odmiana szpagatu, do której dość szybko można się przygotować. Kiedy mięśnie są już odpowiednio rozciągnięte, ćwiczenie udaje się właściwie każdemu.
Damski nie jest oczywiście jedyną formą szpagatu. Możemy wyróżnić również:
- szpagat męski (znany też jako szpagat turecki);
- ponadszpagat;
- szpagat w pozycji stojącej;
- igłę szpagatową;
- skok jeté (tzw. szpagat w powietrzu).
Nauka szpagatu – potrzebne akcesoria
Chcąc nauczyć się szpagatu w 30 dni, trzeba poświęcić sporo czasu na treningi. Nie są potrzebne skomplikowane maszyny do ćwiczeń, ale warto zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria. Potrzebne będą również odzież i buty treningowe, które zapewnią osobie ćwiczącej swobodę, komfort i wygodę. Wszystkie potrzebne rzeczy można znaleźć w sklepach Decathlon, są to między innymi:
- legginsy fitness;
- koszulki fitness;
- topy fitness;
- maty do ćwiczeń;
- piłki do ćwiczeń.
Szpagat w 30 dni – ćwiczenia rozciągające
Aby nauczyć się tej pozycji w miesiąc, trzeba regularnie wykonywać ćwiczenia na szpagat. Wcześniej należy przygotować mięśnie do wysiłku, dlatego nie można zapominać o rozgrzewce. Powinna trwać około kwadransa – dobre ćwiczenia rozgrzewające to między innymi skipy, podskoki z jednoczesnym uginaniem nóg, pajacyki czy krążenia bioder.
Jakie ćwiczenia pomagają nauce szpagatu?
Aby osiągnąć szpagat w ciągu miesiąca, najlepiej jest rozpocząć od ćwiczeń rozciągających. Składają się one z wielu pozycji skłonu, które pomagają w rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni, a także w zwiększeniu zakresu ruchu. Następnym krokiem jest wykonywanie ćwiczeń rozciągających stawy, które są szczególnie ważne, jeśli chcesz wykonywać szpagat. Kolejnym etapem jest wykonywanie ćwiczeń o niskim poziomie trudności. Składają się one z podciągania się do szpagatu, w którym nogi są zgięte w kolanach.
Wraz z postępem w ćwiczeniach, można zacząć stosować pozycje o większej trudności, takie jak wyciąganie nóg do głębokiego szpagatu. Ćwiczenia te pomogą w zwiększeniu elastyczności mięśni i stawów, co ułatwi wykonywanie tej figury.
Szpagat w 30 dni – podsumowanie
Osoby, które chcą zrobić szpagat w 30 dni, muszą podejść bardzo poważnie do tego wyzwania. Istotne są bowiem regularne treningi, przygotowujące mięśnie i ścięgna do takiego wyczynu. Trzeba przy tym pamiętać o swoich ograniczeniach – nie każdy będzie w stanie tak szybko wypracować rezultaty. Niektórym może to zająć nawet rok, ale najważniejsze jest wytrwałe dążenie do celu.