Osoby, które dopiero wkraczają w świat aktywności fizycznej, często nie wiedzą, jak się za to zabrać. Ważne jest, aby w umiejętny sposób opracować plan treningowy, a później konsekwentnie się go trzymać. Sprawdź ciekawe pomysły na treningi dla początkujących!
Jeżeli chcesz regularnie się ruszać, z pewnością musisz pamiętać o rozgrzewce przed treningiem. To jednak nie wszystko – aktywność fizyczna wymaga kompleksowego podejścia, dlatego też musisz wziąć pod uwagę szereg czynników. Zastanów się nad tym, nad jakimi partiami ciała chcesz pracować i jakie są twoje cele. Wiele osób trenuje ze względu na chęć modelowania sylwetki, czy też pracy nad siłą mięśni i kondycją. Weź pod uwagę swoje preferencje i możliwości. Starannie opracuj plan działania i dbaj o motywację, aby się go trzymać. Jak powinny wyglądać treningi dla początkujących? Podpowiadamy!
Treningi dla początkujących – co jest ważne i o czym trzeba pamiętać?
Początkujący powinni zdawać sobie sprawę z tego, że wykonywanie ćwiczeń wymaga precyzji i skupienia. Choć może się wydawać, że robienie prostych ruchów nie jest szczególnie wymagające, detale odnoszące się do poprawności technicznej mają tutaj ogromne znaczenie. Staraj się minimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Dopasuj liczbę powtórzeń oraz intensywność aktywności ruchowej do swoich indywidualnych możliwości, aby nie przeciążać organizmu. Dbaj również o nawodnienie. Wszystkie te kwestie mają duże znaczenie z perspektywy przeprowadzania komfortowych treningów.
Aktywność fizyczna na siłowni jako sposób na zapoznanie się z tematem
Niewątpliwie ciekawym pomysłem, jeśli chodzi o treningi dla początkujących, może okazać się siłownia. Nawet jeżeli docelowo planujesz aktywność w domu, warto odwiedzić takie miejsce po to, aby zobaczyć wykorzystywane do treningów sprzęty. Poza tym w ten sposób możesz niejednokrotnie wypróbować różne formy ruchu i ustalić, co odpowiada twoim osobistym upodobaniom. Jeśli podoba ci się trenowanie w klubie, możesz zostać stałym bywalcem takich miejsc. Jeżeli natomiast stawiasz na domowe aktywności, podczas kilku wizyt na siłowni możesz zebrać przydatne informacje do późniejszego wykorzystania. Ułóż swój plan treningu w domu.
Trening siłowy – na czym polega i jakie aktywności się do niego zaliczają?
Trening siłowy ukierunkowany jest na obciążanie mięśni i pracę nad sylwetką oraz wydolnością. Jest to aktywność beztlenowa, która może być interesującym rozwiązaniem, jeżeli planujesz treningi dla początkujących. Przykładowe ćwiczenia, jakie możesz tutaj wykonać to:
- pompki;
- podciąganie na drążku;
- przysiady;
- podnoszenie sztangi.
Taki trening wymaga sporo wysiłku i jest niejednokrotnie bardzo angażujący, a jednocześnie efektywny, dlatego też warto go wypróbować.
Trening interwałowy – czym jest i czy warto go wykorzystać?
Trening interwałowy również ma charakter beztlenowy. Polega on na naprzemiennym wykonywaniu intensywnych oraz wymagających nieco mniejszego zaangażowania aktywności. Może to być ciekawy sposób na weryfikację swojej kondycji i obserwację własnego poziomu zmęczenia. Możesz ćwiczyć interwałami przez około 30 minut 3 razy w tygodniu. Przykładowe formy ruchu, na które możesz postawić w części mocno angażującej ciało, to:
- bieganie;
- przysiady z wyskokiem;
- skakanie na skakance;
- pajacyki.
Po dwóch minutach intensywnego wykonywania jednego ćwiczenia przejdź do minutowego marszu. Przeplataj zadania.
Trening Full Body Workout – co to jest i dlaczego może się przydać?
Dla tych, którzy chcą rozpocząć regularną aktywność fizyczną, bardzo interesującą opcją może okazać się trening FBW, czyli Full Body Workout. Jest to trening ogólnorozwojowy, którego zadaniem jest angażowanie wszystkich partii ciała i praca nad całościową sylwetką i mięśniami. Z pewnością jest to bardzo kompleksowa forma ćwiczeń, którą należy starannie zaplanować. Podobnie jak interwały, taka forma aktywności może być pomocna w spalaniu tkanki tłuszczowej, co jest celem wielu osób. Możesz wykonywać tutaj przysiady ze sztangą trzymaną na karku, czy unoszenie kolan podczas wiszenia na drążku.
Treningi dla początkujących – jak zacząć regularnie się ruszać?
Jednym z problemów, z którymi borykają się początkujący, jest to, jak zacząć systematyczny ruch. Może to być bowiem spore wyzwanie dla tych, którzy nie mają w zwyczaju podejmować aktywności fizycznej. Bardzo istotnym czynnikiem jest tutaj bez wątpienia motywacja oraz jej utrzymywanie. Trzeba być zdeterminowanym w dążeniu do wyznaczonych celów. Warto starannie planować swoje treningi, a także na bieżąco monitorować ich efekty. Obserwacja własnych postępów może być pomocna w podtrzymywaniu chęci do aktywności ruchowej.
Przygotowania do treningów dla początkujących w domu – w co warto się zaopatrzyć?
Jeżeli chcesz postawić na trening fitness w swojej przestrzeni i zacząć ćwiczyć w domu, przydać ci się mogą różnego rodzaju sprzęty i akcesoria. W sklepach Decathlon znaleźć możesz:
- odzież sportową;
- hantle kompozytowe;
- gumy do ćwiczeń;
- bieżnie;
- hantle chromowane;
- steppery;
- obuwie sportowe;
- hantle winylowe;
- gryfy i talerze do sztang;
- skakanki;
- hantle miękkie;
- bidony na wodę;
- maty do ćwiczeń.
Zastanów się nad tym, jakie przyrządy chcesz wykorzystać podczas swoich treningów.
Wiesz już, jak mogą wyglądać treningi dla początkujących. Bez względu na to, jaką formę treningu ostatecznie wybierzesz, dbaj o poprawność wykonywanych ruchów i dopasowanie aktywności do swojego zapotrzebowania i możliwości. Systematyczne ćwiczenia mogą być świetnym sposobem na efektywne wykorzystywanie wolnego czasu, dlatego też warto zastanowić się nad ich wdrożeniem do swojego harmonogramu działań.