Mezomorfik to przedstawiciel jednego z trzech typów sylwetki. Uchodzi za osobę o naturalnie atletycznej budowie ciała. Jakich ćwiczeń potrzebuje taka osoba i na czym powinna opierać się jej dieta? Podpowiadamy!
Niektóre osoby nie potrzebują wielu godzin na siłowni, aby uzyskać wymarzoną sylwetkę. Są naturalnie atletyczne i zazwyczaj wystarczy im nieco regularnej aktywności fizycznej, aby uzyskać pokaźną tkankę mięśniową. Jeżeli ten opis dotyczy właśnie ciebie, prawdopodobnie możesz identyfikować się jako mezomorfik. W dalszej często artykułu znajdziesz więcej szczegółowych informacji na ten temat.
Typologia Sheldona – o co w tym chodzi?
Często do oceny typów sylwetki wykorzystuje się skalę typologi Sheldona. William Sheldon to amerykański psycholog, który opracował trzy konkretne somatypy. Podczas dokonywania badań brał pod uwagę takie zmienne, jak:
- kształt twarzy;
- szerokość barków i ramion;
- wysokość ciała;
- długość kończyn;
- tendencja do gromadzenia się tkanki tłuszczowej.
Na podstawie zebranych przez siebie danych Sheldon opracował trzy typy sylwetki, a jego klasyfikacja do dzisiaj cieszy się dosyć dużą popularnością. Mowa tu o następujących typach:
- ektomorfik – jest wysoki, szczupły i drobny. Ma szybką przemianę materii i zwykle problemy z przybraniem na wadze;
- mezomorfik – posiada naturalnie atletyczną budowę i nie ma problemu z budowaniem masy mięśniowej;
- endomorfik – jest osobą niską i raczej krępą i skłonności do gromadzenia nadmiernej tkanki tłuszczowej.
Mezomorfik – kto to jest?
Dla wielu osób idealnym typem sylwetki jest mezomorfik. Jak rozpoznać taką budowę ciała? Biorąc pod uwagę najbardziej schematyczne podejście, można opisać ją jako literę V. Sylwetkę mezomorficzną cechują stosunkowo szerokie barki oraz rozbudowana klatka piersiowa. Twarz jest okrągła z mocno zarysowaną szczęką. Takie osoby nie mają problemu ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, natomiast budowa masy mięśniowej również nie przysparza im szczególnych problemów.
Mezomorfik – cechy szczególne sylwetki
Budowa mezomorficzna często przedstawiana jest jako idealna figura. Osoby, które zostały nią obdarzone łączą w sobie najlepsze cechy dwóch pozostałych somatypów. Z reguły są wysokie, ale nie zanadto szczupłe. Nie mają problemu z gromadzeniem się tkanki tłuszczowej, ale z drugiej strony modyfikowanie własnej sylwetki zgodnie z oczekiwaniami nie stanowi dla nich żadnego kłopotu.
Warto zaznaczyć, że cechy mezomorfików różnią się od siebie ze względu na płeć. Opisywany już wyżej kształt litery V, czyli szerokie barki i szczupła talia to typ idealny mezomorficznego mężczyzny.
Kobiety z kolei mają budowę klepsydry. Biodra i ramiona są w stosunku do siebie proporcjonalne przy dobrze zaznaczonym wcięciu w talii.
Dieta dla mezomorfika
Osoba, która wyróżnia się mezomorficznym typem sylwetki z reguły nie narzeka na swoją wagę. Ze względu na naturalne dostosowanie do rozmaitych aktywności fizycznych w razie potrzeby stosunkowo szybko chudnie. Nie ma również problemów z nabraniem masy, jeżeli sytuacja tego wymaga.
Nie oznacza to jednak w żadnym wypadku, że mezomorfik może w ogóle nie przykładać wagi do swojej diety. Chcąc pozostać w dobrej kondycji, trzeba przyjrzeć się swojemu codziennemu jadłospisowi i w razie konieczności dostosować go do zdrowszego trybu życia.
Mezomorfik powinien ograniczyć żywność wysoko przetworzoną. Oczywiście zjedzenie na mieście raz na jakiś czas z pewnością mu nie zaszkodzi, jednak brak kontroli nad tym, co znajduje się na talerzu może spowolnić efekty treningów i sprawić, że zwyczajnie staną się mniej spektakularne.
Mezomorfik a zrównoważona dieta
Każdy powinien przynajmniej raz skorzystać z prostego kalkulatora, który obliczy codzienne zapotrzebowanie na kalorie i składniki makrobiotyczne w diecie. Oczywiście jeżeli liczysz na bardzo dużą dokładność, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z dietetykiem. Zazwyczaj z powodzeniem jednak można dokonać takich obliczeń na własną rękę.
Na co dzień mezomorfik nie musi liczyć kalorii. Powinien jednak dbać o to, aby jego posiłki były pełnowartościowe i bogate w odpowiednie proporcje węglowodanów, białka i tłuszczów. Do każdego posiłku warto włączać warzywa, które zawierają cenne mikroelementy oraz antyoksydanty. Ich regularne spożycie zmniejsza również ryzyko zapadnięcia na jedną z chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby serca czy nowotwory.
Mezomorfik a suplementy diety
Suplementacja w diecie mezmorfika powinna być dobierana bardzo indywidualnie. Wiele zależy od indywidualnego stylu życia, a przede wszystkim od intensywności treningów. Zanim włączysz do swojej codziennej diety jakieś suplementy, postaraj się wykonać kontrolne badania u lekarza. Z nich właśnie dowiesz się o indywidualnym zapotrzebowaniu na poszczególne mikroelementy oraz o ewentualnych niedoborach.
Trening dla mezomorfika
Mezomorficy wygrali na loterii życia. Ich ciało jest dostosowane do niemal nieograniczonej ilości treningów wszelkiej maści. Nie muszą tak jak ektomorficy rezygnować z cardio. Nie jest ono jednak konieczne, jeżeli… nie czują takiej potrzeby.
Trening dla mezomorfika powinien być dostosowany do jego indywidualnych potrzeb. Jeżeli najważniejszym celem podejmowanej aktywności fizycznej jest zrzucenie nadmiaru tkanki tłuszczowej, warto zdecydować się na ćwiczenia aerobowe. Z kolei chęć rozbudowania mięśni będzie wymagała pracy nad treningiem siłowym.
Mezomorfik może z powodzeniem na co dzień zajmować się aktywnościami, takimi jak:
- bieganie;
- jazda na rowerze;
- sztuki walki;
- trekking;
- joga;
- pływanie;
- sporty zespołowe.
Jeżeli nie jesteś pewien, jaki rodzaj aktywności fizycznej będzie najlepszy właśnie dla ciebie, dobrym pomysłem może okazać się konsultacja z trenerem personalnym. Wielu profesjonalistów pracuje na siłowniach i w związku z tym jest w stanie nawiązać kontakt z klientem na miejscu. W ten sposób zyskasz pewność, że wykonujesz ćwiczenia prawidłowo. Otrzymasz również wiele cennych rad.
Treningi mezomorfika – niezbędny sprzęt i akcesoria
Ze względu na to, że mezomorfik może z powodzeniem uprawiać niemal wszystkie rodzaje aktywności fizycznej, ma on do dyspozycji cały szereg specjalistycznych sprzętów, które sprawią, że treningi będą bardziej efektywne a jednocześnie przyniosą dużo radości.
W bogatym asortymencie sklepów sieci Decathlon można znaleźć mnóstwo różnorodnych produktów. Ciekawe przykłady sprzętów idealnych dla mezomorfików to na przykład:
- rowery;
- łyżworolki;
- rowerki stacjonarne;
- bieżnie;
- odzież do biegania w plenerze;
- piłki do koszykówki;
- ochraniacze na łokcie i kolana;
- kaski;
- atlasy do ćwiczeń siłowych;
- hantle;
- wyciągi;
- obciążenia;
- maty do jogi.
Warto wybierać akcesoria wysokiej jakości, które świetnie spełnią swoje funkcje, a jednocześnie będą służyły przez lata.
Regeneracja w treningach mezomorfika
Niezależnie od typu sylwetki w swój plan treningowy należy włączyć czas na regenerację. Jeżeli nie jesteś pewien co do tego jaką intensywność i ilość sesji treningowych wprowadzić i jak długo odpoczywać, koniecznie skonsultuj się z profesjonalistą.
Dobrej jakości sen oraz odpowiednio długie przerwy między treningami niejednokrotnie są gwarancją lepszych rezultatów niż regularne i intensywne przetrenowywanie się.
Mezomorfik – podsumowanie
Mezomorfik posiada naturalnie atletyczną sylwetkę, która u wielu osób budzi prawdziwą zazdrość. Jest to osoba, która na co dzień nie musi szczególnie uważać na to co je, może z kolei korzystać z niemal każdej formy aktywności fizycznej, ponieważ ta szybko przynosi oczekiwane rezultaty.
Mimo wszystko osoby o mezomorficznym typie sylwetki powinny dbać o zdrową i zbilansowaną dietę a treningi dostosować do swoich potrzeb. Często to właśnie nieograniczone możliwości sprawiają, że nie możemy zdecydować się na nic konkretnego i w rezultacie zostajemy na kanapie. Właśnie dlatego dobry plan treningowy będzie doskonałym prezentem podarowanym samemu sobie.
Może Cię także zainteresować:
- Ćwiczenia izometryczne na brzuch. Poznaj najlepsze izometryczne ćwiczenia na mięśnie brzucha.
- Rozciąganie łydek po treningu – co zrobić, żeby następnego dnia nie bolały nas nogi?
- Ćwiczenia na przerwę między udami. Sprawdź przykładowe propozycje treningowe na uda!
- Ćwiczenia na trampolinie. Efekty treningu na trampolinie
- Wyciskanie wąsko – technika i efekty
- Rozciąganie nóg – jakie ćwiczenia na rozciąganie mięśni nóg?
- Ćwiczenia na ławeczce skośnej i wielofunkcyjnej. Poznaj zestaw ćwiczeń i porady jak ćwiczyć!